מדינה נורמלית ועם נבון מחפשים מנהיגים שמדברים אליהם אמת - לא כאלה שמדברים בסיסמאות פופוליסטיות, בקלישאות נבובות ובדיבור כפול ומשמיעים תמיד רק את מה שהציבור רוצה לשמוע. לצערנו, איננו משופעים במנהיגים כאלה. אחת הסיבות לכך שהציבור חש הערכה רבה ליצחק רבין, גם אם חלק על דרכו ומדיניותו, היתה הידיעה שרבין, בסגנונו המחוספס ולפעמים אף הבוטה, אמר לעם את האמת, גם אם היתה קשה ולא נעימה.

ביום חמישי שעבר קמה אישיות פוליטית בכירה, המתמודדת בבחירות לתפקיד ראש הממשלה, ואמרה לעם את האמת בעניין גלעד שליט. ציפי לבני הדגישה, שעושים וימשיכו לעשות כל מאמץ כדי להביא את גלעד הביתה, ועם זאת הוסיפה משפט, שברור כי הוא האמת לאמיתה, גם אם כואבת: "לא תמיד אפשר להחזיר את כולם הביתה".

מדור הזירה

בכך התייצבה לבני באומץ לב ציבורי ראוי להערכה מול שיח ציבורי רגשני, פופוליסטי וחסר אחריות. בכך גם נתנה ביטוי לתחושה ולעמדה של רבים מאזרחי ישראל. העם הזה ראוי למנהיגים שלא ידברו אליו בניסוחים מפולפלים ומתחמקים, אלא יאמרו לו את האמת בלא כחל ושרק.

"התנועה לשחרור גלעד שליט", בחסות תקשורת חסרת אחריות ורודפת רייטינג, חצתה קווים אדומים, גרמה נזק לעניינו של שליט ולסיכוי להחזירו, והחמור מכל - היא מרעילה את האווירה הציבורית ופוגעת בחוסן הלאומי. יש מקום למחשבה, שאם חמאס לא היה משוכנע שהלחץ הציבורי הפנים-ישראלי יכניע את הממשלה ויכריח אותה לקבל את כל דרישותיו - שליט כבר היה מזמן בבית.

אנשים אלה תובעים מהממשלה לפעול להחזרת שליט תוך כדי התעלמות והתחמקות נלוזה מהתמודדות עם שאלת המחיר. הם מפריחים סיסמאות חסרות יסוד, כדוגמת האמירה "החזרת שבויים היא ערך עליון". ולא היא. פדיון שבויים הוא ערך חשוב ביהדות, והידיעה שהמדינה לא תחסוך כל מאמץ כדי להחזיר חייל שבוי היא מרכיב חשוב באתוס הלאומי שלנו. אבל שניהם צריכים לעמוד במבחן ובאיזון של ערכים אחרים חשובים לא פחות, ובהם יכולת ההרתעה והעמידה מול אויבים מרים, והחיים של רבים העלולים להיות בסכנה בעקבות היענות לדרישות המופרזות של חמאס.

מי שחולק על דבריה של לבני מציע למדינת ישראל להיכנע לכל דרישות חמאס ולשחרר אלף מחבלים, ובהם 450 רוצחים - מהם מסוכנים - שדם של יותר מאלף יהודים על ידיהם. יש לומר את האמת. ישראל הלכה כברת דרך ארוכה וקשה לקראת רשימת האסירים של חמאס, והגיעה לקצה גבול היכולת שלה. כניעה לכל דרישות חמאס תהיה תבוסה קשה של מדינת ישראל, והשלכותיה הרות אסון. אסור לתת יד לזה.

הכותב הוא עמית מחקר בכיר במכון למחקרי ביטחון לאומי

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ