זה המיסוי, זליכה

יעקב צלאל
יעקב צלאל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
יעקב צלאל
יעקב צלאל

הקמת ועדה לבחינת מצב שוק הרכב היא מאותן המצאות שנועדו לזכות שרי תחבורה בפופולריות. שר התחבורה, ישראל כץ (ליכוד), שמינה את פרופ' ירון זליכה לעמוד בראש ועדה כזאת, אינו שונה מאחרים.

זליכה ועמיתיו לוועדה עשויים לגלות, ששוק הרכב הישראלי הוא תחרותי ודינמי יותר מהבנקאות הישראלית, למשל. שוק הרכב מוכתב על ידי היצרנים, שעליהם לוועדה אין השפעה, ומשרד האוצר, המטיל מס מצמית על רכישת מכוניות חדשות. זהו הנזק הגדול ביותר לשוק.

שוק הרכב מורכב מכ-15 יבואנים, המייצגים יותר מ-30 מותגי רכב ומתחרים על הקופות של חברות הליסינג, חברות להשכרת רכב ולקוחות פרטיים. האחרונים משלמים יותר כי לקוחות גדולים, הרוכשים אלפי מכוניות בשנה, נהנים מתנאים מועדפים.

חברות הליסינג מנצלות את מחירון הרכב המשומש של לוי יצחק, מונופול בתחומו, להערכת שווי המכוניות, שרצוי שיהיה גבוה ככל האפשר כדי לאפשר להן לעמוד בתנאים פיננסיים. אך את הנשק העיקרי נותנת להן הממשלה: המיסוי הגבוה על רכב פרטי הוא הגורם העיקרי למחיר הגבוה של מכוניות חדשות וכתוצאה למחיר גבוה, יחסית לעולם, של מכוניות משומשות. החטא הקדמון בשוק הרכב הישראלי הוא המיסוי הגבוה.

כלכלת הרכב היתה מרכיב חיוני להתפתחות במאה ה-20, ועל יסודותיה נבנו הדמוקרטיה הקפיטליסטית האמריקאית ומדינת הרווחה המערב אירופית. המכונית תרמה למוביליות כלכלית וחברתית. כישלון הקומוניזם הסובייטי נבע מכישלון תוכניות התיעוש והכבישים.

מגבלות הבעלות על רכב פרטי, שהמדינה כופה על אזרחיה באמצעות מיסוי גבוה, האטו במידה רבה את התפתחותה הכלכלית והחברתית. אך בישראל היום עדיין רואים במכונית מותרות ולא אמצעי ייצור. מס הקנייה הגבוה מגביל את תפוצתה. ועדת זליכה תוכל לתרום לכלכלה ולרווחת הפרט, רק אם תביא להפחתה במס הקנייה על מכוניות, כפי שנעשה במכוניות חשמליות. כל היתר הוא עיסוק בזוטות.

הכותב הוא בעל תואר שני בעיתונות רכב ומומחה לספרות מוטורית

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ