העוינות של ארדואן

שאול קמחי ויוסי מלמן
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שאול קמחי ויוסי מלמן

מאת שאול קמחי ואלי כרמון

כדי להבין את מדיניות הפנים והחוץ של טורקיה חשוב להבין את אישיותו והאידיאולוגיה של ראש ממשלתה, רג'פ טייפ ארדואן. מסמכי "ויקיליקס" של שגרירות ארה"ב באנקרה מציגים שורה של הערכות וניתוחים הנוגעים לאישיותו ותפקודו של ארדואן.

לארדואן אישיות כריזמטית בעלת יכולת שכנוע, יכולת מרשימה לפנות למכנה המשותף של חלק גדול מאזרחי טורקיה ולהציג דימוי של מנהיג שראוי ללכת אחריו. הוא בעל יכולת טובה מאוד להרשים גם מנהיגים פוליטיים מרחבי העולם.

לראש ממשלת טורקיה גישה פרגמטית, שמתבטאת בהתרחקותו מהאיסלאם הקיצוני תוך ניסיון שלא לדחוף חזק מדי את האג'נדה האיסלאמית של מפלגתו. הפרגמטיות שלו מתבטאת גם ביחסיו עם ארה"ב בגלל חשיבותה לטורקיה, אך בו בזמן הוא נמנע מלהיות מתויג כפרו-אמריקאי.

ארדואן הוא גם גאוותן ויהיר, ורואה עצמו כמנהיג בעל השפעה בכל העולם המוסלמי. יש לו אמביציה חזקה מאוד, הנובעת מהאמונה שאלוהים מינה אותו להוביל את טורקיה. הוא עקשן שאינו נוטה לוויתורים והוא זאב בודד אוטוריטטיבי, שמונע התפתחות של מעגל יועצים מומחים בעלי השפעה סביבו.

המסמכים מתארים אותו כמנהיג פוליטי המתכנן לטווח רחוק, תוך נקיטת צעדים פוליטיים המיועדים להשיג שליטה רבה יותר ופיקוח על מנגנונים שונים של המדינה: הכנסת אנשיו על מערכת ההשכלה הגבוהה (מינוי פרופסורים בעלי אוריינטציה איסלאמית), ופיקוח רב יותר של הממשלה עליה; מינויים פוליטיים שמיועדים להכניס את תומכיו למערכות הכלכליות הבולטות כמו בנקים וחברות ביטוח; הגדלת הפיקוח של הממשלה על מערכת המשפט באמצעות מינוי תומכיו כשופטים ותובעים; החדרת האג'נדה האיסלאמית למערכות המוניציפליות (איסור השימוש באלכוהול במקומות הקשורים לעירייה, יצירת מקומות חניה לנשים בלבד, הכנסת חדרי תפילה למעבורות שמשרתות את כלל הציבור).

הידרדרות היחסים בין ישראל לטורקיה משויכת כולה לארדואן. מקור אחד טוען שלראש ממשלת טורקיה יש רגשות אנטי-ישראליים עמוקים, שמבוססים על גישה דתית מושרשת. שיחות של גורמים אמריקאים עם מקורות בתוך ומחוץ לממשלה הטורקית מאששים את הגישה לפיה ראש הממשלה פשוט שונא את ישראל.

איומי ארדואן, לפיהם אם ישראל לא תבטל את הסגר הימי על עזה אי אפשר יהיה לשפר את יחסי טורקיה-ישראל, מוכיחים שהוא פועל כדי לחזק את חמאס. העובדה שטורקיה הכריזה שדו"ח פלמר "בטל ומבוטל" מכיוון שהוא קובע כי הסגר הימי הישראלי לגיטימי, מחזק את הרושם שארדואן העקשן לא מוכן לקבל שום תבוסה פוליטית ומוכן להתעמת אפילו עם האו"ם במסע הצלב שלו נגד ישראל.

במהלך מסעו המתוקשר לפני כשבועיים במדינות "האביב הערבי" - מצרים, תוניסיה ולוב - עשה ארדואן כמה מהלכים מוטעים. הוא לחץ על ממשלת מצרים לאפשר לו לבקר בעזה, שם קיווה להתקבל כ"סולטאן" חדש, אך הכת הצבאית העדיפה לדחות את בקשתו. היא אף לא אפשרה לו לנאום בכיכר תחריר, ונאומו המסית בבית האופרה בקהיר לא שודר בשידור חי בטלוויזיה המצרית.

בזמן ביקורו בתוניסיה הצהיר ארדואן ששיתוף הפעולה עם איראן בלוחמה נגד הארגון הכורדי המורד פ-ק-ק הינו "טוב למדי", ושיש אפשרות למבצע משותף של שתי המדינות נגד מעוז הכורדים בצפון עיראק. בתגובה פירסם השגריר האיראני באנקרה הצהרה, לפיה מבצע משותף כזה לא בא בחשבון. עיתונאי קפריסאי כתב באחרונה שארדואן נהפך ממגן היציבות האזורית לאויב העיקרי שלה. ואכן, מדיניות "אפס הבעיות עם השכנים" של ארדואן נהפכה למה שאפשר להגדיר כאסטרטגיה של "עוינות לכל הכיוונים": כלפי ישראל, סוריה, איראן, קפריסין, יוון, ובמידה מסוימת עיראק וארמניה.

ד"ר קמחי הוא ראש החוג לפסיכולוגיה במכללת תל-חי. ד"ר כרמון הוא חוקר בכיר במכון למדיניות נגד טרור ובמכון למדיניות ואסטרטגיה במרכז הבינתחומי בהרצליה

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ