נחמיה שטרסלר | חיימק'ה ושלי יקבעו

נחמיה שטרסלר
נחמיה שטרסלר
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
נחמיה שטרסלר
נחמיה שטרסלר

שוב הרוני בר-און הזה, המעצבן. פתאום הוא תומך בהמלצות ועדת נאמן, כאילו שכח שהוא מהאופוזיציה. האין הוא יודע, שנאמן וכל "ועדת המומחים" שלו הם "סתם עלה תאנה לטייקונים שילמד כלכלה מחיים כץ ושלי יחימוביץ". הם מבינים טוב ממנו. גם בניהול. הם כבר ניהלו חברות ענק; שכרו מנהלים, הקימו מפעלים, חילקו דיווידנדים - ולכן הם יודעים שאין שום בעיה להשיג כל מנהל בכל סכום. רק צריך לשרוק לו והוא בא. לכן לא חשוב הענף, לא מצב החברה, לא השוק, לא הניסיון ולא המוניטין. הם יקבעו את נוסחת התגמול (עד פי 50 מהשכר הנמוך בחברה) והמנהלים כבר יסתדרו בתור. לא צריך מו"מ. אין צורך בביקוש והיצע. יש רק את כץ ויחימוביץ', שרוצים ליישם כאן את ההצלחה של צפון קוריאה וקובה.

אבל בר-און העקשן ממשיך בשלו: "הממשלה צריכה להתנהל בזהירות ובכבוד מול המגזר העסקי הפרטי". בזהירות? בכבוד? מה קורה לו? הרי הכבוד שייך כולו לכץ וליחימוביץ'. בזכותם אנו חיים. בזכותם יש לנו לחם לאכול ובגד ללבוש. הם האחראים לגידול ביצוא, בזכותם האינפלציה נמוכה והאבטלה בירידה. הם אלה שמייצרים בהבל פה מקומות עבודה לרוב. לא אנשי המגזר הפרטי, שרק מנמנמים להם בין פגרת החורף, לפגרת הקיץ, לפגרת החגים.

והם לא היחידים. גם ח"כ חיים אורון, יו"ר מרצ, בטוח שהוא יודע מהו שכר ראוי למנכ"ל. לדעתו, צריך לתת לו לפי שכרו של שופט בית משפט עליון: כ-45 אלף שקל בחודש. אבל מה הקשר בין שיפוט לעסקים? האם שופט יכול לנהל את טבע או את כי"ל? לא חשוב, העיקר הבז בתקשורת.

דווקא אורון, איש הקיבוץ הארצי, צריך לדעת מדוע התנועה הקיבוצית פשטה רגל. זה קרה, כי היא ניסתה לכפות התנהגות לא כלכלית נוסח זו שמציע עכשיו אורון. התוצאה היתה שהטובים, המוכשרים והמצליחנים עזבו והקיבוצים התמוטטו. אז מה רוצה אורון? שהיזמים והמנהלים יעזבו, והמדינה תיפול כמו הקיבוצים? בעצם היא תיפול עמוק יותר, כי אין מי שימחוק לה חובות במיליארדים, כמו שעשו לקיבוצים.

אין מדינה מערבית אחת, שבית הנבחרים שלה קובע את השכר במגזר הפרטי. אבל זה לא מזיז לכץ, יחימוביץ' ואורון. הפופוליזם שלהם אינו יודע גבולות. הם רוצים לשלוט בכלכלה באמצעות חוקים, תקנות ורגולציה מכל סוג ומין. הם רוצים משק ביורוקרטי-מרקסיסטי, שבו הם יקבעו את הכללים ויחליטו מי ירוויח ומי יפסיד.

הם לא מבינים איך עובד השוק החופשי. הם לא יודעים מהי תחרות ומהי היד הנעלמה של אדם סמית. הם בטוחים שהם יותר חכמים מכוחות השוק - בדיוק כמו שהאמינו שליטי בריה?מ - עד שזו התמוטטה מול עיניהם ברעש גדול.

לכן ראוי לתמוך במסקנות ועדת נאמן. היא החליטה נכון שלא להתערב באופן ישיר בשכר הבכירים, אלא רק באופן עקיף. היא הטילה שורה ארוכה של חובות על הדירקטורים, כדי שתהליך קביעת השכר יהיה שקוף יותר, מסודר יותר ומותנה בבחינתם של קריטריונים רבים.

אין זה אומר שמסקנותיה מושלמות. אפשר להכניס בהן שיפורים. אפשר, למשל, לטפל באופן מוצלח יותר בנושא השכר בקונגלומרטים הגדולים הבנויים בשיטת הפירמידה. ראוי גם לבטל את האפשרות של בעל שליטה למנות את עצמו ליו"ר ולקחת משכורות עתק, כי זה שוד ברור של בעלי המניות מקרב הציבור.

יש גם לקבוע, שבונוסים ואופציות ישולמו למנהלים רק על בסיס של הישגים רב?שנתיים, ולא לפי שנה בודדת. ראוי שהבונוסים יהיו פונקציה של תוצאות עודפות של החברה, יחסית לשוק ולענף. ויש להטיל חובת נאמנות מפורשת על הדירקטורים, כך שאם יקבעו למנהלים שכר לא סביר, יהיו חשופים לתביעה אישית להחזרת הכסף לחברה - מכיסם הפרטי.

אבל מיהי ועדת נאמן מול הניאו-מרקסיסטים כץ, יחימוביץ' ואורון. הם יודעים הכל טוב יותר. הם מבינים בכלכלה הרבה יותר. הגיע הזמן שגם רוני בר-און יכיר בגאונותם.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ