מאמר המערכת | טוב לשמוע קול יהודי חדש

מעבר לטוקבקיםכתוב תגובה
הדפיסו כתבה

בחירתו של ברק אובמה לנשיא ארצות הברית מחוללת בצדק גל חדש של תקוות לא רק לשינוי מדיניות, אלא בעיקר ליישום של השקפת עולם אחרת. תוויה הראשונים של התבנית הזאת מחייבים גם את ישראל להבין, כי ייתכן שלא תוכל להמשיך לסמוך על כך שהממשל החדש, המחויב כמו קודמו לביטחונה, יסכים להיגרר אחרי מדיניות גרירת הרגליים הישראלית.

אין פלא אפוא, שבישראל ובקהילה היהודית בארה"ב יש הרואים בבחירת אובמה ובהתוויית מדיניותו החדשה איום מדיני על ישראל.

מדור הזירה

באופן מסורתי, לא הסתפקה ישראל במאמצי השכנוע של מנהיגיה כדי להרחיק מעליה לחצים מדיניים. לעזרתה התגייסה שדולה יהודית תקיפה ורבת עוצמה, אייפא"ק, שנהפכה עם השנים לא רק לשלוחה שתדלנית של מדיניות ממשלת ישראל - במקרים רבים טבעה השדולה מדיניות עצמאית, בדרך כלל בעלת נטייה ימנית, כזאת שראתה בוויתור על שטחים סכנה לישראל. שדולה זו, בעלת זכויות רבות בשל פעילותה למען ישראל, הצליחה ליצור את האשליה, ולפיה יהדות ארה"ב מדברת בקול אחד וכי קול זה מייצג באופן בלעדי ואוטומטי את הימין היהודי ואת ממשלת ישראל.

באחרונה קמה שדולה יהודית חדשה, "ג'י סטריט", המבקשת להציג אלטרנטיווה שמאלית ליברלית לאייפא"ק. זו בשורה חשובה הן לתומכי השלום בישראל והן ליהדות ארה"ב. אם לשפוט על פי הסקר שקיימה השדולה, כ-76% מיהודי ארה"ב תומכים במשא ומתן "עם אויביה הגרועים של ישראל", 58% תומכים בנסיגה מהגולן תמורת שלום, ו-59% תומכים בנסיגה מהשטחים. זה נתח רחב וחשוב מכלל הציבור היהודי בארה"ב, שקולו נאלם בדרך כלל או מושתק בטענה שמדובר בקבוצה שולית של "יהודים שונאי עצמם" או ב"שונאי ישראל".

אלה טענות חסרות בסיס לנוכח ממצאי הסקר, כשם שהטענה בדבר החלשת ההשפעה היהודית על הממשל והקונגרס, בשל פיצול כוחה השתדלני, היא טענת שווא. הקמת עוד שדולה היא שיקוף אמיתי של מחלוקת רעיונית ומדינית הקיימת בישראל. אייפא"ק אינה יכולה לצפות, שהוויכוח הפנימי בישראל לא יגיע לארה"ב. גישה כזאת רק מחזקת את החשד, שאייפא"ק מבקשת לשמור לעצמה את המונופול על ייצוג עמדת הציבור היהודי בפני הממשל. תפישה כזאת גם מעליבה את הממשל האמריקאי שכן על פיה, אין הוא מכיר את המחלוקת בישראל, ולחלופין - הממשל מוצג כאיום, שכלפיו יש להציג חזית אחידה.

ישראל אינה צריכה להכריע בשאלה איזו שדולה מייצגת אותה, ויהדות ארה"ב אינה זקוקה להיתר ישראלי כדי להשמיע את מגוון קולותיה. בסופו של דבר, מדיניות ממשלת ישראל, שנבחרה על ידי אזרחיה, היא האמורה לקבוע את מערכת היחסים עם שכניה ועם הממשל האמריקאי. עם זאת, טוב לשמוע קול חדש מיהודי אמריקה.

תגובות

משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ