אם יש ראיות, יופיעו מיד

חקירת האף-בי-איי נגד איפא"ק נגררת הלאה, גורמת נזקים ולא מעלה דבר

מלקולם הונליין
מעבר לטוקבקיםכתוב תגובה
הדפיסו כתבה
מלקולם הונליין

אלפי מאמרים התפרסמו בעיתונות האמריקאית בדבר חקירת האף-בי-איי שעניינה פעילות השדולה הפרו-ישראלית בארה"ב (איפא"ק). למרות ההאשמות הכלולות בדיווחים הללו שום אישום לא הוגש למעשה, חרף העובדה שהחקירה מתנהלת זה יותר משנה. בעוד המידע זולג החוצה, קשה עדיין לקבוע מהו בדיוק העוול שכביכול נעשה ומצדיק את החשיפה הרבה של הפרשה. למרות תחושת הביטחון שאין ממש בטענות, הדאגה בקרב מנהיגי הקהילה היהודית וחבריה גוברת והולכת. מדוע?

היהודים האמריקאים נמנים עם אזרחי ארצות הברית הפטריוטים והנאמנים ביותר. ודאי נכון הדבר לאותם אישים העומדים במוקד החקירה. כקהילה אנו מכבדים את סמכות הממשלה ותומכים בשלטון החוק. מציאויות היסטוריות העמיסו על גבינו מטען רב, כך שכאשר מוטח אשם ביהודי, במיוחד בתחומים כה רגישים, הדבר נתפש כסוגיה קהילתית ולא אישית בלבד.

מדור הזירה

בחודשים האחרונים פורסמו סיפורים חוזרים ונשנים על ה"ניאו-שמרנים" - לעתים קרובות מלת צופן ליהודים - והופצו בדותות, המטילות על היהודים את האשמה בכל דבר, החל ב-11 בספטמבר וכלה במלחמה בעיראק. אין להתעלם מהרמיזות הסמויות ל"נאמנות כפולה", במיוחד כשסקרים אמינים מגלים, ששיעור משמעותי מהציבור האמריקאי עדיין מצדד ברעיון החסר שחר הזה, הנגוע בדעה קדומה. יהודים אמריקאים דואגים לישראל ופועלים בגאווה לקידום יחסיה המיוחדים של ארה"ב עמה. באופן דומה נוהגים גם אמריקאים רבים אחרים, שיש להם קשרים היסטוריים או אתניים עם מכורות אחרות מעבר לים. יעילותה של השתדלנות הזאת מעוררת התמרמרות, קנאה ומיתולוגיות פרועות. הגורמים הללו, בין השאר, הם שיצרו את הרקע להד הציבורי שלו זכתה חקירת איפא"ק.

לא ברור מדוע, בתום פרק זמן ארוך כל כך, לא היו אלא דליפות אחדות ונבחרות מהחקירה ומדוע היה צורך, למרות שיתוף הפעולה המלא של איפא"ק, בביום פשיטה של שבעה סוכני אף-בי-איי כדי לקבל מידע שהוצע ברצון, בעוד אנשי סי-אן-אן ממתינים בחוץ.

שורשי הדאגה נעוצים בדיווח המקורי של לזלי סטאל בתוכנית "ערב שישי" של סי-בי-אס (27 באוגוסט 2004), שהועברה בשידור כלל ארצי. באותו דיווח נטען, שמדובר בריגול וכי "חפרפרת" בפנטגון עבד בשירות איפא"ק. באתר האינטרנט של סי-בי-אס הופיעה הכותרת: "האף-בי-איי סבור שברשותו עדות 'מוצקה' לכך שהאדם החשוד כחפרפרת סיפק לישראל חומרים מסווגים, שכללו מדיניות והחלטות סודיות של הבית הלבן בסוגיית איראן". מיד צצו מי שהשוו את העניין לפרשת פולארד; אחרים ראו בו ביטוי של מאבקי כוח בממשל. לא ניתנו הודעות רשמיות כלשהן מגורמים בממשל.

הארגונים היהודיים, מלאי אמון בהבטחות של איפא"ק שאין ממש בהאשמות, יצאו להגנתה. כך גם חברי איפא"ק, באופן פרטי וציבורי. הם קיבלו עידוד מההופעות של היועצת לביטחון לאומי, קונדוליזה רייס, באירוע גדול של איפא"ק באוקטובר, אחרי החשיפות, ומהנאום של הנשיא, ג'ורג' בוש, בכנס השנתי של איפא"ק כמה חודשים קודם לכן, כאשר החקירה כבר היתה בעיצומה.

אך הנזק כבר נעשה, והפט ביוקנאנים למיניהם הזדרזו לנצלו. ביוקנאן עצמו אמר בתוכנית טלוויזיה כלל-ארצית, כי "עלינו לחקור אם יש קן של תואמי פולארד בפנטגון, שמעבירים סודות אמריקאיים דרך איפא"ק, השדולה הישראלית, לשגרירות הישראלית ומשם למר שרון".

אף שההשערות בדבר המניעים האמיתיים מאחורי החקירה ממשיכות לפרוח ברור שהיא חצתה את גבול המותר. הגילויים האחרונים של העיתונאי החוקר אדווין בלאק ואחרים מעלים, שסוכנים ניצלו עובד זוטר מבוהל, לא-יהודי, במשרד ההגנה כדי להפליל את איפא"ק ואחרים. הפרשה כבר גבתה מחיר. יהודים העובדים בשירות הממשל סיפרו על תחושת לחץ ועל חוויות לא-נעימות. אלה המבקשים להפיץ השקפות ארסיות, אנטי-ישראליות ואנטישמיות מצאו להם אמתלה להיאחז בה. איפא"ק נאלצה להסב משאבים וזמן מעבודתה השוטפת. כל זה קודם שהוגש ולו כתב אישום אחד.

איננו רוצים לטייח דבר. אם נעשתה עבירה, עליה להיחשף. אנו סמוכים ובטוחים שלא היתה כזאת, ושהטענות שהופרחו לחלל האוויר יתבררו כטענות שווא. אנו מצפים, שפרשה זו תיסגר רשמית ולא ישאירו אותה "תלויה ועומדת".

איפא"ק והקהילה היהודית בכלל לא ייכנעו להפחדות שמטרתן להשתיקנו. אנו גם לא נצמצם את מחויבותנו לקידום האינטרסים של ארה"ב ושל בעלת בריתה הדמוקרטית ישראל. העם האמריקאי מזדהה עם ישראל בהתבסס על ערכים ותפישות עולם משותפים. שום טענה או האשמה מפוברקת לא יערערו את הקשרים והמחויבויות הבסיסיים הללו.

הכותב הוא מנכ"ל ועידת הנשיאים של הארגונים היהודיים הגדולים בארה"ב

תגובות

משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ