תסמונת מגדל בבל

אורי מילשטיין
שתפו בפייסבוק
שתפו כתבה במיילשליחת הכתבה באימייל
שתפו כתבה במיילשליחת הכתבה באימייל
מעבר לטוקבקיםכתוב תגובה
הדפיסו כתבה
אורי מילשטיין

קריסת מערכות חברתיות אנושיות בסוף המאה ה-20 ובתחילת המאה ה-21 נובעת מאותו מקור: התהליך הבלתי נמנע של התגברות המורכבות של מערכות אלה. ברית המועצות - יוק, ארצות הברית מובסת צבאית וקורסת כלכלית, מערב אירופה בהידרדרות כלכלית, במדינות ערב המשטרים קורסים ובישראל מעררכת הביטחון המושקעת הולכת מדחי אל דחי.

מדובר ב"תסמונת מגדל בבל": יצרנו ארגונים שאיננו מבינים אותם ולפיכך גם איננו מנהלים אותם, הם מתנהלים מעצמם, אף שלכאורה קיימות ממשלות וקיימים מטכ"לים. השרים והמפקדים הבכירים דואגים בעיקר לאינטרסים הפרטיים שלהם, ולמעשה שודדים את הארגונים שעליהם הם מופקדים. בכך הם מתפקדים בפועל כאיום עיקרי על ארגונים אלה, על כולנו, ולגודל הפרדוקס, גם על עצמם.

את שרשרת הפיגועים של ה-11 בספטמבר 2001 יכלו האמריקאים למנוע. כל המידע היה מצוי בידי סוכנויות הביטחון שלהם. הם כשלו בהפיכת המידע למודיעין ובשימוש הולם בו, משום שסוכנויות אלה, לא רק שלא שיתפו פעולה זו עם זו ועם הממשל, לעתים קרובות הן התאמצו להכשיל זו את זו. לאמריקאים היו כל האמצעים להשיג את כל משימותיהם הצבאיות ומטרותיהם המדיניות הן בעיראק והן באפגניסטאן. הם כשלו בשתי החזיתות משום שההפעלה של המערכת היתה מורכבת מדי בשביל הנשיאים ג'ורג' בוש וברק אובמה. כל שנותר לאובמה לעשות זה לברוח, כפי שברחו אהוד ברק מדרום לבנון ואריק שרון מגוש קטיף, וכמוהם, לספוג קיטונות של בוז ולעג.

אותם דברים אמורים לגבי פרשת מאווי-מרמרה. השתלטות נקייה על ספינת נוסעים בלב ים צריכה להיות משימה קלה לחיל הים הישראלי ויחידת הקומנדו שלו. לפי המיתוסים שהם מפיצים על עצמם, כבר ביצעו בעבר משימות מורכבות בהרבה ש"עדיין לא הגיע הזמן לחשוף אותן". זו היתה אמורה להיות משימה כה קלה, עד ששר הביטחון ברק והרמטכ"ל גבי אשכנזי הניחו את ניהול המשבר למפקד חיל הים.

השניים לא הבינו את מורכבות הבעיה ואת פוטנציאל האיום שטמון בה. הם לא הבינו שמשימתם העיקרית אינה למנוע את הגעת הספינה לחופי עזה, אלא למנוע פגיעה בנוסעים. כל הנוגעים בדבר מצד ישראל עשו בפרשה זאת את כל השגיאות האפשריות, מאחר שהניחו שעצם ירידת לוחמי שייטת 13 מן המסוקים לסיפון הספינה תכניע את הנוסעים. אם הם היו מבינים את מורכבות מלחמת ההתשה שבה מצויה ישראל מאז הקמתה, הם לא היו טועים כל כך. התוצאה: תשעה הרוגים ו-20 פצועים מקרב הנוסעים, 15 פצועים מחיילי הקומנדו ומשבר הולך ומחריף עם טורקיה. בפרשה זאת טורקיה צודקת: בהנהגת שר הביטחון ברק נהגנו לא כמו ילד מפונק, כטענת הטורקים, אלא ככסילים מוחלטים. ממשלת ישראל וצה"ל צריכים להתנצל קודם כל בפני הישראלים על כך שפעלו בטיפשות וסיבכו את כולנו.

לאחר ההתנהלות האווילית של אהוד אולמרט, עמיר פרץ ודן חלוץ במלחמת לבנון השנייה, היו שהאמינו כי הצוות של בנימין נתניהו, ברק ואשכנזי יהיה חכם יותר. מבצע "עופרת יצוקה" ופרשת מרמרה הוכיחו שהיתה זאת תקוות שווא, וכי ברמה האסטרטגית אין הבדל של ממש בין פרץ לברק. אם הם או קודמיהם היו מבינים, כדברי סוקרטס, שאין הם מבינים, היה סיכוי לייעל את מערכת הביטחון של מדינת ישראל ולהפנות את המשאבים שייחסכו למטרות חברתיות. אבל אנשי האוליגרכיות, המכנות עצמן "אליטות", השולטים בישראל ושודדים אותה, אינם פתוחים להבין שאין הם מבינים ולדעת שאין הם יודעים. לא בגלל טיפשותם אלא בגלל המורכבות הדינמית של המערכת. לקח בעניין אפשר להפיק מסיפור מגדל בבל בספר בראשית.

ד"ר מילשטיין הוא פילוסוף צבאי

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ