לשחרר את אנושיותנו

עודה בשאראת
עודה בשאראת
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
עודה בשאראת
עודה בשאראת

מדהים, וגם עצוב, לראות מה מחולל הסכסוך הישראלי-הערבי לכושר השיפוט של הבריות. מה עשית לנו, סכסוך ארור, שכל ריב בין איש לאשתו נמדד על פי מיקומו לעומת הסכסוך. "האם זה טוב ליהודים", נהגו יהודים לשאול בעבר - אפילו כשהיה מדובר במשחק כדורגל. בקרב אינטלקטואלים ערבים מתקדמים, נמדד כל דבר על פי מידת ריחוקו או קירבתו לעמדותיהם של נתניהו ואובמה. "מהמערב אל תצפו לדברים משמחים", שיננו הערבים, וזאת כתוצאה מהניסיון המר תחת השלטון הקולוניאלי.

כשביקר ניקסון בבריה"מ בשנות ה-70, הוא התפאר בכך שבאמריקה כל אחד יכול לקלל אותו. ברז'נייב לא נשאר חייב ואמר שגם במוסקווה כולם מקללים את ניקסון. ואולם, אין זו חוכמה לצאת רק נגד העוולות שגורם הצד השני או המדכא - הצו המוסרי מחייב את המדוכא להתנער - וביתר שאת - מעוולות שגורם הצד שלו.

לכן דווקא הפלסטינים, ובמיוחד הזרמים המתקדמים שבתוכם, צריכים להיות חוד החנית בהוקעת משטרו של אסד, בין היתר גם משום שאת פשעיו הוא מבצע בחסות העקרונות הנעלים של אותם זרמים: חופש, קידמה, פטריוטיזם, סוציאליזם ואנטי-אימפריאליזם. ואין מדובר במשהו חדש. גם לפני התפרצותה של תנועת המחאה בסוריה פורסמו סיפורים מסמרי שיער על אכזריותו של המשטר הזה, ובמיוחד על העינויים המחרידים בבתי הכלא. בספרו "אל-קאווקעה" מספר מוסטפא חליפה, שהיה אסיר במשך 13 שנים, על קבוצה של צללי אדם שהובלו ביום שחרורם מהכלא אל כיכר בדמשק, והועמדו ליד שלט תמיכה באסד האב, במעין הפגנת תמיכה, ספונטנית כמובן, למען המשטר.

אבל לא רק הפלסטינים שותקים. צר לי לבשר, שגם הגינויים שנשמעים מצד ישראל וארה"ב נגד משטר אסד לא עוברים את מחסום השפתיים. וזאת, דווקא משום שהמשטר הזה, הרחוק מאוד מהתארים שהוא מרעיף על עצמו, נוח לממשלת נתניהו. הרי הגבול הסורי הוא הגבול השקט ביותר של ישראל זה כ-40 שנה. וכשהעולם רועש וגועש נגד ההתנחלויות בגדה המערבית, לא שומעים מאומה על ההתנחלויות בגולן.

בעוד שהימין הישראלי מפחד שאם פלסטין תזכה במעמד של מדינה היא תוביל את אדריכלי ההתנחלויות להאג - בגולן, שהוא שטח שנכבש ממדינה המוכרת באו"ם זה שנות דור, פורח מפעל התנחלותי. בקצב הזה, עם קורטוב הגינות מצד המתנחלים, עוד יוענק לבשאר התואר "יקיר מתנחלי הגולן".

בנוסף, משטר אסד משמש כשוט נגד תנועת השחרור הלאומית הפלסטינית, כשמתוכו צמחו ארגונים פלסטיניים שקראו תיגר על הייצוגיות של אש"ף, בעוד ישראל, מצד שני, נלחמת בו. הברית הלא קדושה הזאת מחזיקה מעמד כבר שנות דור.

בסוריה מתבצע היום טבח נגד אזרחים, מעין מהדורת המשך לטבח שהתבצע שם ב-1982. יש כאלה שמתעקשים שיש אמת אחרת. או-קיי, אם כך הדבר, שיתיר המשטר לתקשורת לסקר את ההתרחשויות. כרגע, לנוכח איפול תקשורתי כבד, יש את כל הסיבות לחשוד שפשעים איומים מוסתרים. בכל מקרה, על העובדה שהמשטר זה מפקיע את אוצרות המדינה לטובת מקורביו קשה לערער. תשאלו את ראמי מחלוף, המתעשר האגדי שבמקרה הוא בן דודו של הנשיא.

הגיע הזמן לשחרר את אנושיותנו ממלתעות הסכסוך. האנושיות שלנו היא היא שהובילה אותנו אל העקרונות הנעלים. ונניח לרגע שיש ערפל, אז גם במקרה הזה הבכורה היא לאנושיותנו. בערבית אומרים "לבו מנחהו". במקרה הזה, גם ההיגיון מתנדב להנחות.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ