מאמר המערכת | בחירות בתוך חודש

שתפו בפייסבוק
שתפו כתבה במיילשליחת הכתבה באימייל
שתפו כתבה במיילשליחת הכתבה באימייל
מעבר לטוקבקיםכתוב תגובה
הדפיסו כתבה

קשה להעלות על הדעת ניהול עניינים פוליטי גרוע וחסר אחריות יותר מזה הנפרש לנגד עינינו בימים אלה, סביב רשת הביטחון של קרנות הפנסיה. אין לדעת מה יהיה הפתרון שייבחר לבסוף, אך בתנאים הקיימים כל פתרון לא יהיה נכון, מכיוון שכמעט כל מי שהתבטא בעניין הזה בשבועות האחרונים נגוע בשיקולי בחירות. ייתכן שהפתרון הרצוי הוא דווקא מדיניות של "שב ואל תעשה", אך קצרה ידם של הפוליטיקאים מלהושיע, ובמקרה זה - קצרה ידם מלחדול מלהושיע.

כל החלטה שתתקבל עתה חשודה בפופוליזם העלול לעלות למדינה מיליארדי שקלים. עדיף היה להקפיא את קבלת ההחלטות בנושא המשבר הכלכלי, כשם שמקפיאים לפני בחירות מינויים ארוכי טווח, אולם הבורסה לא תחכה. גם פינוי הבית בחברון, מהלך נכון ללא כל ספק, התפרש על ידי כל מי שאינו איש מפלגת העבודה כמהלך בחירות.

מדור הזירה

העניינים יגעים באותה מידה בתחום הביטחוני, הנוגע גם לחיי אדם. שר הביטחון אהוד ברק, שהגיע לפני שבועיים לביקור נדיר בכנסת, אמר שלא ראוי לערב שיקולי בחירות בנושאים ביטחוניים, ומיד פיזר אמירות פרובוקטיוויות בשפע: פקיסטאן היא האיום האולטימטיווי, טילי חיזבאללה מגיעים עד דימונה, ועוד.

גם אם התבטאויותיו ומעשיו של ברק, ושל כל השרים האחרים המתמודדים בבחירות, חפים משיקולים לא ענייניים - קשה לנתק אותם ואת מעשיהם מן המערכת המכתיבה להם צרכים פוליטיים דחופים. ישראל אינה יכולה להרשות לעצמה מערכת בחירות המתארכת לארבעה חודשים (עד חצי שנה ביחד עם המו"מ הקואליציוני) ופוגמת ביכולתה של ההנהגה להתפנות לענייני המדינה.

בעשור האחרון נערכו הבחירות לכנסת מדי שלוש שנים, ובכל פעם שהוצע לקיים בחירות "מהירות" (בתוך חודשיים מן היום שבו הוכרזו) נדחתה היוזמה בנימוק שסדרת חוקים סבוכה קובעת לוח זמנים של מאה יום בערך, והמערכת הפוליטית נגררה שוב ושוב למערכת בחירות ארוכה ומזיקה.

אם אכן ריבוי החוקים בעניין זה הוא המכשלה, הרי שהגיעה העת לחוקק חוק אחד מקיף, שיקבע כי בחירות בישראל נערכות בתוך שלושים יום מיום הכרזתן, ויתקן את לוחות הזמנים בהתאם. זו איננה משימה בלתי אפשרית. ממסמך שהכין מרכז המחקר והמידע של הכנסת עולה, כי הבחירות בבריטניה נערכות בשבוע הרביעי לאחר הכרזתן, בגרמניה בתוך 60 יום, ובשוודיה ניתן לקיימן בתוך 35 יום.

הממסד והמפלגות יצטרכו, אמנם, לקבוע כללים חדשים על פי החוק - לעדכן את פנקס הבוחרים מעת לעת (בבריטניה הפנקס מתעדכן מדי חודש), לתקן את תקנוני המפלגות כדי לאפשר קיום בחירות מוקדמות, ולהכין מאגר עובדי בחירות זמין - אולם כל המאמצים האלה כשרים וכדאיים, ומהווים מחיר צנוע לתמורה: צמצום, במידת האפשר, של נזקי הבחירות התכופות, וחילופי שלטון מהירים ויעילים.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ