הודעה רשמית טרם נמסרה

דני רובינשטיין
מעבר לטוקבקיםכתוב תגובה
הדפיסו כתבה
דני רובינשטיין

בחצר המוקטעה ברמאללה נבנה על קברו של יאסר ערפאת מאוזוליאום מפואר, אולם רוחו של המנהיג המת ממשיכה להטריד את ההנהגה הפלשתינית. בשבוע שעבר ציינו מוקירי זכרו 78 שנים להולדתו, ואחד ממקורביו לשעבר, בסאם אבו-שריף, כינס לכבוד האירוע מסיבת עיתונאים. אבו-שריף דרש מנשיא צרפת לשעבר, ז'אק שיראק, לחשוף את סיבת המוות של ערפאת, או ליתר דיוק את סוג הרעל שהביא למותו. בציבור הפלשתיני רווחת הדעה שהמוסד הישראלי הרעיל את ערפאת, ובכיר פלשתינאי אמר פעם שאיננו מבין מדוע ישראל לא מודה בכך. לדבריו, כאשר תוכנן בישראל להתנקש בסדאם חוסיין והעניין השתבש (אסון צאלים) לא הוסתר הדבר. וכאשר אנשי המוסד שניסו להתנקש בחייו של חאלד משעל בעמאן נכשלו - לקחה ישראל אחריות על המעשה. כלומר, מבחינת ישראל - כשנכשלים מודים, אבל פעם אחת כשכבר מצליחים - אז מכחישים?

מדי פעם צצות בקרב הציבור הפלשתיני עדויות על הפרשה. לפני חודשים אחדים מסרו תושבים ברמאללה, כי רופא שיניים שטיפל בערפאת מת אחרי שהמערכת החיסונית שלו קרסה, וייתכן מאוד שנפגע מאותו רעל כאשר טיפל בערפאת.

מדור הזירה

הודעה רשמית, מלאה וברורה, על נסיבות מותו של ערפאת לא נמסרה מעולם, אף שאש"ף והרשות הפלשתינית הקימו ועדת חקירה בעניין. הנושא שימש את חמאס במערכת הבחירות האחרונה. דובריו טענו כי הנהגת פתח מסרבת לחקור ברצינות את הפרשה מחשש שיתגלה כי בכירים בצמרת התנועה, שהיו ליד ערפאת בחודשי המצור על המוקטעה, הם שסייעו להרעילו.

ואולם, הגילוי המרעיש ביותר בפרשה התפרסם בסוף השבוע שעבר, בעקבות הראיון שנערך ברשת אל-ג'זירה עם ד"ר אשרף אל-כורדי, רופאו הירדני של ערפאת. אל-כורדי אמר בראיון ששודר מעמאן, כי בדמו של ערפאת נמצאו נגיפי איידס. מיד אחרי שאמר זאת נקטע הראיון, שהועבר בשידור חי, על ידי התחנה.

לאחר התקרית הבהיר ד"ר אל-כורדי, כי לדעתו הנגיפים הוזרקו לדמו של ערפאת במכוון, כדי לטשטש את הסיבה האמיתית למותו וכדי להכפישו (בעבר נפוצו שמועות על היותו הומוסקסואל). אל-כורדי אמר עוד, שכל פרשת המוות היתה בעיניו מוזרה מאוד. הוא שימש רופאו האישי של ערפאת במשך 18 שנה, ולדבריו: "בכל פעם שערפאת התעטש הזעיקו אותי, והנה ערב מותו לא קראו לי. אשתו סוהא לא הרשתה לי לנסוע אתו לבית החולים בפאריס, שום רופא מבית החולים הצבאי בצרפת לא התקשר אתי כדי לשמוע פרטים על בריאותו, ואחרי שמת, היו"ר הנוכחי (הוא לא נקב בשמו של מחמוד עבאס, ד"ר) לא נתן לפתוח את קברו לבדיקת סיבת המוות".

קשה לדעת אם יש לפרשה זו משמעות פוליטית אקטואלית. בפוליטיקה הערבית בכלל, והפלשתינית בפרט, יש סביב כל גילוי כזה מערכת שמועות ורכילויות. לפעמים זה רציני, לרוב זה קשקוש. אל-כורדי הוא אדם מכובד, ובעבר שימש שר בריאות בממשלת ירדן. הדברים שאמר גורמים נזק קשה לאבו-מאזן ולמקורביו.

עיתונאי מרמאללה אמר לי, כי לא ייתכן שאל-כורדי אמר את הדברים בלי שנועץ עם בכירים בירדן. האם מישהו בירדן רוצה לפגוע באבו-מאזן? קשה לדעת. מכל מקום, ברמאללה דיברו בסוף השבוע שעבר על כך שבממשלת ירדן, כמו בממשלת מצרים, כועסים על אבו-מאזן משום שהוא נענה לדרישות האמריקאים וישראל להטיל חרם מלא על חמאס, בעוד הם סבורים שיש להגיע לפשרה עם חמאס. על רקע זה נפלה לידי הירדנים הזדמנות לעקוץ אותו קצת, וכך עשו.

תגובות

משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ