גם הסטודנטים צריכים לשלם

נחמיה שטרסלר
נחמיה שטרסלר
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
נחמיה שטרסלר
נחמיה שטרסלר

הסטודנט שפגש אותי בסופר היה מעשי מאוד: "יש לך איזו עצה טובה איך לנצח במאבק על הורדת שכר הלימוד?" "נראה שלא תרצה לשמוע את דעתי", עניתי. "מה, אתה לא תומך בשביתה?", שאל בפליאה. "נכון. אני לא תומך, אני חושב שהיא מיותרת, שהיא לא מוצדקת, ושהמנהיגים שלכם מוליכים אתכם שולל".

הסטודנט הביט בי בזעף והלך לדרכו, אך עם עובדות קשה להתווכח. והעובדות הן, שהסטודנטים מקבלים מוצר מסובסד בקנה מידה עצום. בשכר הלימוד הם מממנים רק 16% מתקציב האוניברסיטאות, בעוד המדינה הרשעה והקמצנית מממנת 70% ממנו. את היתר (14%) מגייסות האוניברסיטאות באמצעות תרומות.

ועוד עובדה: המגמה הכללית במערב היא להעלות את שכר הלימוד. טוני בלייר הסוציאל-דמוקרט, ראש ממשלת אנגליה, העלה את שכר הלימוד באוניברסיטאות, והיום הוא בין 1,000 ל-3,000 ליש"ט לשנה. באוסטרליה, העשירה פי כמה מישראל, החלו לגבות שכר לימוד באוניברסיטאות, וכך גם בהולנד, באזורים מסוימים בגרמניה, בניו זילנד, ואפילו בסין הקומוניסטית. בעולם הגיעו למסקנה, שכאשר שכר הלימוד נמוך מדי, ואף אפסי, הרמה האקדמית מתדרדרת לשפל מסוכן.

יש כאן גם שאלה מוסרית. האם צודק הוא, שמי שרוכשים מקצוע לחיים - למשל, כלכלנים, רואי חשבון, עורכי דין, מהנדסים, אנשי מחשבים, ביולוגים - לא ישלמו סכום סביר של כ-30 אלף שקל בתמורה? מדוע צריך משלם המסים לממן בעבורם את הכל? הרי בכמה חודשי השתכרות טובים יוכלו להחזיר בקלות את כל שכר הלימוד ששילמו.

ומה על מי שלמדו היסטוריה, תיאטרון או עבודה סוציאלית, שהשתכרותם אינה גבוהה? מתברר, שגם בוגרים אלה משתכרים טוב יותר ממי שלא זכו להשכלה אקדמית. כל המחקרים מלמדים, שיש תמורה גבוהה להשכלה אקדמית - בכל החוגים והמגמות. ובכלל, האם הסטודנטים הם החלק המקופח בחברה? אולי לפני הסטודנטים יש לעזור לחלשים האמיתיים: הקשישים, הנכים והמובטלים?

אבל כל הנימוקים ההגיוניים הללו אינם עושים כל רושם על מנהיגי הסטודנטים. לאיתי שונשיין, יו"ר התאחדות הסטודנטים הארצית ומנהיג השביתה, יש להט מהפכני חסר פרופורציות. הוא רואה בוועדת שוחט (שבה טובי המומחים בתחום) מזימה קפיטליסטית הרסנית. מבחינתו, הכל כשר כדי לפרק את הוועדה, לסמן ניצחון, ולנוע הלאה במסלול הפוליטיקה המפלגתית - ולעזאזל טובת האקדמיה והמשק.

אך אם הסטודנטים יצליחו במשימתם, האוניברסיטאות ייפגעו קשה. הן לא יקבלו את תוספת התקציב שוועדת שוחט מתכננת - כבר הוסכם בין בייגה שוחט לאהוד אולמרט, שכאשר שכר הלימוד יעלה, גם המדינה תתרום את חלקה. לכן מותה של ועדת שוחט הוא גם מכת מוות לאיכות האקדמית.

כדי לקבל את תמיכת הסטודנטים הנהגת השביתה אינה מספרת, שלצד העלאת שכר הלימוד תהיה גם תוכנית מקפת להלוואות ומלגות. הסטודנטים ישלמו בעצם פחות (!) במזומן ממה שהם משלמים היום, ואת יתרת הכסף יקבלו כהלוואה מסובסדת. את ההלוואה הזאת יהיה עליהם להחזיר רק בתום הלימודים - במשך שבע שנים, בתשלומים של 300 שקל לחודש. זה הכל.

הסטודנטים יהיו גם זכאים למענקים ולמלגות רבות על בסיס סוציאלי, ותוכנית פרח תורחב מאוד. אם כן, היכן כאן הקיפוח? הרי העשירים ישלמו יותר (הם לא יזדקקו להלוואה), והסטודנטים ממשפחות מעוטות הכנסה ייטלו את ההלוואה ויתחילו ללמוד מיד - וזה הרי העיקר: נגישות מלאה ומהירה להשכלה הגבוהה, לכל.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ