בסך הכל מחפשת רייטינג

נחמיה שטרסלר
נחמיה שטרסלר
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
נחמיה שטרסלר
נחמיה שטרסלר

אם היתה קצת פחות יהירה וקצת יותר זהירה, לא היתה נופלת כך, בראיון שנתנה לגידי וייץ במוסף "הארץ". הרי במשך שנים הצליחה לא לומר דבר בנושאים מדיניים, בסוגיה הפלסטינית או על חגיגת ההתנחלויות. אלא שמרוב ביטחון עצמי מהול בחוסר ידע, היא שכחה את כללי הזהירות והוציאה את המרצע מן השק - והמרצע מרוט ומבויש.

כך התברר, שמתחת למלים הגבוהות של "חברת כנסת אידיאולוגית", שלי יחימוביץ' אינה יודעת מהו סוציאליזם ואינה מבינה מהו מונופול. האידיאולוגיה האמיתית שלה אינה יותר מאשר רייטינג.

ליחימוביץ' אין שום בעיה עם ההתנחלויות. היא "לא רואה במפעל ההתנחלויות חטא ופשע". היא גם אינה מזכירה בראיון את המלה "שלום" אף לא פעם אחת. מה הפלא, שהחברים הטובים שלה בכנסת הם חיים כץ וגדעון סער מהאגף הימני בליכוד? יחימוביץ' גם אינה מבינה שאי אפשר להיות סוציאליסט הדורש צדק, אך באותה העת ממש להתעלם מחוסר צדק שגורם הכיבוש לעם השכן. מתעללים בו, גוזלים את אדמתו, ואחר כך נוטעים עליה עצי זית ומהם מייצרים את שמן הזית שיחימוביץ' קונה להנאתה - כמו שהצהירה.

יחימוביץ' טוענת, שגם אם יקצצו את תקציב ההתנחלויות בחצי, מצבנו הכלכלי-החברתי לא ישתנה. היא שוכחת, שזה בדיוק מה שעשה יצחק רבין. רבין קיצץ בהתנחלויות והגדיל מאוד את תקציבי החינוך והתשתיות. השיפור היה מיידי. היא אף מתעלמת מהנזק העיקרי שגורמות ההתנחלויות: מניעת כל אפשרות להגיע להסכם שלום עם הפלסטינים. הרי זו המטרה האמיתית של מועצת יש"ע: לפזר כמה שיותר יישובים ותושבים בשטחים, כך שהמאסה הגדולה לא תאפשר פינוי, ואז גם לא יהיה אפשר לתת לפלסטינים שטח רצוף של מדינה בת קיימא.

כלומר, ההתנחלויות דנות אותנו למלחמה אינסופית עם הפלסטינים והעולם הערבי שמסביב. לכן תקציב הביטחון מוכרח להיות עצום, וגם לגדול על חשבון תקציבי החברה והרווחה. אין אפשרות אחרת. יחימוביץ', בניגוד לאגדות שהיא מפיצה על עצמה, אינה דואגת באמת לשכבות הביניים וגם לא לעניים. היא דואגת לחזקים וגם לבעלי ההון, והכל מתוך אותו עיקרון קדוש של מקסימום רייטינג.

לפני כשנתיים ביקש נוחי דנקנר לרכוש את חברת "הנסון", חברת חומרי הבנייה השנייה בגודלה בישראל, ולמזג אותה עם מונופול המלט "נשר" שבבעלותו. ח"כ חיים אורון הזדעק ואמר שאין לאשר את המיזוג, כי כך מונופול נשר יתחזק, יעלה את מחירי המלט וחומרי הבנייה ויגרום לעליית מחירי הדירות. גם דו"ח של הכנסת קבע, שמחירי הדירות יעלו. אבל ח"כ יחימוביץ' לא התרשמה. היא אמרה ש"מונופול זה לא תמיד רע" ותמכה בבקשה של דנקנר.

בראיון עם וייץ מאשרת יחימוביץ' שתמכה בדנקנר, וחוזרת ואומרת שמונופול זה לא רע. אבל ידוע שמונופול זה רע מאוד. הוא מוריד כמות ומעלה מחיר כדי להשיג מקסימום רווח, והרווח שהוא משיג הוא רווח עודף, שבא על חשבון מעמד הביניים והמעמד הנמוך. אבל יחימוביץ' רצתה את האצבעות של עובדי נשר בפריימריס הקרבים בעבודה. הם רצו במיזוג שיחזק את כוחם, והיא הצביעה בעד.

וזה לא המקרה היחיד. יחימוביץ' יצאה גם נגד מחאת הקוטג', כשהיא מגינה על המחיר המופקע של 7.3 שקלים לגביע. גם כאן היתה המטרה לזכות באצבעות של עובדי תנובה - על חשבון הציבור הרחב.

יחימוביץ' תומכת גם בכל המונופולים הממשלתיים, עם השכר המופרז וכוח האדם המנופח. היא בעד מונופול חברת החשמל, מונופול רשות שדות התעופה, מונופול מינהל מקרקעי ישראל ומונופול נמלי הים. לא אכפת לה, שהמונופולים הללו גורמים לעליות המחירים שמהן כולנו סובלים. כי האצבעות של עובדי המונופולים חשובות יותר.

אז עיזבו אותה מסוציאליזם ועיזבו אותה ממונופולים. היא בסך הכל מחפשת רייטינג.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ