אל תיגעו בחבל לכיש

צפריר רינת
צפריר רינת
מעבר לטוקבקיםכתוב תגובה
הדפיסו כתבה
צפריר רינת
צפריר רינת

ראש הממשלה אהוד אולמרט הוכיח בשבוע שעבר שהוא אכן יורשו האמיתי של אריאל שרון. גם הוא, כקודמו, מתמלא ריגוש למראה בולדוזר החוצב עוד כביש ומקים יישוב חדש. גם הוא חוזר על המנטרה הישנה והטובה, שהגיע הזמן להפסיק לדבר ולהתחיל לעשות.

ועדת השרים להתיישבות בראשות אולמרט החליטה בשבוע שעבר להקים מרחב התיישבות קהילתי-כפרי באזור חבל לכיש, שאחד מיעדיו העיקריים הוא קליטת גרעיני התיישבות כ-200 משפחות ממפוני גוש קטיף.

מדור הזירה

המרחב יכלול שלושה יישובים חדשים וכביש שעלות סלילתו כ-200 מיליון שקל. כמו ההתנחלויות, ישמש מרחב זה למטרה גיאו-פוליטית. "מדובר בהתיישבות בתוך הקו הירוק, שיש לה משמעות גדולה", הסביר אולמרט. "באזור מתגוררות כיום כמה מאות משפחות, בשעה שבאותו אזור מעבר לקו הירוק מתעבה האוכלוסייה הפלשתינית". הוא לא ציין שבניגוד לעבר, היום שתי האוכלוסיות מנותקות זו מזו על ידי גדר ההפרדה.

מציאת פתרונות דיור למפוני גוש קטיף היא מטרה ראויה. אך אחרי שמפונים אלו חיו שנים רבות במעין עולם נפרד מבחינה תכנונית, חברתית ופוליטית, הגיע הזמן שהם ומקבלי ההחלטות יתחברו סוף סוף למציאות הישראלית. בסוף 2007 אין הצדקה תכנונית, כלכלית, ולבטח לא סביבתית, להקמת יישובים חדשים בשטחה הריבוני של ישראל.

לא צריך ארגונים ירוקים החרדים לגורל עופות דורסים וחרקים נדירים כדי להתנגד בתוקף להקמת יישובים כאלה. להתנגדות זו שותפים כיום כמעט כל גורמי התכנון המוסמכים במדינה, וגישה זו עוגנה בתוכניות מתאר בעלות מעמד סטטוטורי, ובראשן תמ"א 35. זו התוכנית שאושרה על ידי הממשלה ואמורה לעצב את אופן ההתפתחות של הבנייה בישראל בשני העשורים הקרובים.

ההתנגדות ליישובים חדשים נובעת מההכרה שיש לנצל בצורה חסכונית ומושכלת את משאב הקרקע בישראל, משאב מצומצם ביותר בהיקפו שבשני העשורים האחרונים נוצל בצורה בזבזנית בעקבות הקמת יישובים קהילתיים ופרווריים. הבנייה המפוזרת וצמודת הקרקע גורמת בהכרח להקמת תשתיות יקרות ולפגיעה בסביבה. הקמת יישוב חדש פוגעת לא רק בשטח שבו יוקם היישוב עצמו, אלא בסביבה רחבה הרבה יותר, המושפעת גם מהתשתיות המובילות אל היישוב.

ראש הממשלה אמר לאחר החלטת ועדת השרים, שפיתוח יישוב חדש בישראל מרגש מאוד. מרגש לא פחות, וחשוב הרבה יותר, הוא לחזק והרחיב יישובים קיימים, ולשמור על איכות החיים שמעניקות לתושבי ישראל ריאות ירוקות כמו אלו שבחבל לכיש.

אולמרט כנראה חי על המאדים, אם הוא חושב שבישראל יש עוד מרחבים גדולים שלא יושפעו מכך שיוקמו בהם כבישים ויישובים חדשים. כאן הוא דווקא שונה מקודמו, שהכיר היטב כל גבעה וקפל קרקע שאותם החריב במסגרת הפרויקטים האין סופיים של הקמת "יישובי כוכבים", מצפים והתנחלויות.

מפוני גוש קטיף רוצים אמנם לחיות ביישובים בעלי אופי כפרי, אך אפשר ללכת לקראתם בעניין זה בלי להקים יישובים חדשים. באזור לכיש מתוכננות הרחבות של יישובים קיימים, ומדרום לו אושרה הקמת שני יישובים קהילתיים גדולים. ניצול אפשרויות אלו יגדיל את האוכלוסייה באזור כפי שרוצה הממשלה ויצמצם במידה ניכרת ההשקעות הכספיות וההשפעות הסביבתיות. לוועדות התכנון שידונו בהקמת היישובים החדשים בלכיש עדיין יש אפשרות לבחון חלופות, שיכללו התיישבות של המפונים ביישובים קיימים.

תגובות

משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ