כמה נעצרו הלילה

דני רובינשטיין
מעבר לטוקבקיםכתוב תגובה
הדפיסו כתבה
דני רובינשטיין

ביום חמישי שעבר הצטרפתי לקבוצה של בכירי הרשות הפלשתינית שיצאה מרמאללה ליריחו לטקס פתיחת המתחם החדש של "האקדמיה הפלשתינית לביטחון". אורח הכבוד היה היו"ר, מחמוד עבאס (אבו-מאזן), שזמן קצר קודם לכן סיים מסיבת עיתונאים עם שרת החוץ האמריקאית, קונדוליזה רייס, ועבר ביריחו בדרכו לירדן. משם יצא לארצות הברית לפגישה עם הנשיא ג'ורג' בוש, שיועדה לו היום בניו יורק.

יריחו נחשבת עיר שקטה. מלבד המלון והקזינו המשותק שבכניסה הדרומית ומבנה המשטרה ההרוס היא נראית עלובה למדי - כפי שהיתה כשצה"ל כבש אותה לפני יותר מ-40 שנה. מתחם האקדמיה נבנה בצפון מערב יריחו, והוא מבנה מרשים. יש בו חדרי לימוד, מערכות מחשבים ומכון כושר גדול ומשוכלל. הכל בכספי סיוע, אמריקאי ברובו.

מדור הזירה

המחזור הראשון, של כ-120 קצינים מכל מנגנוני הביטחון של הרשות, מתחיל את ההכשרה שלו בימים אלה. במכון ילמדו מקצועות יסוד, ובכלל זה ניהול ומשפטים. הגנרל תופיק טיראווי, שהוא כיום האיש החזק של מנגנוני הביטחון בגדה, מדגיש בפני: "ילמדו כאן גם עברית, לא יהיה אצלי קצין אחד שלא יידע עברית היטב".

נראה, שנעשה כעת ניסיון רציני לבנות מחדש את מנגנוני הביטחון של הרשות בגדה המערבית, אך לא ברור אם הניסיון יצליח. בשנים האחרונות הוחלט פעמים אחדות להעביר את סמכויות הביטחון בכמה ערים בגדה לידי המנגנונים הפלשתיניים, והתוצאה היתה כישלון. בצה"ל אומרים, שבכל פעם שצה"ל הפסיק לפשוט על ערים בגדה הן נהפכו למקלט למבוקשים, המכינים פיגועים בישראל - כמו זה שסוכל בימים אלה בדרום תל אביב.

בסוגיית הביטחון בגדה שולט פרדוקס. החשש הגדול הוא, שאם צה"ל ייסוג כליל מריכוזי האוכלוסייה בערים (מה שהיה שטח A), יתארגנו בהם חוליות מחבלים. ולא רק זאת, אלא שפעילי חמאס יצברו כוח ויאיימו למוטט את מוסדות הרשות, כפי שעשו בעזה.

לפיכך צה"ל ומנגנוני הביטחון הפלשתיניים עסוקים כעת ברדיפה ובמעצרים של רבים בגדה. מהם אנשי חמאס ומהם חשודים בטרור. כבר חודשים ארוכים, שקול ישראל מדווח בכל בוקר על מספר המבוקשים שנעצרו בלילה שעבר. המעצרים של פעילי חמאס, שהרשות עושה בגדה, כבר עוררו תסיסה בערים הגדולות.

הפעילות הנמרצת של צה"ל בגדה מבטיחה אמנם את שליטת מערכת הביטחון של היו"ר אבו-מאזן ואנשיו בגדה ומונעת את התחזקות חמאס - אך גם ההיפך נכון. הרשות הפלשתינית נחלשת מאוד בעקבות הפעילות של ישראל. היא הולכת ומצטיירת כרשות המצליחה לשרוד בגדה רק בזכות הכידונים של צה"ל והמשת"פים של השב"כ. בגדה מתבדחים על היו"ר ואנשיו, הכוללים גם כ-200 פליטי פתח שברחו מעזה, על כך שאינם מעזים להתרחק מרמאללה ומהמוקטעה. יש מהם המבלים את רוב זמנם במצרים (נביל שעת, מוחמד דחלאן, וחסן עספור), ואחרים שכמו נואשו מהפרויקט הלאומי הפלשתיני ועברו לעמאן. כמה זמן זה יכול להימשך כך?

הסוציולוג גדי יציב כתב ערב מותו לפני שלוש שנים, שבמאבק של צה"ל בטרור הניצחון כרוך בכישלון. אי אפשר לנצח מפני שכל הפשיטות, החיסולים, המעצרים והמחסומים מעוררים זעם ושנאה ומרחיבים את היקף הגיוס לחוליות הטרור. אבל גם אי אפשר להיכשל מפני שתמיד יטענו דוברי מערכת הביטחון בישראל, שאלמלא הפשיטות והמחסומים היה הטרור גרוע הרבה יותר, ואי אפשר להפריך זאת.

תגובות

משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ