כשהשב"כ לא ממש רוצה

יוסי מלמן צרוב
יוסי מלמן
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
יוסי מלמן צרוב
יוסי מלמן

שלושה צעירים עצורים בבתי כלא בישראל: שני קטינים פלסטינים מוסלמים, וישראלי יהודי אחד. שני הפלסטינים חשודים ברצח מתנחל יהודי. הישראלי חשוד בהצתת המסגד בעיירה הבדווית טובא זנגריה. יש כמובן הבדל מהותי בולט וגלוי בין שני המקרים: הפלסטינים חשודים שיידו אבנים על מכונית, וכתוצאה מכך נהרגו אשר פלמר ובנו התינוק יהונתן. הישראלי חשוד בהצתת מסגד, שהסתיימה בנזק למבנה ולספרי קודש, אך ללא קורבנות.

ואולם יש עוד הבדל, נסתר, שעניינו נוגע לשירות הביטחון הכללי שאחראי על שתי החקירות: במקרה של הקטינים הפלסטינים הצליח השב"כ להשיג מהר מאוד את המודיעין הדרוש כדי לאתר ולעצור את החשודים. בחקירה, בעזרת השיטות הידועות, הצליחו אנשיו לסחוט וידויים מהחשודים, שהודו במעשה. אין ספק, עוד הצלחה מרשימה של שב"כ.

באשר לצעיר המתנחל מיצהר, הנמנה עם מה שמכונה "נוער הגבעות", המעצר אירע במקרה, לא על ידי השב"כ. השב"כ גם לא מפעיל על החשוד הישראלי את שיטות החקירה המיוחדות. אחרת, יכול היה למנוע ממנו מפגש עם עורך דין. זה לא נעשה. עורך הדין יעץ ללקוחו לשמור על זכות השתיקה, לפחות לפי שעה.

הפרטים האלה עושים את ההבדל הגדול. השב"כ מצליח שוב ושוב לסכל ולפענח פעולות טרור של הפלסטינים בשטחים וגם של ערבים אזרחי ישראל, אך שוב ושוב נכשל במשימתו מול ההתארגנויות החתרניות, הפוגרומים והפיגועים של הטרור היהודי. המסגד בטובא זנגריה היה הרביעי שנשרף. קדמו לו הצתות באבטין שבגליל המערבי ובכפרים בגדה המערבית. בסוף השבוע דווח על חילול בתי הקברות ביפו. מי שמצית מסגדים ומחלל קברים לא מתכוון רק לנקום, הוא גם מבקש ליצור פרובוקציה שתכליתה להצית מלחמת דת.

חושבים שהמדינה מקלה ראש באלימות הימין? דברו על זה בפייסבוק

הכישלונות החוזרים של השב"כ בפענוח הטרור היהודי הם על כן מטרידים ומסכנים את המשטר בישראל. הארגון יודע זאת היטב. הוא מתמודד עם התופעה שמקורה בקנאי דת מקרב המתנחלים זה שלושה עשורים. לאחר הפיגועים של ארגון הטרור היהודי נגד ראשי עיריות בגדה בראשית שנות ה-80, טען השבועון "טיים" האמריקאי כי ראש השב"כ אז, אברהם אחיטוב, אינו ממהר לחקור ולפענח את הפיגועים, כדי לא להרגיז את ראש הממשלה מנחם בגין. הידיעה עוררה תגובת זעם בישראל והוכחשה. ואכן, בחלוף שלוש שנים הצליח השב"כ לעצור את חברי הארגון, שתיכננו גם לפוצץ אוטובוסים של ילדים ואת המסגדים על הר הבית. הם הועמדו לדין, נידונו לתקופות מאסר ממושכות ושוחררו לאחר שריצו פרקי זמן קצרים יחסית.

זהו כשל מערכתי. מבצעי הפוגרומים ביהודים ברוסיה טענו "הצאר אתנו". בישראל הפוגרומיסטים נהנים מיחס סלחני של שופטים, שלא אחת מקילים ראש במעשיהם ומשחררים אותם, או מטילים עליהם עונשים קלים, ומאוזלת היד, כנראה המכוונת, של המשטרה וצה"ל. גם העיתונות היהודית-הישראלית תורמת, בכך שהיא מאמצת את מכבסת המלים של המתנחלים, המכנים את המעשים "תג מחיר", כאילו היה מדובר במוצר במרכול. צריך לומר את האמת: מה שעושים המתנחלים לשכניהם הפלסטינים הוא טרור לכל דבר.

בכל שנות הלחימה של השב"כ בטרור היהודי טוענים בכיריו, כי יש קושי לחדור לחבורות הלאומניות של קנאי הדת היהודים משום שהם ממודרים היטב ועוברים הכשרה כיצד לעמוד בחקירות. אלה תירוצים. גם החיזבאללה והחמאס הם ארגונים של קנאי דת. גם הם לומדים את האויב, ובכל זאת השב"כ וגופי המודיעין מצליחים לחדור אליהם ולהשיג מודיעין מדויק.

שלושת ראשי השב"כ בעשור האחרון - אבי דיכטר, יובל דיסקין והנוכחי, יורם כהן, הם יוצאי סיירות (מטכ"ל, שקד וגולני). הם בוודאי לא שכחו את הביטוי: אין לא יכול, יש לא רוצה.

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ