מאמר המערכת

חוות דעת מטעם משרד היועץ המשפטי לממשלה בנושא מפעלי ים המלח, שהתפרסמה שלשום, עשויה להיות אבן דרך חשובה בקביעת העקרונות לחלוקה נכונה וצודקת של משאבי טבע השייכים לכלל הציבור.

עיקר המסמך עוסק בסוגיית המימון של פעולת ההגנה הנדרשות למניעת הצפה של בתי המלון בדרום ים המלח בעקבות עליית מפלס של בריכה השייכת למפעלים. חוות הדעת קובעת, כי פעולה זו, "קציר המלח", תמומן ברובה המכריע בידי המפעלים כי הם הגורם שיצר את הסיכון. כמו כן קובעת חוות הדעת, שיש לגבות היטל מיוחד מהמפעלים כדי שהציבור יוכל לקבל חלק גדול יותר מהרווחים האדירים שהם מפיקים מהמינרלים הנמצאים בים המלח.

חוות הדעת מסייעת לבסס עקרונות, שהם חשובים מבחינה כלכלית אך גם מבחינה מוסרית וחברתית. הראשון שבהם הוא העיקרון, כי גורם פרטי המפיק רווחים מנכס ציבורי צריך לממן את הטיפול בזיהום או בסיכון שהוא יוצר, או לממן את מניעתו. על ידי כך נמנע גלגול האחריות לטיפול בבעיה הסביבתית אל כתפי הציבור. יש בכך גם היגיון כלכלי מפני שנוצר בכך תמריץ לבעלי הון לפעול מראש למניעת זיהומים או סיכונים סביבתיים.

העיקרון השני הוא הצדק החלוקתי, שחוות הדעת מתייחסת אליו במפורש. זהו עיקרון, שכבר נקבע על ידי בג"ץ לפני כעשור בעת הדיון על שימוש בקרקע חקלאית לצורכי בנייה. אז קבע בית המשפט, שלא רק מגזר חברתי אחד רשאי ליהנות מהרווחים הנובעים משימוש בקרקע. באחרונה הורחב יישום עיקרון זה גם ביחס ליזמים פרטיים המפיקים רווחים מאוצרות טבע כמו נפט וגז; ובמקרה של ים המלח - הפקת אשלג.

אין מדובר בביטול עקרון הרווח של היזם הפרטי, אלא בחלוקה מאוזנת יותר, המאפשרת גם לציבור, באמצעות המדינה, ליהנות מהתועלות הגלומה בניצול של אוצרות הטבע. יש לקוות, שהממשלה ומפעלי ים המלח יגיעו להסכמה, שתאפשר יישום הוגן של עקרונות אלה.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ