החשבון הפתוח בין השב"כ לפדרמן

את ההסבר להסתערות הנחרצת של המשטרה על הבית בפאתי קרית ארבע יש לחפש בזיכויים הרבים של נועם פדרמן - כך משוכנעים חבריו

נדב שרגאי
מעבר לטוקבקיםכתוב תגובה
הדפיסו כתבה
נדב שרגאי

אחד מחבריו של נועם פדרמן, שחוותו נהרסה לפני שבועיים על ידי כוחות הביטחון, הציע פעם בחצי לצון לשלב פרק על מעלליו בסדרה הטלוויזיה "תיקים באפלה". בקרית ארבע משוכנעים שאלמלא היה מדובר בפדרמן, מזוכה כמעט סדרתי, שבתי המשפט שלחו אותו הביתה יותר מ-40 פעם, לא היתה המשטרה מסתערת בעוצמה ובהחלטיות כזאת על הבית שבפאתי קרית ארבע, שעומד על תלו כבר 13 שנה.

רק לאחרונה פירסמה המדינה קריטריונים, שמדרגים לפי סדר חומרה את עבריינות המאחזים. המאחז של פדרמן נמצא שם במקום טוב באמצע, אבל בוודאי שלא בראש הרשימה. את הבית שבו התגורר בשנתיים וחצי האחרונות קנה פדרמן מכספי פיצויים שהמדינה שילמה לו, באחד התיקים שבהם זוכה. פדרמן קנה את הבית מהזמר אודי דוידי (כיום תושב מעון), שהתגורר בו כמעט עשר שנים. באותה תקופה - הבית שבפאתי קרית ארבע לא בדיוק עיניין את גורמי הביטחון. הדייר החדש פדרמן הוא שעשה את ההבדל.

מדור הזירה

נועם פדרמן נולד בירושלים לפני כ-40 שנה, לאמו רינה, שהיתה משוררת מבטיחה בארגנטינה עד שעלתה ארצה, ולאביו דוד פדרמן, ביתר"י ויקיר ירושלים. אחיו הגדול, אהוד, כיהן שנים ארוכות כמזכ"ל התאחדות התעשיינים בירושלים. פדרמן האב, איש האצ"ל, נעצר על ידי הבריטים בתקופת הסזון בעקבות הלשנה, והוגלה לאריתריאה יחד עם ראש הממשלה לשעבר יצחק שמיר והשר לשעבר יעקב מרידור.

הבן, נועם, גדל על סיפורי אביו, שמעולם לא סלח למסגיריו ובהדרגה פיתח איבה דומה לשמאל. לפני כ-21 שנה, באחת הפעמים שבהם הורשע בדין, נידון פדרמן ל-20 חודשי מאסר, לאחר שנמצא אשם בהצתת כנסיית סנט פול ובפגיעה ברכוש של ערבים ואנשי שמאל. שניים מקורבנותיו אז היו עמירם גולדבלום לשעבר דובר שלום עכשיו, וטדי קולק. על כמה קירות ומכוניות רשם אז פדרמן הצעיר את דעותיו: "בוגדים" ו"אש"ף", וחתם בראשי התיבות של ארגון "דב", דיכוי בוגדים.

באותן שנים השתלב בתנועת כך של מאיר כהנא, ולפרק זמן מסוים שימש כדובר התנועה. ככל שתכפו מעצריו ורבו כתבי האישום נגדו, תכפו גם זיכוייו. אולי לכן העדיפה המדינה לכלוא אותו במעצר מינהלי לפרקי זמן ממושכים, לפעמים שנים. הזיכוי ה-41 של פדרמן היה הכישלון המדהדר ביותר של השב"כ והמשטרה. הוא ישב במעצר יחד עם אנשי מחתרת בת עין, שתיכננו להניח עגלת תופת סמוך לבית ספר לבנות, בשכונת א-טור שבמזרח ירושלים. הפרקליטות טענה שפדרמן הוא "המוח" שמאחורי המחתרת וייחסה לו עבירות של אחזקת נשק ואמל"ח. אבל במאי 2004, לאחר שישב שבעה חודשים במעצר מינהלי, הודיעה הפרקליטות שהיא חוזרת בה מכתב האישום נגד פדרמן, לאחר שהעד המרכזי ולמעשה היחיד נגד פדרמן, ירדן מורג, שהורשע בפרשה ונידון ל-12 שנות מאסר, הוגדר על ידי בית המשפט כבלתי אמין.

מי שמבקש להבין את הדרך שבה פעלו כוחות הביטחון נגד פדרמן לפני כשבועיים חייב לחזור אל סיפור מחתרת בת עין וזיכויו של פדרמן, משוכנעים חבריו. "נקמת השב"כ" הם מכנים זאת. רק לאחרונה כינסו בני משפחותיהם של אסירי מחתרת בת עין מסיבת עיתונאים ובה קבלו על תנאי המעצר שבהם נתונים יקיריהם ועל כך שאין משחררים אותם לחופשות. הם סיפרו שלא אחת נרמז לאסירים שאם יספרו את כל שידוע להם על תוכניות המחתרת והשותפים לה, יזכו בהקלות.

בין אם אירועי חוות פדרמן קשורים לחשבון הפתוח שיש לשב"כ עמו, ובין אם לאו - האירועים בחווה סיימו תקופה של שקט יחסי בקרב מתנחלי חברון, כפי שתיארו את המצב בדיונים שונים גורמי משטרה, צבא ופרקליטות. פדרמן, שהגדיר בעבר את ברוך גולדשטיין כ"ממשיך דרכם של מרדכי היהודי ויהודה המכבי" ואת מועצת יש"ע "מועצת ישו - אלה עם אידאולוגיית הלחי השנייה" (בראיון לירעם נתניהו, 26.12.06) זכה בימים האחרונים לגיבוי גם ממי שחולק על דרכו בימין.

לצד גינויים נחרצים מכל מעגלי הימין לדברי החרפות והגידופים שהמטיר שמואל בן ישי על חיילי צה"ל עוררה הדרך שבה נזרקה משפחת פדרמן, על תשעת ילדיה, מביתה, ביקורת קשה ונוקבת. הרב דב ליאור, יו"ר ועד רבני יש"ע, השווה את מעשה הרס החווה באישון לילה לגירוש שאותו חווה כילד בפולין בידי הנאצים. אורי אריאל, יו"ר האיחוד הלאומי מפד"ל אמר ש"מה שלא נעשה למחבלים, נעשה ועוד איך למתנחלים, כי הם לא ממש בני אדם. הם חרקים, שצריך לרמוס אותם", ואילו הרב זלמן מלמד מבית אל אמר, ש"העלילות שמעלילה התקשורת על המתנחלים יש בהן דמיון רב מאוד לעלילות הדם שהעלילו הנוצרים על היהודים". פדרמן עצמו חלוק על חבריו, שכנראה ירוצו לכנסת פעם נוספת במסגרת "חזית יהודית". הוא, את אמונו במדינה ובמוסדותיה איבד מזמן.

תגיות:

תגובות

משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ