כך פועל המקצוען

שלמה כהן
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
שלמה כהן

מינויו של יעקב נאמן כשר המשפטים תואר כ"מינוי מקצועי". אבל בשתי שנות כהונתו התברר, ששר המשפטים הזה נוהג כפי שאף שר פוליטיקאי שכיהן לפניו לא העז לנהוג. הרטוריקה מאופקת, אבל מחדליו ומעשיו מהדהדים. אין חוק חשוב אחד שיזם, אשר הביא לתיקון של פגמים במשפט הישראלי. לעומת זאת, בתקופת כהונתו של נאמן ובסיועו הפעיל עברו בכנסת חוקים אנטי-דמוקרטיים גזעניים מן הסוג ששימש אנטישמים כדי לפגוע ביהודים - כמו חוק ועדות הקבלה, חוק החרם, חוק הנכבה ועוד היד נטויה.

מערכת המשפט נאנקת תחת ביקוש אדיר לשירותיה. כל מנהל מתחיל יודע, שכאשר הביקוש גדל יש להגדיל את ההיצע, כלומר למנות עוד שופטים. אבל הפתרון שהשר נאמן מציע הוא - הפרטה: בוררות חובה, שיפוט על ידי מי שאינם שופטים. ולמי מיועדת תקלה זו? לעמך ישראל הנזקקים לשירותי שיפוט בתביעות קטנות יחסית. הגבירים שאותם ייצג עו"ד נאמן ימשיכו לזכות בשירותי המערכת השיפוטית.

את חטאו החמור ביותר - ניסיון בוטה להשתלט על בית המשפט העליון - מצליח נאמן להסתיר מעיני הציבור. המחנה הפוליטי שבשירותו הוא פועל איננו אוהב בית משפט עליון המאלץ את השלטון לפעול כדין וחרד לזכויות יסוד. אפילו בית משפט ביישני כמו הנוכחי איננו לרוחם. לכן פועל שר המשפטים, בעורמה אך בנחרצות, כדי לשנות את הרכבו של בית המשפט העליון. באמצעות ניסיון כוחני להשתלט על הוועדה לבחירת שופטים, שואף שר המשפטים להשפיע על קביעת המינויים הקרובים לעליון (בשנה הקרובה צפויים ארבעה מינויים). הוא עושה זאת בשלושה מהלכים:

ראשית, הוא וחבריו שברו מסורת של עשרות שנים שעל פיה אחד מנציגי הכנסת לוועדה נבחר על ידי האופוזיציה. הפעם נבחר "נציג האופוזיציה" ברוח הקואליציה - אורי אריאל, אף שהאופוזיציה בחרה במועמד אחר.

שנית, הממשלה מיהרה לאמץ את השינוי לחוק - שהציע ח"כ יעקב כץ ושנתמך על ידי שר המשפטים - שיאפשר למנות לנשיא בית המשפט העליון את אשר גרוניס, שופט שמרן ואנטי אקטיביסטי כרוחה. הסיבה היחידה, והמוסתרת, לשינוי המוצע היא שנשיא בית המשפט העליון הוא חבר קבוע בוועדה לבחירת שופטים. שאר השופטים בוועדה מתחלפים.

ושלישית, נאמן, בסיוע פעיל של ח"כ דוד רותם, יו"ר ועדת חוקה, מנסים לשנות את אופן בחירת הנציגים של לשכת עורכי הדין לוועדה לבחירת שופטים. הקבוצה שבה תמך נאמן בבחירות ללשכת עורכי הדין כשלה בבחירות. מיד דחפו נאמן ורותם שינוי לחוק שנועד לאפשר למיעוט שנכשל לקבוע מי יהיו נציגי הלשכה בוועדה לבחירת שופטים. היועצים המשפטיים של הכנסת ושל ועדת חוקה והיועץ המשפטי לממשלה הבהירו שההצעה לא חוקתית (כי היה בה ניסיון לשנות בדיעבד את תוצאות הבחירות), ולכן ההצעה ירדה. אז העלו נאמן וחבריו הצעת חוק חדשה שבאה להשיג את אותה תוצאה. גם היא איננה חוקתית ולא תשרוד. אבל מקצוען כנאמן לא ירים ידיים.

בכהונתו הקצרה, לפני כ-15 שנים, הספיק שר המשפטים יעקב נאמן לעשות רק מהלך אחד: הוא התקין תקנות שסתרו את החוק, בניסיון לחזק את אותה קבוצה בלשכת עורכי הדין, שכשלה גם אז. התקנות בוטלו על ידי בג"ץ.

כך פועל המקצוען.

עו"ד כהן שימש בעבר יו"ר לשכת עורכי הדין

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ