החברה להגנת הטבע מזהירה: גידור הכרמים של "יקבי ברקן" מאיים על חיות הבר

החברה להגנת הטבע מזהירה כי גידור הכרמים הופך את אזור הרי ירושלים למלכודת מוות עבור חיות בר. הארגונים שוקלים לקרוא לחרם צרכנים

צפריר רינת
צפריר רינת
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
צפריר רינת
צפריר רינת

גידור נרחב של שטחי כרמים ביוזמת "יקבי ברקן" הופך את אזור הרי ירושלים למלכודת מוות עבור חיות בר, ובעיקר עבור הצבי הארץ ישראלי. כך מזהירים החברה להגנת הטבע ועמותת תנו לחיות לחיות. הארגונים שוקלים לקרוא לחרם צרכנים על מוצרי יקבי ברקן אם החברה לא תפעל למניעת הגידור.

על פי נתונים שאספו שני הארגונים, בחודשים האחרונים הוקמו בשטחי עמק הארזים הצמוד לירושלים והרכסים ממערב למבשרת ציון, גדרות באורך כולל של 16 קילומטרים. המטרה העיקרית של גדרות אלו היא למנוע כניסת צבאים לשטחי הכרמים.

"האזור הזה הוא מסדרון אקולוגי חשוב שבו יכולות חיות בר, ובהן הצבאים, לנוע", ציין אתמול עמיר בלבן מהחברה להגנת הטבע. "כבר כיום המסדרון הזה הפך צר בגלל הקמת גדר ההפרדה מצפון לו וקיומו של כביש ירושלים-תל אביב מדרום לו. הקמת הגדרות חוסמת את יכולת התנועה של הצבאים".

משמעות החסימה עשויה להיות קטלנית עבור הצבאים. במקרים רבים הם אינם מבחינים תוך כדי תנועה בגדרות ונפגעים מהן. במקרים אחרים הופכות הגדרות למלכודת עבור צבי הנמצא בסכנה והוא מאבד את היכולת להימלט מטורפים כמו צבועים, תנים וכלבים משוטטים. החברה להגנת הטבע עדיין לא תיעדה פגיעות בצבאים כתוצאה מהקמת הגדרות החדשות, אבל גדרות שהוקמו בסמוך לפני כמה שנים גרמו לפציעתם של כמה צבאים. במקרה אחד התגלה צבי שהסתבך בגדר ונטרף.

הכרמים המגודרים של יקבי ברקן באזור הרי ירושלים. במקרים רבים הגדרות משמשות מכשול עבור צבאים בסכנה. תצלום: דב גרינבלט / החברה להגנת הטבע

השטחים שגודרו שייכים למושבים באזור כמו בית נקופה, אולם הם מבצעים את העבודות עבור חברת יקבי ברקן. "אנחנו רואים בחברה את הכתובת שלנו והיא זו שצריכה לשנות את מדיניותה בעניין הגידור", ציין אתמול מנכ"ל החברה להגנת הטבע, משה פקמן. "זהו חלק מהאחריות התאגידית שלה וכבר פנינו אליה בעניין. אם היא לא תענה לבקשתנו, נפנה לחברת היניקן, שהיא בין הבעלים של חברת טמפו, שמחזיקה ברוב המניות של יקבי ברקן".

היועץ המשפטי של עמותת תנו לחיות לחיות, יונתן שפיגל, הוסיף כי "אם לא נצליח לשנות את המדיניות של יקבי ברקן בהידברות, נקרא לצרכנים לא לקנות מוצרים שלה בגלל האחריות שיש לחברה לפגיעה בטבע".

בחברה להגנת הטבע הדגישו שיש שיטות נוספות למניעת נזקים חקלאיים ואין הכרח בגידור. בין השאר ניתן לכסות את הגפנים בשרוולי פלסטיק בשלבי הגידול הראשונים, או לעודד התפתחות סוגי צמחייה נוספים שאותם יאכלו הצבאים במקום את הגפנים.

מחברת יקבי ברקן נמסר בתגובה: "הכתובת בנושא היא מושבי האזור ובהם בית נקופה. מדובר בשטחים ששייכים למושב כבר 60 שנה ויקבי ברקן הם רק קבלן מבצע של עבודות נטיעת הכרמים. לפני התחלת הנטיעה בשטחי בית נקופה נעשה תיאום עם כל הגורמים ובהם רשות הטבע והגנים. לאחר מכן הוחלט ביחד עם משרד החקלאות להקים חלקת ניסוי של נטיעה ללא גידור. בתום הניסוי יחושבו העלויות ואם הכרם ייאכל על ידי הצבאים, משרד החקלאות ושאר הגורמים השותפים בניסוי ישלמו על הנזקים והשטח יינטע מחדש ויגודר".

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ