מאנטי ציונות לתג מחיר

רונן שובל צרוב
רונן שובל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
רונן שובל צרוב
רונן שובל

הצתות מסגדים, פגיעה ברכוש צה"ל, עקירת עצים - כל ההתפרעויות שלוחות הרסן, המכונות תג מחיר, נעשות מתועבות ומבחילות יותר משבוע לשבוע. העובדה שרשויות החוק עדיין לא הניחו את ידן על העבריינים מהווה כישלון חמור של המשטרה והשב"כ. הדרך היחידה לעצור את התפשטות התופעה היא לאתר את מבצעי הפשעים ולשפוט אותם בחומרה חסרת תקדים, שתעביר מסר חד: במדינה היהודית אין הצדקה לאלימות נגד חפים מפשע, לפגיעה במקומות קדושים של דתות אחרות, או להשחתת רכוש צבאי.

הטיפול המיידי והנחרץ בתופעת תג המחיר חייב להיות רק הצעד הראשון. על מנת לעקור מן השורש את התופעה יש לשקם את שלטון החוק. שהרי "תג מחיר" הוא חלק מתופעה כללית יותר, שבה חלקים גדולים מהציבור השתכנעו כי המדינה וחוקיה אינם רלוונטיים וכי ניתן לקחת את החוק לידיים. אי-אכיפת החוק והריבונות על המגזר הבדווי בנגב, על חלקים גדלים מהציבור החרדי ועל תופעות סחיטה ועבריינות בקרב ערביי הגליל - מבטא את אובדן האמון במערכת הדמוקרטית.

דמוקרטיות מצליחות למתן אלימות שיטתית בקרב קבוצות אוכלוסייה קודם כל באמצעות רעיונות ההשפעה וההסכמה. רעיון ההשפעה משמעותו אמון של הפרטים בכך שנציגי הכנסת והממשלה הם נציגי העם, ולכן לאזרחים בדמוקרטיה יש השפעה על המדיניות. רעיון ההסכמה מבטא אחדות לאומית, שבמסגרתה המיעוט מקבל את הכרעת הרוב, ומאמין כי בעתיד יגיע לשלטון, שיזכה אז, בזכות רעיון ההסכמה, ללגיטימיות בקרב הצד המפסיד.

לכאורה קיימת בישראל דמוקרטיה. למעשה, הדמוקרטיה הישראלית גוססת. התופעה הבזויה של תג המחיר מבטאת יותר מכל את הייאוש ואת אובדן האמון בה - בשל אובדן התקווה להשפיע. בישראל לאזרחים השפעה מזערית על מדיניות הממשלה. אליטות אנטי ציוניות נהנות מהגמוניה בחוגי המשפט, התקשורת, האקדמיה והתרבות ומשפיעות על מדיניות הממשלה והכנסת באופן שיטתי ויומיומי; האזרח הקטן מצביע אחת לכמה שנים אך רצונותיו נרמסים.

האם תג מחיר הוא סוף הדמוקרטיה? דברו על זה בפייסבוק

זאת ועוד, רעיון ההסכמה איננו מקובל על השמאל האנטי ציוני, הכופר בזכותם של הציונים למשול, ולכן אינו מקבל את הכרעת הרוב ופועל באמצעות מימון זר כדי לקדם אינטרסים של מדינות זרות. כתוצאה מההגמוניה של האליטה האנטי ציונית, מתקיימת בישראל רק דמוקרטיה פורמלית ולא מהותית, והנצים אינם מכבדים את רעיון ההשפעה ואת עקרון שלטון העם. במובן זה, תג המחיר הוא הביטוי הקיצוני והדוחה ביותר של פלג ימני אנטי ציוני, שהתייאש מהדמוקרטיה הישראלית.

כדי לשקם את שלטון החוק, על האליטה האנטי ציונית לזכור כי משמעותה המקורית של המלה דמוקרטיה היא שלטון העם על ידי העם למען העם. לכן עליה להפסיק לכפות בכוחניות את סדר היום שלה. עליה להבין, כי כאשר נציגי העם מחוקקים את חוק ועדות הקבלה, ובית המשפט העליון נוהג כדיקטטורה שיפוטית שיודעת טוב מהעם ומנבחריו נאורות מהי ולוקח לעצמו את הסמכות לפסול חוק - הוא רומס את הדמוקרטיה.

הדרך היחידה לעצור התפשטות תופעות כמו תג מחיר, הפשיעה הגואה בנגב ובגליל ורמיסת החוק מצד חלקים בציבור החרדי, היא לשקם את הדמוקרטיה באמצעות החזרת האיזון שבין הרשויות ואכיפת החוק בשוויוניות. רק אם לאזרחים תהיה השפעה על מדיניות הממשלה, ורק אם המיעוט יכבד את הכרעת הרוב, תוכל הדמוקרטיה הישראלית להתאושש.

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ