הסיכוי היחיד לנצח את חמאס

דני רובינשטיין
מעבר לטוקבקיםכתוב תגובה
הדפיסו כתבה
דני רובינשטיין

השתלטות חמאס על עזה לא היתה סוף המערכה על הרצועה - אלא ראשיתה, ומתכנסי ועידת הפסגה היום בשארם א-שייח יחליפו ביניהם עצות והערכות איך מנהלים אותה. יחסי הכוחות ברורים: מצד אחד היו"ר מחמוד עבאס והנהגת תנועתו, פתח, הנהנים מתמיכה של כמעט כל העולם. מצד שני תנועת חמאס, שמלבד איראן יש לה תמיכה מגומגמת מצד שניים-שלושה משטרים ערביים, וכוחה העיקרי הוא בתמיכה עממית רחבה, בעיקר אצל הפלשתינאים, אבל גם לא מעט ברחוב בעולם הערבי.

מה שיכול להעיד על התמיכה העממית הפלשתינית הוא הערות לעג בגנותם של "הצד"לניקים החדשים שישראל צריכה עכשיו להציל במחסום ארז", שאפשר היה לשמוע בסוף השבוע שעבר במסעדה אחת בשכונת א-ראם שבין רמאללה למזרח ירושלים. בעוד שבישראל ובמקומות אחרים צופים בחרדה במסכנים האלה שמנסים לברוח מאימת שליטי עזה החדשים - הרי ברחוב הפלשתיני חושבים לא מעטים שהם דומים לאנשי צד"ל, משרתי ישראל בדרום לבנון, שנאלצו באופן דומה לברוח מארצם מאימת חיזבאללה.

מדור הזירה

על פי יחסי הכוחות הללו דבר אחד די ברור: אין אופציה צבאית. ישראל לא רוצה להכניס את צה"ל לעזה. המצרים בוודאי לא רוצים לחדש את שלטונם הצבאי בעזה, שנגמר לפני 40 שנה. אם אבו מאזן ואנשיו ינסו להיכנס לעזה רכובים על טנקים אמריקאיים וישראליים, זה יהיה סופם. הם יפסידו במערכה מהר יותר מכפי שהפסידו לפני שבועיים.

אין גם אופציה מדינית. הנהגת חמאס מעוניינת עכשיו להידבר ולהגיע לפשרה, אבל בנסיבות שנוצרו ברור למשתתפי הפגישה בשארם א-שייח שאין מקום לפשרה אתם, ואי אפשר בשום אופן לתת לחמאס להמשיך לשלוט בעזה. כל עוד חמאס נמצא בשלטון בעזה, יש איום ברור על קיומה של הרשות הפלשתינית בגדה המערבית.

גם מבחינתם של מנהיגי מצרים וירדן, הישרדותו של משטר חמאס בעזה מהווה סכנה למשטר בארצותיהם. על רקע זה, הם החריפו בימים האחרונים את סגנון דיבורם ביחס לחמאס. על האיום של קיום עמדת כוח איראנית בעזה, מבחינתן של ארה"ב, ישראל ומדינות אחרות - אין צורך להרחיב את הדיבור.

על רקע זה נראה שהמערכה על עזה תהיה עכשיו בעיקרה הידוק המצור ובידודה של הרצועה. ידברו הרבה על סכנה הומניטרית, אבל יגרמו לכך שהחיים בעזה יהיו בלתי נסבלים. כל זאת במטרה להביא לכך שהציבור הרחב בעזה ילחץ על הנהגת החמאס לוותר ולקבל את התנאים שיכתיב להם אבו מאזן.

קשה לדעת אם מערכה כזאת תצליח. יש לה סיכוי אחד להצליח, וגם הוא לא גדול במיוחד - וזאת אם יציעו לעם הפלשתיני אלטרנטיווה אמיתית. מה שעומד עכשיו על הפרק הוא מתן סיוע כספי לאבו מאזן בגדה המערבית. יחזירו לו את רוב כספי המסים שממשלת ישראל החרימה מהרשות, וגם זאת בתנאי שיילחם בטרור. ארה"ב ומדינות אחרות יעזרו גם הן בכסף לממשלת החירום של סלאם פיאד. צה"ל יוריד כמה מחסומים, אולי גם יפנה פעם נוספת את חוות מעון, ויפרק עוד מאחז לא חוקי שאף אחד לא גר בו.

זו כמובן לא אלטרנטיווה. כל המאמצים למחוץ את חמאס בלי לנקוט צעד דרמטי כמו חתירה להסדר על פי קווי היוזמה הערבית - יהיו ברכה לבטלה. המציאות המדינית ותנאי החיים בשטחים הפלשתיניים מאז ספטמבר 2000 הכשירו את הקרקע לניצחון חמאס, וללא הצגת אלטרנטיווה אמיתית, חמאס לא ייכנע, ואפילו ימשיך להצליח.

תגובות

משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ