כשצ'ייני מאותת

ראובן פדהצור
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
ראובן פדהצור

"ישראל תתקוף את מתקני הגרעין של איראן... אני חושב שהם יעשו זאת", טען השבוע סגן נשיא ארה"ב לשעבר, ריצ'רד (דיק) צ'ייני, בראיון לאתר "ניוזמקס" האמריקאי לרגל השקת האוטוביוגרפיה שלו. צ'ייני לא הסתפק בהערכה שישראל מתכוונת לתקוף באיראן, אלא גם הביע הבנה לצעד כזה, ולמעשה גם תמיכה בו. "אני חושב שאיראן מהווה איום קיומי, והם יעשו כל שיידרש כדי להבטיח את שרידותם וביטחונם", הבהיר למראיינו.

צ'ייני אמנם נמצא מחוץ לממשל הנוכחי, אך הערכותיו של מי שהיה עד לפני שנתיים וחצי במוקד תהליך קביעת המדיניות האמריקאית, ראויות להתייחסות רצינית. במיוחד כאשר הדברים אמורים במי שעד עזיבתו את הממשל הביע התנגדות נחרצת לתקיפה ישראלית באיראן. ביולי 2008 ציטט סיימור הרש, עיתונאי חוקר בעל קשרים בממשל, את צ'ייני כמי שטען ש"איננו יכולים להרשות לישראל לתקוף. ראשית, משום שאין ברשותה עוצמת האש הדרושה, ושנית אם הישראלים יתקפו הרי יאשימו אותנו בכל מקרה". צ'ייני שיקף באותה העת את עמדתו של הממשל האמריקאי, שהבהיר יותר מפעם אחת, ובפומבי, כי ארה"ב מתנגדת בתוקף לתקיפה ישראלית של מתקני הגרעין באיראן.

יו"ר המטות המזוינים, האדמירל מייק מולן, היה לשליחו של הממשל האמריקאי במשימת ריסונה של ישראל. בהגיעו לביקור כאן בפברואר 2010 לא הסתפק בהבעת עמדה זו בדיונים פנימיים, אלא טרח להודיע בפומבי כי תקיפה ישראלית באיראן תהווה "בעיה גדולה, גדולה, גדולה לכולנו, ואני מודאג מאד מהתוצאות שלה". עם חזרתו לוושינגטון כינס מולן מסיבת עיתונאים שבה חזר על אזהרתו מפני תקיפה ישראלית באיראן, וקבע גם שהיא לא תהיה יעילה ולכן לא תוכל לעצור את תוכנית הגרעין האיראנית.

צ'ייני לא הבהיר מה גרם לו לשנות את תפישתו באשר לתקיפה ישראלית, וכשנשאל אם עמדתו מבוססת על שיחות עם מנהיגים ישראלים השיב, "אני לא יכול לייחס זאת לשום מנהיג ישראלי, לא אעשה זאת", אולם מיהר להוסיף: "ניהלתי מספר שיחות עם בכירים ישראלים רבים ואני חושב שהם רואים באיראן איום בסיסי".

אם נכונה התרשמותו של צ'ייני משיחותיו בישראל שיש קונסנסוס בקרב "בכירים ישראלים רבים" להוציא לפועל תקיפה באיראן, הרי יש מקום לדאגה. מדי פעם נרמז על חילוקי דעות בין ראש הממשלה, נתניהו, לבין בכירים במערכת הביטחון בסוגיית התקיפה, אך מעולם לא התקבל לכך אישור. אמנם מאיר דגן מיהר עם פרישתו מראשות המוסד לקבוע כי איראן לא תצטייד בנשק גרעיני לפני 2015, וההערכה היתה שבכך התכוון לסכל את כוונתו של ראש הממשלה להורות על תקיפה, אך הוא לא אמר זאת במפורש. והנה, בא צ'ייני ומספר לנו כי ככל הנראה מנוי וגמור עם קובעי המדיניות בירושלים לתקוף.

צריך לקוות שצ'ייני טועה בהערכותיו את כוונותיהם של "בכירים ישראלים", משום שהוצאתה לפועל של תקיפה צבאית באיראן לא רק שלא תוביל לעצירת תוכנית הגרעין האיראנית, אלא שיהיו לה השלכות הרות אסון. צדק האדמירל מולן כשקבע שתקיפה ישראלית לא תהיה יעילה. כדי לעצור את תוכנית הגרעין האיראנית, או לעכבה לזמן ממושך, יש צורך בהשמדת מספר לא מבוטל של אתרי גרעין באיראן, חלקם קבור מתחת לאדמה בעומק כה רב עד שהפצצות הנמצאות בידי חיל האוויר אינן יכולות להשמידם. כל זאת עוד מבלי להתייחס למכשולים בדרך לתקיפה מוצלחת בדמות מערכת הגנה אווירית צפופה והצורך לבצע תקיפות במרחקים גדולים מאוד.

על המחיר שנשלם בעקבות תגובה איראנית בשיגור טילים, ברקטות מלבנון ומעזה ובהפעלת טרור בישראל ונגד מטרות בחו"ל, אין צורך להכביר מלים. צריך לקוות שבירושלים לא מפרשים את דברי צ'ייני כתחילת שינוי המגמה בארה"ב וכמתן אור ירוק אמריקאי לתקיפה. צריך גם לקוות שבנימין נתניהו ואהוד ברק יפנימו את מגבלות הכוח, וישלימו עם חוסר התוחלת בתקיפה צבאית באיראן.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ