ניצחון פירוס גרעיני

ראובן פדהצור
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
ראובן פדהצור

בשלהי החודש שעבר זכתה ישראל בניצחון דיפלומטי, שנבלע בהמולת האירועים הפנימיים. הוועידה הכללית של המדינות החברות בסוכנות הבינלאומית לאנרגיה גרעינית (סבא"א), שהתכנסה בווינה, דחתה את הצעת ההחלטה שגיבשו מדינות ערב, לאמץ סעיף הדן ב"יכולותיה הגרעיניות של ישראל". זו השנה השנייה שמדינות ערב אינן מצליחות להעביר החלטה כזאת.

לכאורה, הישג דיפלומטי מרשים, המרמז על כך שהקהילה הבינלאומית דוחה את עמדת הערבים כאילו ישראל היא מעצמה גרעינית. אך תהיה זו טעות חמורה להעריך, כי בכך בא הקץ על הלחצים הצפויים על ישראל, כדי שתצטרף למשטר הבינלאומי למניעת הפצת נשק גרעיני. ישראל היא אחת מארבע המדינות היחידות שלא הצטרפו לאמנה למניעת הפצת הנשק הגרעיני (NPT), והיא תעמוד בפני לחצים לא פשוטים במסגרת הפעילות הצפויה של סבא"א בשנה הקרובה.

בחודש הבא אמור להתקיים כינוס, המכונה "פורום סבא"א", שנועד לבחון את הרלוונטיות למזרח התיכון של כינון אזור חופשי מנשק גרעיני. ישראל הביעה נכונות להשתתף בפורום, אם כי נציגה לוועידה, יו"ר הוועדה לאנרגיה גרעינית שאול חורב, הבהיר כי "הניסיון הבינלאומי הוכיח, שכינונו של אזור חופשי מנשק גרעיני יכול לנבוע רק מתוך האזור עצמו, באמצעות מו"מ ישיר בין מדינותיו... שום הצבעה של רוב בפורום בינלאומי אין בה כדי להוות תחליף להסכמה ושיתוף פעולה אזוריים".

דילמה קשה בהרבה תעמיד בפני ישראל הוועידה האמורה להתכנס ב-2012, על פי החלטת ועידת ההערכה של ה-NPT בשנה שעברה. ועידה זו אמורה לעסוק באפשרות הקמתו של אזור מפורז מנשק להשמדה המונית במזרח התיכון. דיון אמיתי ומעשי ביצירת אזור כזה יאלץ את ישראל להתייחס לתוכניתה הגרעינית ולחשוף את מרכיביה. זו הסיבה לכך שכבר בשנה שעברה, עם סיום ועידת ההערכה, הודיעה ישראל שלא תוכל ליטול חלק ביישום החלטותיה. ואולם, בהתייחס לכך שאחד התומכים הנלהבים של הרעיון הוא הנשיא אובמה, שכבר ב-2009 פרש את חזונו לעולם חופשי מנשק גרעיני, הרי שצפויים לחצים אמריקאיים על ישראל להשתתף בוועידה.

אסור שהניצחון הדיפלומטי בוועידה בווינה בחודש שעבר יסנוור את קובעי המדיניות אצלנו. הפוטנציאל הגרעיני של ישראל לא יירד מסדר היום של הקהילה הבינלאומית. צפוי שמצרים, שמובילה כל השנים את המהלכים לחשיפת כושרה הגרעיני של ישראל, רק תקצין את עמדתה. אם יש נושא אחד שכל המפלגות המצריות יכולות להתאחד מאחוריו במסע הבחירות הצפוי לקראת סוף השנה, זהו הגרעין הישראלי. גם באירופה נשמעים יותר ויותר קולות הקוראים לקשור את הלחץ על איראן בעניין הגרעיני לתוכניתה הגרעינית של ישראל.

על קובעי המדיניות לנצל את החודשים הקרובים כדי לשקול שינוי מהותי במדיניותה הגרעינית של ישראל. במקום להמתין להתגברות הלחץ עליה, צריכה ישראל ליזום הידברות עם ממשל אובמה, כדי להקדים ולהגיע ל"הסכם גרעיני" חדש עם ארה"ב, לפני שגופים בינלאומיים יקבלו החלטות בעניין. הכוונה היא להסכם, אולי חשאי בשלב ראשון, שיהווה בסיס לשינוי הדרגתי במעמדה הגרעיני של ישראל בעיני הקהילה הבינלאומית, וישמש את ארה"ב להכשרת המעמד החדש הזה. הגיעה השעה לשים קץ למה שנתפש כפיקציית העמימות.

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ