טקס אכזרי

ראובן לדיאנסקי
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
ראובן לדיאנסקי

גם השנה אנו צפויים לראות בחוצות ערי ישראל, ובכלל זה בתל אביב-יפו, מעשי התעללות קשים באלפי תרנגולות, במסגרת מנהג הכפרות שלקראת יום הכיפורים. התרנגולות המשמשות כקורבן כפרות עוברות סדרת התעללות מתמשכת. הן מובאות שעות ארוכות, לעתים אף ימים, לפני הטקס האכזרי ומוחזקות כל העת בתאים קטנים ומזוהמים, תחת שמש יוקדת ולרוב ללא מים ומזון. עד שיתחיל הטקס הפרימיטיבי חלק מהעופות ימותו מרעב, מצמא או מצפיפות, ואלה שיישארו בחיים צפויים למוות אכזרי ביותר. בתום האירוע המזעזע מרביתן אף לא יהיו ראויות למאכל וייזרקו לאשפה.

טקס הכפרות, אשר נהפך בשנים האחרונות לפופולרי למדי, נערך תכופות בשווקים או באמצע הרחוב כשילדים קטנים צופים בעל כורחם במחזה הנורא. חלק גדול מהממסד הדתי יצא בעבר נגד התופעה, וקרא לקיים פדיון כפרות ללא שימוש בבעלי חיים. ר' יוסף קארו, מחבר "שולחן ערוך", הסתייג ממנהג הכפרות, כי לדבריו הוא מזכיר את דרכי הגויים. "מה שנוהגים לעשות כפרות בערב יום הכיפורים לשחוט תרנגול על כל בן זכר ולומר עליו פסוקים יש למנוע המנהג" (שו"ע, או"ח סי' תר"ה). גם הרשב"א והרמב"ן הסתייגו מהמנהג, והרב עובדיה יוסף אף ממליץ על החלפתו בתרומת כסף לצדקה.

סעיף 2 לחוק צער בעלי חיים (הגנה על בעלי חיים) מ-1994 אוסר על התעללות, עינוי והתאכזרות כלפי בעלי חיים. אין ספק שבמנהג הכפרות מדובר בסדרת התעללויות, שכל אחת עומדת בפני עצמה. אמנם, בחוק קיימת החרגה לגבי בעלי חיים המיועדים למאכל, אולם אני סבור שהיא לא תקפה במקרה הזה, מאחר שכאמור רוב בעלי החיים אינם ראויים כלל למאכל. העונש המירבי על ביצוע עבירות אלו עשוי להגיע עד שלוש שנות מאסר.

על כולנו מוטלת החובה לעצור את המנהג הנורא והמיותר הזה, המהווה התאכזרות קשה לבעלי החיים - בוודאי לנוכח העובדה שקיימת כאמור חלופה למצווה. אין מדובר רק בהגנה על בעלי חיים אלא גם בהגנה על צלם האדם שבנו ועל ערכים בסיסיים שמוטל עלינו, כחברה, לשמור עליהם בקנאות.

עו"ד לדיאנסקי הוא חבר מועצת העיר תל אביב-יפו ויו"ר סיעת לתת לחיות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ