מורן שריר | כשאלוהים אמר "אקשן"

"החולמות", ערוץ 8, שבת, 22:00

מורן שריר
מעבר לטוקבקיםכתוב תגובה
הדפיסו כתבה
מורן שריר

רוחמה היא חסידת ברסלב צעירה מירושלים. היא מורה, היא אם לחמישה ילדים, היא מורדת בלי לדעת. רוחמה היא יוצרת סרטים שמיועדים לקהל נשים חרדיות. הסרט "החולמות" של אפרת שלום דנון, ששודר אמש בערוץ 8, מתעד את ניסיונותיה האמיצים של רוחמה להפיק ולהפיץ את סרטה במגזר החרדי, למרות התנאים הבלתי אפשריים. רוחמה רואה בעצמה יוצרת, בתחילת הסרט היא מסבירה לחברה: "מה שחשוב לי זה ליצור מתוך המקום שלי כיצירה, ולא מתוך מקום של מה שהקהל רוצה. אני מאמינה גם שיוצר אמיתי יוצר כשזה לא סתם, כשמשהו בוער בפנים". לאורך הסרט היא משתמשת בפועל י.צ.ר יותר משאני השתמשתי בו ב-30 וקצת שנות חיי. "החולמות" הוא סרט תיעודי מצוין שמעניק לצופה תקווה וייאוש במידה דומה. מעניין לראות איך רוחמה, כאשה שגדלה תחת יראה משתקת מהיוצר הגדול מכולם, לא חוששת לקום ולהגיד, "אני יוצרת". במלים אחרות, היא אומרת שגם היא יכולה להיות אלוהים קטן. להיות קולנוען (או סופר או פסל), זה לברוא עולם. לא פלא שהממסד החרדי עושה כל שביכולתו לתקוע מקלות בגלגלי מרכבת האש של רוחמה.

לפטם את האווז

מדור הזירה

"מאסטר שף", ערוץ 2, שישי, כל היום

אחרי שכל נרקומן, ניצול שואה, אלמן, אנאלפבית, אסיר משוקם, נכה צה"ל, עיוור צבעים, שחפן, חשפן ומוזיקאי הגיע עם תבשיל קודח למבחני "מאסטר שף", הורכבה סוף סוף "נבחרת המתמודדים" הסופית. הקריטריונים ברורים: סיפור אישי מרגש - חובה. מיומנות בישול - אופציונלית. קשה להאשים את יוצרי "מאסטר שף". הצופה בבית לא באמת יכול לשפוט את הטעם והריח של המאכלים שמוגשים למבחן. הוא כן יכול לטעום את תמצית הביוגרפיה של הבשלנים החובבים ולהחליט אם הוא רוצה מנה נוספת. ב"כוכב נולד" כל אחד מאתנו יכול להקשיב לזמרים ולהחליט אם הקול ערב לאוזנינו (וגם שם, היכולות הווקאליות פינו מזמן את מקומן לטובת ביוגרפיות קורעות לב). ב"מאסטר שף" על אחת כמה וכמה. הקולינריה עדיין קיימת בתוכנית, אבל היא עלילת משנה זניחה כמעט. בתשעה מתוך עשרה מקרים, מה שבאמת מבעבע בסיר הוא לב אדם שמתבשל בתוך שמאלץ.

סוף השבוע האחרון הסתמן כמאמץ-על אגרסיבי להחדרת המותג "מאסטר שף", אם במקרה מישהו עוד לא נתפס. אחרי שידורים חוזרים בשישי אחרי הצהריים, הופקעה רצועת הפריים טיים שאחרי "אולפן שישי" לצורך הצגת הנבחרת. "מאסטר שף" היא תוכנית לא רעה, אבל קל לי לסלוד ממנה ברגע שמכריחים אותי להישאב אליה ולא נותנים לי מוצא. זה כבר לא להאכיל אותי עם כפית, אלא יותר כמו להחדיר לי חוקן. לא פלא שזה מעורר רפלקס הקאה.

תגובות

משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ