מגילות גנוזות בהשאלה

מירון רפפורט
מירון רפופורט
שתפו בפייסבוק
שתפו כתבה במיילשליחת הכתבה באימייל
שתפו כתבה במיילשליחת הכתבה באימייל
מעבר לטוקבקיםכתוב תגובה
הדפיסו כתבה
מירון רפפורט
מירון רפופורט

ישראל תעביר לבעלות הפלשתינאים את כל הממצאים שנחפרו בגדה המערבית ובירושלים המזרחית מאז 1967, כולל ממצאים שנמצאו במוזיאונים במזרח ירושלים בזמן מלחמת ששת הימים, ואילו הפלשתינאים ישקלו להשאיל לישראל מוצגים בעלי "ערך סמלי עמוק" לעם היהודי לתקופות ארוכות. כך נכתב בהסכם ראשון מסוגו, שנחתם בין ארכיאולוגים ישראלים ופלשתינאים, בעניין גורלם של ממצאים ארכיאולוגיים במסגרת הסכם שלום עתידי.

ההסכם הושג בתיווך ארכיאולוגים מאוניברסיטת UCLA ומאוניברסיטת דרום קליפורניה. ראשי הצוות הישראלי לשיחות, ד"ר רפי גרינברג וד"ר דוד אילן, הציגו אותו בשבוע שעבר בכינוס במכון ואן ליר בירושלים לפני קהילת הארכיאולוגים בישראל. בראש הצוות הפלשתיני עמד פרופ' נזמי ג'ועבה מאוניברסיטת אל-קודס. עד כה, בכל המגעים בין ישראלים לפלשתינאים, שאלת הארכיאולוגיה לא טופלה.

מדור הזירה

הפריטים הרגישים ביותר הכלולים בהסכם הם קטעי המגילות הגנוזות, שהתגלו במדבר יהודה בזמן שהיה בשליטת ירדן ונמצאו במוזיאון רוקפלר במזרח ירושלים בעת כיבוש העיר ב-1967. לפי החוק הבינלאומי, הן אמורות לחזור למדינה שהחזיקה בהן לפני הכיבוש, ולכן רוב הפרשנים סבורים, כי במסגרת הסכם שלום עם הפלשתינאים הן אמורות לעבור לידי המדינה הפלשתינית.

ואולם, כדי לשמור על זיקה ישראלית למגילות, הנחשבות לממצא החשוב ביותר בחקר תולדות עם ישראל בארץ ישראל, נקבע בהסכם, כי במקרה של מוצגים בעלי "ערך סמלי עמוק", ישקלו שני הצדדים "הסדרי השאלה או החלפה". ד"ר דוד אילן אמר, כי בשיחות דובר על אפשרות של השאלת המגילות לתקופה של 999 שנה.

בנוסף נקבע בהסכם, כי ממצאים יוחזרו למדינת המקור שלהן רק כאשר תהיה לצד המקבל אפשרות טכנית לטפל בהם כראוי. כמו כן נקבע, כי תינתן תקופת זמן של חמש שנים להשלמת המחקר בממצאים שהתגלו בחפירות בגדה המערבית ובמזרח ירושלים. לפי מחקר שנערך באוניברסיטת תל אביב, מאז 1967 ערכו חוקרים ישראלים יותר מ-850 חפירות בשטחים שנכבשו בידי ישראל במלחמת ששת הימים.

בירושלים יקום, לפי ההסכם, "אזור שימור" מיוחד, שיכלול את העיר העתיקה ושטחים קרובים אליה, כולל שטחים במערב העיר. אזור זה יהיה תחת פיקוח אונסק"ו, גם אם הוא יחולק בין ישראל למדינה פלשתינית עתידית. ההסכם קובע, כי ישראל ופלשתין "מהוות נוף ארכיאולוגי אחד המחולק על ידי גבולות מדיניים", ולכן יש הכרח בשיתוף פעולה ארכיאולוגי בין ישראל למדינה הפלשתינית, כולל ועדה משותפת שתייעץ לשני הצדדים בשימור המורשת התרבותית.

כ-50 ארכיאולוגים הגיעו לכינוס במכון ואן ליר. רובם הביעו את תמיכתם בעקרונות ההסכם. ואולם, המשנה למנכ"ל רשות העתיקות, עוזי דהרי, אמר בכינוס, כי המגילות יישארו בידי ישראל ולא יימסרו לשום גורם, משום שהן "נכס לאומי של העם היהודי לדורותיו". דהרי גם טען, כי אמנת האג, שבכוחה החזירה ישראל את כל הממצאים שחפרה בסיני אחרי הסכם השלום עם מצרים, אינה חלה על הגדה, משום שזו איננה נחשבת לשטח כבוש.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ