זמן המחאה המדינית

שאול אריאלי
שאול אריאלי
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
שאול אריאלי
שאול אריאלי

התגייסות הקוורטט לבלימת ההכרה במדינה הפלסטינית ולחידוש המו"מ עשויה לעורר אצל רבים את האשליה, שאפשר ואף רצוי להשיג פתרון כפוי. אך אין מקום לפתרון כזה בסכסוך. משקלם של מתווכים במו"מ, ביישומו של ההסכם ובשמירה על יציבותו הוא רב, אך הם לא יכולים להחליף את הצדדים בכל הנוגע למחויבות להפגין רצון ונחישות, שהיו חסרים בנאומיהם של עבאס ונתניהו.

הסכסוך הישראלי-הפלסטיני עדיין נתפש במושגים של "משחק סכום אפס". כל פתרון יחייב להראות לצדדים שייתכן מצב שבו שניהם מנצחים. לפיכך, יש חשיבות מכרעת לעמדות שמפגינות החברה הישראלית והחברה פלסטינית באשר לסיכוי לחיות בשכנות טובה, כדי להניע את מנהיגיהן למצוא את הנוסחאות לכך בהסכם.

בשני הצדדים יש קבוצות רבות המתנגדות כיום לרעיון שתי המדינות. בציבור הישראלי יש שאיבדו אמון בכוונותיהם של הפלסטינים, ואחרים שרואים בחלוקת הארץ הפרה של "הברית בין הבתרים" וההבטחה האלוהית לרשת את הארץ. בצד הפלסטיני המתנגדות הן קבוצות המבקשות לתקן את "העוול ההיסטורי" שנעשה לעם הפלסטיני באמצעות שיבת הפליטים לישראל, או כאלה הרוצות לראות בפלסטין מדינה שתשתלב בעולם המוסלמי. הקבוצות הללו הולכות וגדלות בשנים האחרונות, והן נהנות מתמיכה חזקה הנשענת על לאומנות או אמונה דתית, פחד ותחושת אי-צדק.

מולן ניצבות הקבוצות התומכות בפשרה, גם אם חלקן אינן שלמות עם זכותו של הצד השני להגדרה עצמית בארץ ישראל. מקורה של הנכונות לפשרה היא בסולידריות עם הצד השני ובחשיבה רציונלית, שביסודה היא פחות חזקה מהרגשות הדתיים והלאומניים. היא נשענת על שורה של גורמים: ההכרה בחוסר היכולת להכניע את הצד השני, חוסר הנכונות לשלם את המחיר של המשך הסכסוך ועד לדרישה לצדק חברתי, שאינו נתחם בקו הירוק.

אלה השואבים את צידוקיהם מהעבר רוצים לחזור אליו בדמות ממלכת כוהנים בארץ-ישראל ההיסטורית, או בצורת מדינה מוסלמית המבוססת על השריעה. הקבוצות המבקשות הסכם סבורות כי ההיערכות לעתיד מחייבת דפוסים של פשרה, שיתוף פעולה ותמיכה, כדי להבטיח את הישרדותו ופיתוחו של הצד שלהן, במיוחד ככל שמדובר בארץ-ישראל שהיא יחידה גיאוגרפית אחת במימיה, בחופיה ובמרחבה האווירי והתקשורתי.

לכן, למרות הקושי המובנה, זוהי חובתם של תומכי הפשרה לפעול ולהפגין את רצונם ואת נכונותם לחלוקת הארץ, לפני ההנהגות בשני הצדדים.

כדאי לגלות מחדש את התובנה שאתה מיעוט רק כשאתה שותק ולא עושה, אך כשאתה מדבר אתה מגלה שאחרים מצטרפים אליך. אחרת, אלה הצובעים את הסכסוך בשחור ולבן, ומאפשרים להנהגה לקבוע עמדתה במושגים של או "הם" או "אנחנו" - אשר אינה עולה בקנה אחד עם המציאות המשתנה - יביאו לאובדנם של האינטרסים המהותיים של שני הצדדים.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ