בואו לגלות את עמוד הכתבה החדש שלנו
 

טרם ביצעת אימות לכתובת הדוא"ל שלך. לאימות כתובת הדואל שלך  לחצו כאן

לקרוא ללא הגבלה, רק עם מינוי דיגיטלי בהארץ  

רשימת קריאה

רשימת הקריאה מאפשרת לך לשמור כתבות ולקרוא אותן במועד מאוחר יותר באתר,במובייל או באפליקציה.

לחיצה על כפתור "שמור", בתחילת הכתבה תוסיף את הכתבה לרשימת הקריאה שלך.
לחיצה על "הסר" תסיר את הכתבה מרשימת הקריאה.

ביקורת ציבורית מחלישה

תגובות

דן חלוץ הוא הרמטכ"ל הראשון המסיים את תפקידו בעקבות לחץ ציבורי. דוד אלעזר התפטר בשעתו לאחר מלחמת יום הכיפורים בשל המלצתה של ועדת אגרנט לממשלה, ולא בגלל הלחץ הציבורי שכוון אז אל הדרג המדיני ולא אל הצבא. זאת ועוד, התנהלותו של חלוץ מאז תום המלחמה הודרכה על ידי העיקרון ולפיו על הצבא לבסס מחדש את אמון הציבור בו, ומכך נגזרה הצפתו בתחקירים וחשיפת ממצאיהם לציבור. עתה התפטר הרמטכ"ל לא משום שהדרג המדיני דחף אותו לכך, אלא משום שהפנים את העובדה, כי אמון הציבור בו הגיע לשפל המקשה עליו לתפקד וגורם לכרסום האמון בו גם בתוך הארגון.

לכאורה, אפוא, העיקרון הדמוקרטי של הבקרה האזרחית על הצבא ניצח, שהרי שחיקת האמון הציבורי ברמטכ"ל היא שהביאה להתפטרותו. ולא היא. התפטרות הרמטכ"ל מסמלת דווקא את חולשתה של הבקרה האזרחית.

כפיפותו של הרמטכ"ל לממשלה מחייבת, בין השאר, את הדרג הפוליטי לחצוץ בין הציבור ובין הפיקוד הצבאי. דיאלוג ישיר של הפיקוד הצבאי עם הציבור באופן העוקף את הדרג הפוליטי אינו מתיישב עם עקרון הבקרה הפוליטית על הצבא, בפרט כאשר הדיאלוג הזה נועד לגייס תמיכה ציבורית לעמדה השנויה במחלוקת פוליטית. דיאלוג ישיר משמעו שעיסוקי הצבא גולשים גם לתחום עיצוב המדיניות ולא רק לביצועה, והצבא נכנס לתחומים של מחלוקת פוליטית ושל מיקוח פוליטי. זאת ועוד, סוג כזה של דיאלוג עשוי להעצים את הצבא מול הפוליטיקאים בעשותו את הצבא למעין-פרשן של רצון הציבור. אין זה משנה אם מבחינה מעשית הצבא ממלא בסופו של דבר את הוראות הדרג הפוליטי, שהרי הוראות אלה נגזרות ממאזן העוצמה בין הצדדים.

לכן, הדרג הפוליטי הנבחר אמור לשמש כפרשן הבלעדי של רצון הציבור, בכל האמור לתרגומו של רצון זה, עמום ככל שיהיה, להנחיית הצבא, לרבות במישור האישי. הרמטכ"ל נשען על אמונו של הדרג הפוליטי, ומכך נגזרת יכולתו לתפקד, ולא על אמון הציבור במישרין. אמנם, בתנאים של גיוס חובה נזקק הצבא לאמון ציבורי מוגבר, אבל האמון הזה צריך להיות מופנה כלפי הצבא כמוסד וכלפי מוסדות מדינה המנהלים אותו, ועליו להיתרגם להחלטות במישור האישי רק במידה שפוליטיקאים מקבלים אותן.

"שיח כלכלת השוק", שנעשה דומיננטי מאז שנות ה-80, גרם ל"אזרח-צרכן" לתפוש את הצבא כספק שירות, כלומר ביטחון, בעוד שהאזרח מתפקד כצרכן אך גם כספק שירות, שהרי הוא זה שמספק לצבא את משאביו האנושיים והחומריים. האזרחים-צרכנים-ספקים תובעים, אפוא, מהצבא דו"ח על איכות השירות ועל מחירו. הלחצים להגברת השקיפות בהתנהלותה של מערכת הביטחון, בדמות העמקת החדירה התקשורתית לתוך הצבא, היוו אינדיקציה לכך. מלחמת לבנון השנייה סימנה שלב נוסף בחדירה הזאת, שבו הביקורת התפשטה גם אל שורשי התנהלותו המקצועית של הצבא.

בנסיבות של לגיטימיות שוקעת, הפיקוד הצבאי הבכיר נדחף לנהל דיאלוג ישיר עם "ציבור הלקוחות" כדרך למאבק על משאבים ולגיטימיות בסביבה תחרותית. לאור הדמדומים שאליהם שוקעת הפוליטיקה המפלגתית המסורתית, דיאלוג זה מתנהל ישירות עם הציבור גם מעל לראשי הפוליטיקאים, כפי שנהגו הרמט"כלים מאז מוטה גור. הם ראו את עצמם כנאמני הציבור ולא רק כנאמני הממשלה, ולכן גם כונו בביקורתיות "רמט"כלים פוליטיים". הדיאלוג עם הציבור גרם לראשי הצבא לפרוס לפניו גם את עמדתו הלא מעובדת, ממקור ראשון, ולא להסתפק עוד בתיווך הפוליטיקאים.

הביקורת הציבורית על הצבא לאחר המלחמה, המניבה עתה את התפטרות חלוץ, מחלישה עוד יותר את מנגנוני התיווך בין הציבור ובין צמרת הצבא ומסמנת שלב נוסף שבו הרמטכ"ל והאלופים נהפכים לדמויות ציבוריות. בהעדר התנהלות פעילה של הדרג הפוליטי הן באכיפת מרות על הצבא והן בייצוג ענייניו בזירה הציבורית, ולנוכח הימנעותה של הממשלה משינוי יזום בצמרת הצבא בעקבות המלחמה, אך גם ממתן גיבוי מלא לארגון - ניצב הרמטכ"ל לבדו בחזית הדיאלוג עם הציבור וכשל.

הפיכת הרמטכ"ל והאלופים לדמויות ציבוריות משנה לא רק את מאזן העוצמה ביניהם לבין הפוליטיקאים לטובת אנשי הצבא. יש בכך גם כדי להעצים את הטשטוש שכבר מאפיין את הצבא של "חברת השוק" - טשטוש בין היישום הנכון של דרישות המקצוע הצבאי לבין צרכים שיווקיים. צבא הנאבק על מעמדו הציבורי עם תיווך פוליטי רופף נוטה להפגנה של הישגים לוחמניים כדי להצדיק את משאביו ולחזק בכך את אמון הציבור. צבא כזה קשה לרסן. שיקום השליטה הפוליטית על הצבא הוא, לפיכך, אחד מלקחי ההתפטרות של חלוץ.

הכותב מלמד במחלקה למדיניות ציבורית באוניברסיטת בן-גוריוןתגובות

דלג על התגובות

בשליחת תגובה זו הנני מצהיר שאני מסכים/מסכימה עם תנאי השימוש של אתר הארץ

סדר את התגובות
*#
בואו לגלות את עמוד הכתבה החדש שלנו