הטעות של שוחט

העלאת שכר הלימוד באוניברסיטאות תפגע פגיעה חמורה בהשכלה הגבוהה

זאב בילסקי, הכותב הוא יו"ר הסוכנות היהודית
מעבר לטוקבקיםכתוב תגובה
הדפיסו כתבה
זאב בילסקי, הכותב הוא יו"ר הסוכנות היהודית

קבלתן ומימושן של המלצות ועדת שוחט להעלאת שכר הלימוד באוניברסיטאות בישראל יפגע פגיעה קשה בדורות של צעירים, ובעתידה של מדינת ישראל. מרבית הסטודנטים בישראל תרמו שלוש שנים ויותר מחייהם למען ביטחונה ושלומה של מדינת ישראל בשירות צבאי תובעני ושוחק. רבים מהם ממשיכים לשרת במילואים גם בתקופת לימודיהם, נטל כבד המצטרף ללחץ הכלכלי שהם נתונים בו.

ישראל ענייה במשאבים, ועיקר כוחה, הישגיה והתפתחותה בשישים שנות קיומה מקורם במשאב האנושי. ההשכלה הגבוהה היא המנוף העיקרי לצמיחתם של אנשי מדע ותרבות, חוקרים ומנהיגים חברתיים וכלכליים שיבטיחו את שגשוגה. שנות הלימודים במוסדות להשכלה גבוהה הן ההזדמנות של המדינה להשקיע בחזרה באזרחיה הצעירים. מחובתה לעשות זאת.

מדור הזירה

המלצת ועדת שוחט להטיל על הסטודנטים החזר הלוואות בגין שכר הלימוד ב-10 השנים שלאחר סיום לימודיהם מכעיסה ומדאיגה. דווקא בראשית התבססותם בחייהם המקצועיים, כאשר מרביתם מקימים בית ומשפחה, ירבצו עליהם הלוואות שיכבידו ויעכבו עוד יותר את התהליך הקשה ממילא של בניית עצמאות אישית וכלכלית.

אנו מתמודדים בשנים האחרונות עם תופעה של ירידת צעירים לחו"ל. חלק בהם, בצדק או שלא בצדק, חשים שתרומתם לחברה איננה מוערכת מספיק, ושהמדינה אינה משקיעה בהם די. במקביל, כותרות העיתונים מעידות על צמצום מחזורי הגיוס וירידה במוטיווציה לשרת. מציאות קשה זו מחייבת התמודדות אמיצה. הכבדת הנטל על הסטודנטים רק מעמיקה לצערי את תחושת הניכור של הצעירים מהמדינה.

העלאת שכר הלימוד תקשה במיוחד על הסטודנטים מהשכבות החלשות. כך לא נעלה את רמת החינוך הגבוה בארץ. כך רק נגדיל את הפערים, נפריד בין אלה שיש להם לאלה שאין להם, ועתה יצטרכו לכתת רגליהם בין מעניקי ההלוואות, להוכיח מסכנות ומצוקה ולהיות מתויגים ככאלה.

עול ההשכלה הגבוהה אינו יכול ליפול כולו על כתפי הסטודנטים. מחובתה של המדינה להשתתף במשימה לאומית חשובה זו. רבות ממדינות העולם עושות כך, בהן מדינות מתקדמות פחות מישראל. בעבורנו, מדינה המתמודדת עם שאלות קיומיות, טיפוח דור צעיר ומשכיל הוא משימה ראשונה במעלה.

כחלק ממחויבותו של העם היהודי למדינת ישראל, ובמסגרת מפעל השיקום של הצפון לאחר מלחמת לבנון השנייה, נטלה על עצמה הסוכנות היהודית לסייע במלגות לאלפי סטודנטים בישראל ולתמוך כספית במוסדות להשכלה גבוהה בצפון ובאזור שדרות ועוטף עזה. בחירה זו לא היתה אקראית. אנו סבורים שבחינוך ובהשכלה הגבוהה טמונים עתידה של מדינת ישראל, ומאמינים שגם ראש הממשלה והשרים סבורים כך ולכן ידחו את המלצות ועדת שוחט.

תגובות

משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ