פוקס, לא יותר

יאיר אסולין
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
יאיר אסולין

פתאום הציף אותי הזיכרון. זה היה במשחק על אליפות חטיבת הביניים בכדורגל. משחק רציני עם קהל וזמן קצוב והמורה לספורט כשופט. זיכרון הכדור שניתז לעברי שניות בודדות לפני סיום המשחק, כשהתוצאה היתה שוויון אחת. נזכרתי בדפיקות הלב המואצות, בבגידת הרגליים שסירבו לשחרר את הכדור, בקריאות מסביב למסור, ובעיקר, בעצמי עומד קפוא.

אחר כך נזכרתי בעצמי מעיף את הכדור הכי רחוק שאפשר, ואת הכדור מרחף באוויר ונופל בדיוק לרגלו של חבר הקבוצה שלי, סמוך לשער היריב, ובו, בחבר, מבקיע את שער הניצחון. בתוך רגע הרימו אותי על הכתפיים וקראו לי ברקוביץ' ורביבו ועוד שמות אחרים, ושאלו אותי איך ידעתי למסור כזאת מסירה מדויקת, ואני הסברתי באריכות את המהלך המתוכנן שהגיתי בראשי וביצעתי באופן מושלם. "בכדורגל חייבים תכנון וראיית משחק", נזכרתי במשפט שחזרתי ואמרתי כמו מומחה, שוב ושוב.

זיכרון ישן הוא לא דבר שעולה סתם, בטח לא כזה זיכרון, שכבר נשכח. הזיכרון הזה היכה בי, פתאום, בראש השנה, כשקראתי בראיון עם ראש הממשלה, בנימין נתניהו, איך הוא מתאר את מה שהתרחש באו"ם, "ההצלחה" כלשונו (בקושי הישרדות, לטעמי), כמהלך ידוע מראש ומתוזמר היטב. כאילו כל ההתרחשויות בארה"ב בשנתיים האחרונות, כולל הבחירות העתידיות, הן כולן פרקים בסימפוניה כתובה היטב - שהנאום של אובמה הוא השיא שלה. אחר כך שאלתי את עצמי האם הוא חושב שאנחנו מטומטמים? האם הוא חושב שלא ראינו את פניו החיוורים בטרם נסע, שלא שמענו על האי ודאות, על הצונאמי שמאיים לשטוף הכל. האם הוא חושב שאנחנו לא מבינים שאותו נאום של אובמה, אותה "הצלחה", היתה בסך הכל פוקס, מזל טוב?

רציתי לספר לו על הזיכרון הזה שלי, על אותה בעיטה מגושמת שנהפכה לשער ניצחון, על זה שאפשר לנצח משחק כדורגל בפוקס, אולי אפילו אפשר להקים מדינה, אבל לא לנהל אותה - לא, זה בלתי אפשרי. לא לאורך זמן.

הכותב הוא סופר

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ