120 הבטלנים

אלדד יניב
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
אלדד יניב

לא ברור איזה בית משפט מוסמך לדון בכתב האישום החמור שצריכים להגיש אזרחי ישראל נגד 120 חברי הכנסת. אחרי החגים מסתיים החופש הגדול של 120 הבטלנים, והם חוזרים לעבודה.

טוב, לא צריך להגזים. "העבודה" של 120 הבטלנים האלה היא המשרה הנחשקת במדינה. שלושה ימי עבודה בשבוע, שמונה חודשים בשנה. טוב, לא צריך להגזים. "שלושה ימי עבודה בשבוע" זה לא "שלושה" ולא "ימים", כמו אצל בני אדם רגילים, אזרחי ישראל הנאנקים תחת עול פרנסתם, במשרה מלאה פלוס שעות נוספות, ולפעמים שתיים. מתמרנים בין מטפלות והקפצות לחוגים ומתחננים לבוס לצאת חמש דקות קודם הביתה, כי הילד "בלי סידור".

120 הבטלנים "עובדים" שני חצאי ימים בקושי, המתחילים, על פי תקנון הכנסת, בארבע אחר הצהריים, ועוד יום מקוצר המתחיל ב-11 בבוקר. פעמיים בשנה יש ל-120 הבטלנים חופש בן חודשיים, ובסך הכל ארבעה חודשי בטן-גב, במשכורת מלאה.

שום דבר שקרה בקיץ האחרון לא גרם ל-120 הבטלנים לקצר את חופשתם ולחזור לעבודה. לעבודה ממש. כמחוקקים. כמחוקקות. לממש את עליונות הכנסת על הממשלה כמבקרי הרשות המבצעת, שנגדה יצאו לרחובות מאות אלפים. לא רק להתראיין בטלוויזיה כדוגמנים או כדוגמניות, להבזיק תגובה לאיזה אתר חדשות נידח, או להסביר במסע תענוגות בחו"ל כמה ישראל צודקת.

מאות ימי שביתה של רופאים ואחר כך של מתמחים, מדינה ועוד מדינה בעולם המתנתקת מישראל, מסגדים הנשרפים בידי יהודים, מעמד ביניים השוטף את שדרות ישראל בהפגנות ומעמדות חלשים יותר הישנים ברחובות - ו-120 הבטלנים? שייחרב העולם, ושהמשכורת תדפוק.

תירוצים יש ל-120 הבטלנים לרוב: חלקם משמשים במשרה נוספת כסגני שרים, שרים, ראש ממשלה. חלקם היו עסוקים עד צוואר בפריימריס במפלגת העבודה, ויתרתם, קדימה ואחורה, היו בים. כולם, בלי יוצאת או יוצא מן הכלל, הפרו אמונים בשליחותם כנציגינו בקיץ הזה.

בחורף יבוא לזה סוף. זה יתפרץ ברחבי הארץ מיד לאחר החגים. ב-29 באוקטובר כבר ישטפו את הרחובות רבבות ישראליות וישראלים. זה יתמיד ב-31 באוקטובר, ביום סיום החופש הגדול של 120 הבטלנים: לא רק מעמד הביניים משדרות רוטשילד, אלא גם ארבעת העשירונים הראשונים. גם הצעירים עולי מדינות ברית המועצות לשעבר. גם חובשי כיפה. גם ערביי ישראל. אלה יהיו הישראליות והישראלים כולם באם כל המערכות: המחוברים נגד השקופים. ישראל של מחר נגד ישראל של אתמול. התקווה נגד השיטה.

לא ברור מתי זה ייגמר, זה בוודאי יימשך כמה זמן שצריך. אפילו עוד קיץ ועוד חורף, אם נחוץ. עד ש-120 הבטלנים יילכו הביתה. חלקם בבושת פנים. רובם לתמיד. לנעליהם המיניאטוריות יגלשו בקלילות עשרות צעירות וצעירים שייבחרו לכנסת ה-19, במפלגות ותיקות וחדשות, ויתקנו את פני ישראל להרבה שנים.

מעשה החקיקה הראשון של הכנסת החדשה יהיה שינוי השיטה. בחירות ארציות, אבל גם אזוריות. נבחרים שהם שליחים ולא שליטים. עם שהוא הריבון ולא הנתין. דמוקרטיה מהותית ולא פורמלית. נציגים שאינם יוצאים לחופשה יותר מ-12 יום בשנה, קשובים לרצון הציבור גם בין בחירות לבחירות. בשולחנות עגולים. בפייסבוק. בשיח. והעיקר, מנהיגים ולא סמרטוטים. מאלה היה לנו די בכנסת ה-18.

כשיתחיל מושב החורף, כדאי ל-120 הבטלנים ליהנות מימי השררה האחרונים. בעתיד הם יראו את מקום עבודתם לשעבר רק בערוץ הכנסת. כי מאז יצאו 120 הבטלנים לחופש הגדול האחרון, ישראל נהפכה לארץ חדשה: מעסק פרטי של אוליגרכים לבייבי של כולנו. הטייקונים כבר לא מסתובבים ברחובות עם רני רהב ונוצות, שלי יחימוביץ' כבר לא נישה, וזהבית כהן נזרקה הביתה.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ