הלקח נלמד

אלי בכר
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
אלי בכר

הדיה של פרשת קו 300 ממשיכים להכות בחוזקה גם בחלוף שנות דור. המחזה רב המערכות מעלה שאלות יסוד בדבר היחס שבין ביטחון לחוק, בין ארגון רב כוח לדרג המדיני שמעליו. הדרמה האישית בתוך השב"כ, ובינו לבין המשתתפים האחרים, מוסיפה לשאלות אלה נופך ועוצמה בעלי ממדים אפיים. ואולם, אף שכל המעורבים בפרשה - אישים ומוסדות - יצאו ממנה כשהם פגועים במידה זו או אחרת, נדמה לי שתוצאותיה ביחס לדמוקרטיה הישראלית היו בסופו של דבר חיוביות, שכן היא הביאה לתיקון עניינים רבים שקלקולם הוא שיצר את התנאים לפרשה זו.

לשב"כ תפקיד בעל חשיבות עליונה במדינה כמו ישראל, ולכן הופקדו בידיו סמכויות נרחבות. סוד כוחו ויעילותו טמונים בתרבות הארגונית שלו, במשימתיות ובתחושת השליחות, בקווי פיקוד קצרים, ברוח מבצעית הנשענת על משמעת חזקה, באי קבלת חסמים כמובנים מאליהם, בחשאיות ובמידור ועוד. מאפיינים אלה, ביחד עם הסמכויות החוקיות שניתנו לו, מאפשרים לו לפעול במהירות, בעוצמה ובנחישות.

ואולם, אותם מאפיינים עצמם עלולים לגרום לכך שהכלים החדים שניתנו לשב"כ לצורך שמירה על ביטחון המדינה יפגעו ביד האוחזת בהם: העדרה המובנה של שקיפות ציבורית, תרבות המשמעת והציות וכן אופי היריב - המחייב בין היתר, פעולות ותחבולות לא שגרתיות - עלולים, בהעדר גורמים מאזנים, להביא ליצירת תת-תרבות פנימית שתסכן את הדמוקרטיה. פרשת קו 300 והממצאים בדו"ח לנדוי הם דוגמאות בולטות לסכנה זו.

הלקח הראשון שהוטמע בשב"כ עוד בתקופת עמי אילון היה שינון ההייררכיה הנורמטיבית, שלפיה קודם כל עובד השירות הוא אדם, וחלים עליו כל הציוויים והאיסורים הנגזרים מכך, לאחר מכן הוא אזרח המדינה הכפוף לחוקיה ולנורמות שלה, ורק לאחר מכן - עובד השירות.

לקח נוסף היה הגדרת תפקידיו של השירות: חוק שירות הביטחון הכללי, שנחקק ב-2002, קבע את המסגרת שבתוכה רשאי השב"כ לפעול. להבנה כי הכפיפות האמיתית היא לתפקיד הציבורי, ולא לממלא תפקיד, גם אם מדובר בראש הממשלה - משמעות קריטית. כך, בפרשת קו 300 הבנתו של ראש השירות כי פעולותיו "מגובות" על ידי ראש הממשלה, כפי שבוטאה במלים האלמותיות "בסמכות וברשות", הוכחה כשגויה מעיקרה. לראש הממשלה לא היתה מעולם סמכות לתת רשות לפעולות בלתי חוקיות - לא להריגה ולא לטיוח.

לקח מרכזי נוסף הוא ההכרח בקיומן של מערכות מאזנות, פנימיות וחיצוניות: ייעוץ משפטי חזק, מחויב לשלטון החוק, מעורב ואסרטיבי הוא גורם משמעותי ביותר לשמירה על תקינות פעולות השב"כ ולאמון הציבור בפעולותיו. קיומו של מבקר פנימי בעל סמכויות, מעורבות היועץ המשפטי לממשלה ופיקוח ממשלתי ופרלמנטרי, למעשה ולא רק להלכה - כפי שנקבע בחוק השב"כ - הם חלק מהערובות לכך שהשב"כ יפעל ביעילות נגד אויביה של המדינה, ונגדם בלבד, תוך שמירה על כללי החוק והדמוקרטיה.

ראשי השירות עמי אילון, אבי דיכטר ויובל דיסקין, פעלו להטמעת לקחים אלה ולחיזוק המערכות הנורמטיביות והמפקחות על השב"כ, מתוך הבנה שקיומם קריטי להבטחת פעולתו התקינה וללגיטימציה הציבורית החיונית לתפקודו. אני מאמין ומקווה שגם ראש השירות הנוכחי, יורם כהן, ימשיך בתהליך זה.

הכותב כיהן בשנים האחרונות כיועץ המשפטי של השב"כ

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ