תוצאות בלתי מכוונות

עמנואל סיוון
שתפו בפייסבוק
שתפו כתבה במיילשליחת הכתבה באימייל
שתפו כתבה במיילשליחת הכתבה באימייל
מעבר לטוקבקיםכתוב תגובה
הדפיסו כתבה
עמנואל סיוון

במצב הנוכחי, כשלא הכל הכי הכי, מה צריך הבן אדם? רצוי שיפסיק לשעה קלה לעיין בטבור של עצמו ויתבונן בסביבתו האזורית - בזירה הלבנונית מצד אחד ובזירה המזרח תיכונית מצד אחר. מה נשתנה בהן בשנה שעברה מאז המלחמה?

בזירה הלבנונית ניכרת הקשחה בגבולות שבין העדות. הרוב המכריע של בני כל עדה תומכים, בכל נושא כמעט, בהנהגה העדתית. התמורה המכרעת, שהחלה ברצח רפיק אל-חרירי ראש הממשלה לשעבר והואצה על ידי המלחמה, אירעה בקהילה הסונית. עדה זו, שחלק גדול ממנה היה תמיד דו משמעי בזיקתו למדינה ושואף לאיחוד עם סוריה, שינתה את טעמה. כמעט כל הסונים הלבנונים תומכים כיום בקיום המדינה, והם ניצבים מאחורי מאמציו של בן העדה פואד סניורה לשקם את סמכות המדינה ואת יכולת האכיפה שלה. סניורה עושה כן בגיבוי מרבית המארונים והדרוזים, נושאיה המסורתיים של עצמאות לבנון.

גם בעברית, גם בערבית: זירת הדעות הדו-לשונית של "הארץ"

שידוד מערכות זה הביא לא רק ל"מהפיכת הארז" (גירוש צבא הכיבוש הסורי במארס 2005), אלא גם לחיזוק צבא לבנון בשנה האחרונה. שיא התהליך היה המתקפה בחודש שעבר על מחנה הפליטים הפלשתיני בנהר אל-בארד (שטח אקסטרה טריטוריאלי מאז 1969) ומיגור חבורת "פתח אל-איסלאם".

אלא שמנגנוני השלטון (צבא, משטרה, גביית מסים) לא שוקמו עדיין וגם המודיעין הסורי פעיל עדיין בלבנון, דבר המתבטא בהתנקשויות בעיתונאים ובפוליטיקאים בכירים אנטי-סורים. עם זאת ברור שהמדינה בתהליך התחזקות. רק העדה השיעית, ובראשה חיזבאללה, תומכת בסוריה, ואילו יומרת הארגון לשמש "מגן לבנון" (מפני ישראל), שהיא גם התירוץ לשמירה על נשקו, התערערה בעקבות המלחמה בקיץ 2006.

בזירה האזורית - חשיפת היקף המערך התת קרקעי בדרום לבנון ושיעור החימוש הרקטי של חיזבאללה גרמה לזעזוע עמוק בהנהגות של סעודיה, מצרים, ירדן ואמירויות המפרץ. העובדה שנבנה מערך כזה בסיוע איראני היתה ידועה מכבר, אך היקף המערך היה בגדר הפתעה רבתי. התברר, שאיראן בנתה נוכחות ניכרת בדרום לבנון, בהוצאה של מאות מיליוני דולרים, כדי ליצור לעצמה אופציה לפתוח בבוא יום חזית שנייה נגד ארצות הברית, אם תגיע לעימות אלים עם מעצמת העל.

למזלן של מדינות ערב הללו, הפעיל הלקוח של איראן, חיזבאללה, את המערך בטרם עת בגלל יוזמתו ב-12 ביולי 2006 לחטוף ולהרוג חיילים ישראלים. לשיטתן של סעודיה ושותפותיה, נחשפה בכך כוונת איראן להשיג הגמוניה אזורית.

מכאן נולד "ציר הפחד", הקרוי גם "ציר המתונות", המיועד להתגוננות מפני הסכנה של מהפכנות שיעית, דינמית ויעילה, המשרתת אינטרסים איראניים ומערערת את הסטטוס קוו בתוך סעודיה, בלבנון ובבחריין ומדיחה את מצרים מעמדת הבכורה באזור. "סהרון שיעי" מטיל את צלו, מכריז עבדאללה מלך ירדן השברירית.

המדובר אפוא בשידוד מערכות בין-מדינתי, החרד לסטטוס קוו ומפגין פעילות נחרצת יותר מבעבר בשיתוף פעולה מודיעיני וצבאי וביוזמות דיפלומטיות אנטי איראניות. סוריה, בעלת בריתה של איראן, מבודדת.

ימות המשיח אינם בפתח עדיין. סכנת מלחמת אזרחים עדיין מרחפת על לבנון. "ציר הפחד" נחל תבוסה בעזה עם הפוטש של חמאס. אולם מלחמת הלבנון השנייה, שניזומה בחיפזון פושע ונוהלה בשלומיאליות, הביאה גם לתוצאות לא מכוונות - שהן חיוביות בהחלט ושיפרו את מעמדה האסטרטגי של ישראל.

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ