הרתעה לא משקמים ברגע

מעבר לטוקבקיםכתוב תגובה
הדפיסו כתבה

ראש אגף המודיעין בצה"ל, עמוס ידלין, מיהר מדי לדווח לוועדת החוץ והביטחון של הכנסת, כי "ההרתעה הישראלית שוקמה". הרתעה היא מלה יפה ומעודדת, אך קשה למדוד אותה. קל יותר למדוד ולאבחן זחיחות דעת ושביעות רצון מוגזמת.

אם אכן היתה פעולת תקיפה בסוריה ששיבשה את שיתוף הפעולה האיראני-הסורי-הצפון קוריאני בתחום הפצת נשק גרעיני, אם הפעולה אכן תוכננה ברצינות רבה יותר ממלחמת לבנון השנייה והובאו בחשבון הסיכונים הגלומים בה - יש בכך כדי לעודד. קשר גרעיני ברמה כלשהי בין צפון קוריאה המתחפשת לידידותית יותר לסביבה לבין סוריה המדברת שלום אך תומכת בכל סוג של טרור בלבנון, בעיראק ובישראל, והכל בחסות איראן המבטיחה להגן עליה - אינו יכול להתקבל בישראל בשוויון נפש.

מדור הזירה

פעולה מוצלחת - אם היתה - יכולה לשדר מסר, שאי אפשר לקרב נשק גרעיני אל גבולותיה של ישראל או לטווח פגיעה אפשרית בה בלי לשלם מחיר.

אך גם אם היתה פעולה שבוצעה בעיתוי נכון ובכוונה ראויה, אין מקום לדבר על שיקום כושר ההרתעה.

ראש אמ"ן דיבר בפני ועדת החוץ והביטחון בעוד ועדת וינוגרד מגבשת מסקנות על מחדל היסטורי בלחימה של ישראל החזקה בארגון גרילה קטן יחסית, מחדל שידלין היה חלק ממנו. כושר ההרתעה של ישראל נמדד יום יום גם במערב הנגב, שם נופלים מאות טילי קסאם בחודש וישראל אינה מצליחה למצוא להם תשובה מרתיעה. קשה לשכוח גם את פגיעות העורף הישראלי שהתבררה רק לפני שנה ואת פוטנציאל המתאבדים שאינם נרתעים מדבר.

הרתעה איננה מדע מדויק, ובסופו של דבר קובע החשש של אויב מחומש היטב להשתמש בארסנל שברשותו. עד לא כבר התייחסה ממשלת אהוד אולמרט אל מלחמת לבנון השנייה כאל מלחמה שחיזקה את ההרתעה, והנה כעבור שנה ראש אמ"ן מדבר על הרתעה שנפגעה בלבנון ושוקמה.

בהרתעה מרכיבים רבים, הנגזרים מאינטרסים מקומיים וגלובליים של מדינות האזור ולאו דווקא מהיכולת הצבאית של ישראל, שתמיד היתה מחומשת יותר משכנותיה. גם מידת היכולת לספוג היא מרכיב בהרתעה, וייתכן שסוריה ואיראן יכולות לספוג יותר.

שביעות רצון עצמית מוגזמת הובילה את ממשלות ישראל למחדלים רבים. היא גרמה להנהגה לחשוב שהזמן פועל לטובתנו, להחמיץ הזדמנויות, להתנחל באופן בלתי מבוקר בשטחים שהיו אמורים להיות קלפי מיקוח, לדחות את החזרת הגדה למלך חוסיין כשעוד רצה בה.

בכל פעם שישראל מתבשמת מכוחה הצבאי יש לזכור את מוגבלותו ומגבלותיו. יש לקוות, שדברי ידלין הוצאו מהקשרם המלא וכי אם היתה אכן פעולה צבאית מוצלחת בסוריה, היא לא תגרום לאיש לחשוב שהחולשה שהפגינה ישראל במלחמת לבנון היתה כלא היתה.

תגובות

משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ