את מי הם מרמים?

עקיבא אלדר
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
עקיבא אלדר

הידעתם שראש הממשלה בנימין נתניהו קידם זה עתה בברכה תוכנית מדינית שמציבה את גבולות 4 ביוני 1967 כבסיס למשא ומתן עם הפלסטינים, לצד חילופי שטחים הדדיים מוסכמים? השמעתן ששר החוץ אביגדור ליברמן (ישראל ביתנו) בירך על הדרישה להקפיא כליל את הבנייה מעבר לקו הירוק, כולל מזרח ירושלים? האם גונב לאוזניכם, שהמשנה לראש הממשלה משה יעלון (ליכוד) קידם בברכה את התביעה לפרק לאלתר את כל המאחזים שהוקמו בעשור האחרון? מישהו סיפר לכן שהשרים אלי ישי (ש"ס) ודניאל הרשקוביץ (הבית היהודי) נתנו את ברכתם למו"מ על מעמדם של המקומות הקדושים בבירתנו המאוחדת?

וזה לא הכל. כל ראשי הקואליציה, בלי יוצא מהכלל, בישרו זה עתה לעולם כולו, וכמובן לכל עם ישראל, שהם מכירים בחשיבותה של יוזמת השלום הערבית, שמציעה לישראל נורמליזציה תמורת נסיגה מכל השטחים, כולל רמת הגולן, ופתרון מוסכם וצודק של בעיית הפליטים, על בסיס החלטת העצרת הכללית 194.

לא, אין זה חזון אחרית הימים של תבוסתן הזוי. הבשורה המרעישה לקוחה מהאתר של ממשלת ישראל ומהודעה הרשמית של הקוורטט מ-23 בספטמבר. באתר נאמר, כי "ישראל מקדמת בברכה את קריאתה של הרביעייה הבינלאומית לקיום משא ומתן ישיר ללא תנאים מוקדמים עם הרשות הפלסטינית", וכי היא תעלה את השגותיה במהלך המו"מ.

הבה נבדוק מה נאמר באותה קריאה שישראל "קידמה בברכה". בדיקה כזאת חיונית, כנראה, שכן אפילו פרופ' שלמה אבינרי לא הצליח לרדת לעומקה של ה"ברכה" שבה קודמה הודעת הקוורטט. אחרת לא היה מציג את תוכנית הקוורטט כ"הישג מדיני לישראל", החושף את הפלסטינים כ"סרבני המו"מ" ("ועכשיו, קצת ריאליזם", "הארץ" 5.10).

אכן, הודעת הקוורטט קוראת לצדדים לחדש את המו"מ בלי תנאים מוקדמים. בלי תנאים מוקדמים, אבל עם מקורות סמכות ברורים, המבוססים על שורה של הצהרות, החלטות והסכמים בינלאומיים. ראשית, כתוב שם, שהקוורטט מאשרר את החלטתו מ-20 במאי, הכוללת תמיכה ברורה בחזון השלום שהציג אובמה. מדובר בהחלטה שאימצה את נאומו של אובמה מ-19 במאי, שבו קרא לחדש את המו"מ על בסיס גבולות 1967 עם חילופי שטחים מוסכמים והדדיים.

בהמשך אומרת ההודעה ה"מבורכת" של הקוורטט, כי הרביעייה הבינלאומית מאשרת את נחישותה להשיג פתרון כולל לסכסוך הערבי-ישראלי, על בסיס שורת החלטות של מועצת הביטחון של האו"ם. אחת מהן - החלטה 1515 מנובמבר 2003 - אימצה (ולא רק "קידמה בברכה") את מפת הדרכים. יש להניח שבני בגין, שמקפיד לקרוא ולהתריע על כל מלה מפוקפקת בנאומיו של הנשיא הפלסטיני מחמוד עבאס, הזכיר לחבריו ל"שמינייה", כי במפת הדרכים ישראל התחייבה להקפיא כליל את ההתנחלויות, לפרק את המאחזים ולפתוח מחדש את המוסדות הפלסטיניים במזרח ירושלים. כל זאת בדרך להסדר שיסיים את הכיבוש שהחל בשנת 1967 ויממש את חזון שתי המדינות.

נותרנו אפוא עם השאלה, את מי הם מרמים: את יו"ר הקואליציה זאב אלקין, שהודיע כי ירדן היא פלסטין, ואת ח"כ דני דנון, שהכריז שאין מקום לשתי מדינות בין הים לירדן? או שמא הם מוליכים שולל את שרת החוץ האמריקאית הילרי קלינטון ואת הממונה על קשרי החוץ באיחוד האירופי קתרין אשטון, שחתמו על הודעת הקוורטט?

אם חברי השמינייה עברו מהפך רעיוני דרמטי, הייתכן שהם לא סיפרו על כך לכנסת, או למצער, למליאת הממשלה? אולי הם סמכו על כך שהפלסטינים יעשו להם את העבודה השחורה וידחו את המתווה על מפתן חדר המשא ומתן. הרי יש כאלה, שכבר מיהרו לברך על המוגמר ומאשימים את הפלסטינים בהכשלת התוכנית.

למרבה השמחה, עבאס בישר ביום חמישי שעבר למועצת אירופה על "עמדתם החיובית" של הפלסטינים ביחס להודעת הקוורטט. לא נותר אלא לקוות, שהרביעייה תאלץ סוף סוף את נתניהו להניח את קלפיו על השולחן.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ