שנה קסומה לכווווולם

עמליה רוזנבלום
עמליה רוזנבלום
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
עמליה רוזנבלום
עמליה רוזנבלום

היום ערב ראש השנה, ואל אותות הסתיו - היורה, החצב והנחליאלי - אפשר להוסיף רשמית סימן אחד נוסף: ברכת החג ההמונית הנשלחת באס-אם-אס. זה כמה ימים שהטלפון שבתיקכם רוטט, כשאנשים מכל רחבי ספר הטלפונים שלכם מאחלים לכם שנה קסומה, שנת שפע ובריאות, שנת שלום ואהבה. האינסטלטור שהבריז לכם שלוש פעמים השנה, הבת דודה שמתמחה ברגשות אשם, זוג החברים שבכלל נשאר בצד של האקס - כשזה מגיע לראש השנה כולם כאחד מוצפים רגשות אחווה שגורמים לאצבע שלהם להיות קלה על מקלדת הנייד.

זאת לא רק הבת דודה שלכם. זאת הבת דודה של כולם. אפילו חברות הסלולרי כבר בלחץ. למה הן תמיד מציעות מאות אס-אם-אסים במתנה לפני החגים? הרי זה מתוך תקווה שלפחות חלק מהאיחולים הקסומים יישלחו לפני ערב החג, ובכך יפחת מעט העומס על הרשת, שכבר הפך לשגרה.

הברכה הקולקטיבית התגנבה אלינו בשקט. פעם, אם אתם זוכרים, עוד היינו משיבים עליה. לקח לנו זמן להבין שאין צורך להגיב לברכת חג המונית. משום שלקח לנו זמן להבין שברכת חג המונית היא ההיפך מברכת חג.

הרי במקור ברכת החג העידה על כך שהמברך התאמץ ועצר לרגע את שצף החיים, כדי להרים טלפון או לכתוב כרטיס ברכה, ולטרוח לבטא את הערכתו כלפי הסובבים אותו. בניגוד לכך, קבלת מסרון קבוצתי לא גורמת לי להרגיש שמוקירים אותי. להיפך. המסרון הקבוצתי מדגיש את העובדה שהשולח ממקם אותי במעגל החיצוני והזניח ביותר של מכריו, ומתייחס אלי כאל עוד "פינה" שהוא צריך לסגור.

זה לא אומר שאין משימות שהגיוני לבצע באמצעות מסרון קבוצתי. אם אני רוצה להזכיר לכל ההורים של ילדי הגן שלבתי יש יום הולדת בפארק, אין סיבה לצלצל לכל אחד ואחד מהם. אם אני מחפשת שמרטפ/ית, אף אחד מהמועמדים לתפקיד לא ייפגע אם יקבל ממני מסרון לא אישי בעניין. אפשר גם להבין כשהורים שזה עתה ילדו רוצים לבשר לאומה במסרון קבוצתי שלאם ולילד שלום ושהרך הנולד שוקל 3.020 קילוגרם.

אבל בכך פחות או יותר מתמצות הקטגוריות הלגיטימיות לשימוש באמצעי הזה: תזכורות, מודעות דרושים והודעות רשמיות. ברכות הן לא חלק מהעסק. וכמו שלקח לנו זמן להבין שכשכותבים מייל באנגלית לא משתמשים באותיות גדולות, כי בקודים של הדואר האלקטרוני שימוש כזה מקביל לצעקה, כך גם יש לקוות שניפטר מההרגל הלא מכבד הזה.

יהיה מי שיתלונן שהוא מעדיף מסרון על פני טלפון מאיזה נודניק שרוצה לחזק את מעגל הלקוחות שלו, או מקרוב משפחה סנטימנטלי. אפשר להבין את זה. לכן, האלטרנטיבה לאס-אם-אסים לא חייבת להיות שיחת טלפון. למה לא לחזור לשלוח כרטיסי ברכה? זה לא מעיק על אף אחד, זה מיוחד ובולט, וגם הציניקן הגדול ביותר יעריך כרטיס ברכה בנימה אישית.

ובינתיים, כשאתם מקבלים את האיחול הניו אייג'י הבנאלי הבא באס-אם-אס, דעו לכם שהתגובה המנומסת ביותר לברכה המונית היא התעלמות. בדיוק כפי שהתעלמות היא התגובה המנומסת ביותר כשמישהו לידכם משהק בפומבי או מבצע אקט וולגרי אחר.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ