בלוז לכומתות הכחולות

אמיר אורן
אמיר אורן
מעבר לטוקבקיםכתוב תגובה
הדפיסו כתבה
אמיר אורן
אמיר אורן

הפיגוע הקטלני נגד שריונית הסיור של יוניפי"ל בדרום לבנון שלשום לא הפתיע את ותיקי הניסיון העגום של הכוח הרב לאומי בביירות, לפני רבע מאה. האמריקאים ברחו אז הביתה, כשהכו בהם פיגועי התאבדות. המניעים והאמצעים נשארו. הארגונים פושטים ולובשים צורה, פעם נתמכים בידי איראן, פעם בידי סוריה, ובאחרונה יותר בידי רשת הג'יהאד העולמי.

הפרדוקס של כוחות בנוסח יוניפי"ל מאז הפסקת האש במלחמת ישראל בחיזבאללה הוא המיתאם השלילי בין יעילותם לבין שרידותם. ככל שאנשי יוניפי"ל מבקשים לנהוג באורח צבאי ומקצועי יותר כך גדל מקדם החיכוך שלהם עם חיזבאללה וקבוצות חמושות אחרות. ליוניפי"ל מגעים קבועים ונפרדים עם צבא לבנון ועם צה"ל; בימי רביעי נפגשים המח"ט הספרדי של החטיבה המזרחית והמח"ט האיטלקי של החטיבה המערבית עם מקביליהם, אל"מ רביב ניר ואל"מ אופק בוכריס. המתנגדים לנוכחותו מדברים אתו אחרת: במטעני-דמה על ציר התנועה של הסיורים. ואם חובשי הכומתות הכחולות מתקשים בתרגום הערבית המדוברת - האיום מתממש.

מדור הזירה

המדיניות המנוכרת של ממשלות מערב אירופה כלפי ישראל לא השתקפה עד כה בתפקוד של יוניפי"ל. כוחות בלגיה, ספרד, צרפת ואיטליה, ובים התיכון צי של 16 כלי שיט, גרמני בעיקרו - ממלאים את משימתם כהלכה. לעומתם, היחידות האפרו-אסיאתיות (מהודו, נפאל, גאנה ואינדונזיה) נוטות להזדהות עם מצוקת האוכלוסייה בדרום לבנון ולייחס אותה לישראל. כדי למנוע היווצרות גוש עוין במיוחד לישראל נפרש יוניפי"ל בתערובת בין יבשתית: לצד כל גדוד מהעולם השלישי פועל גדוד מאירופה.

כדי להתחבב על האוכלוסייה משתדל יוניפי"ל להשכיח את משימתו המוגדרת, אכיפת סעיפים בהחלטה 1701, ולהבליט את לחימתו לא בחיזבאללה, אלא בחולי ובמצוקה. היחידה ההודית, למשל, מתגאה במבצע רפואי המוני, לגוף ולשיניים, לאדם ולבהמה, ובמיוחד להתקנת גפיים ללבנונים שאיבדו איברים במטעני חיזבאללה ובפצצות מצרר ישראליות. התגלה גם דון קיחוטה איש ליטני: בתמיכת מכון סרוונטס להפצת התרבות הספרדית, לומדים במרג' עיון 300 מתושבי העיירה והכפרים הסמוכים אצל 35 מקציני הגדוד הספרדי את שפתם.

כוחות חיצוניים, בסמוך לגבול, שאינם מוכנים להצטייר כצבאות כיבוש, אמורים להוות "תיל ממעיד": המקומיים יחששו להתעמת אתם כי מאחורי כל גדוד עומדת מעצמה עולמית, שתגיב בתקיפות על התגרויות. היגיון זה יפה להפליא במעבדות של הרווארד, וממשיך לכאורה לפעול בגבול ישראל-סוריה בעזרת משקיפי ההפרדה של אונדו"ף - אך אלה לא יועילו, אם בשאר אסד ישבית את הטנקים שלו ויסתפק במלחמת טילים. אין בו תועלת בעידן פיגועי ההתאבדות, כשאין שלטון מרכזי חזק ויש פעילות-נגד של גורמים עולמיים אחרים כטהראן ואל-קאעדה.

עד מלחמת ששת הימים נהגו בישראל לזלזל בלבנון ולומר, כי היחידה שתוקצה לטפל בה תהיה תזמורת צה"ל, בניצוח זיקו גרציאני. לתזמורת של יוניפי"ל, בפיקוד הגנרל האיטלקי קרלו גרציאני, כלים כבדים יותר, אבל מנצחות עליה מועצת הביטחון, הממשלות ודעת-הקהל בבית.

ההבדל בין האו"ם לבין נאט"ו הוא רק במקור הסמכות. ישראל מעדיפה כמובן את הברית הצפון-אטלנטית, בלא וטו של רוסיה או סין, אוהדות הערבים. אלא שמלאי הכוחות של המדינות החברות בשני הארגונים מוגבל ופגיע - בעיראק, באפגניסטאן, בקוסובו ובלבנון.

מכל המיטות החולות בעולם, האחרונה שאליה ישמחו לדחוף את ראשיהן היא עזה. פרטים אצל עמיתו של גרציאני, גנרל פייטרו פיסטולסה, מפקד בא"ם - "משימת סיוע הגבול" של האיחוד האירופי במעבר רפיח. לפני שבועות מעטים, במסדר חגיגי, עיטר פיסטולסה את בקרי-המעבר האמיצים במדליות מרשימות. בום אחד - ובא"ם נפוץ לכל רוח.

תגובות

משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ