מה שמבין איסמעיל הניה

אליה ליבוביץ
שתפו בפייסבוק
שתפו כתבה במיילשליחת הכתבה באימייל
שתפו כתבה במיילשליחת הכתבה באימייל
מעבר לטוקבקיםכתוב תגובה
הדפיסו כתבה
אליה ליבוביץ

איסמעיל הניה מבין משהו, שבנימין נתניהו ושאר שבעת השרים החורצים את גורלנו אינם מבינים עדיין כנראה. נסיגה של ישראל אל הקו הירוק והקמת מדינה פלסטינית בגבולות 1967 היא סתימת הגולל על החלום הפלסטיני לשיבה של ערבים לרמלה ולשייח מוניס. זאת הסיבה העיקרית להתנגדות החריפה של החמאס וארגונים מיליטנטיים אחרים למדיניות של הרשות הפלסטינית ולצעדים שנוקט מחמוד עבאס (אבו מאזן) בעת האחרונה.

מדינה פלסטינית עצמאית בגבולות 1967 תיצור במזרח התיכון מציאות חדשה, שבה אין מניע חזק דיו למלחמה באזור הזה. זה יקרה על אפם ועל חמתם של פלסטינים רבים. כאשר ישראל תכריז על נסיגה חד-צדדית מוחלטת מכל ההיאחזויות הישראליות מעבר לקו הירוק, למשל עד שנת 2018, ההתנגדות החריפה ביותר לצעד כזה, שתשווה רק להתנגדות של ישראלים רבים, תבוא מאישים ומארגונים פלסטיניים.

איור: ערן וולקובסקי

הימין בישראל סבור, שעבאס ושאר ראשי הפתח והרשות הפלסטינית הם נוכלים בינלאומיים. מאבקם למדינה פלסטינית עצמאית בגבולות 1967 הוא הצגה, שתכליתה היחידה היא יצירת קרש קפיצה להשגת מטרתם האמיתית: השמדת ישראל.

ליומרה של הימין הישראלי להבין את מאוויי הנפש ונבכי הנשמה של המנהיגים הערבים ושל מיליוני בני העם הפלסטיני אין כל כיסוי. גם מנקודות מבט נוספות, תמונת העולם של ממשלת ישראל הנוכחית היא פרימיטיבית, חד-גונית וילדותית. מדינה פלסטינית עצמאית, שבה חיים ארבעה מיליון בני אדם או יותר, היא מציאות שמדללת, או אף מאיינת, כמעט את כל השאיפות, הכעס והיצרים שיש לבני העם הזה בהיותו נתון תחת הכיבוש הישראלי.

מובן שמהפך תודעתי-תרבותי של אומה שלמה לא יתחולל בן לילה. להשלמתו יידרשו שנים אחדות. כדאי להזכיר, שעברו לא יותר מארבע שנים מאז כוננה עצמאות העם היהודי ועד שאותו עם חתם על הסכם שילומים עם העם הגרמני, אשר פחות משמונה שנים קודם לכן השמיד מיליון וחצי ילדים יהודים וארבעה מיליון וחצי יהודים בוגרים.

במדינה פלסטינית עצמאית תהיה מן הסתם גם מפלגה ששמה "פלסטין ביתנו", שהמצע שלה יהיה כיבוש ישראל והפיכתה לכמה קנטונים בתוך פלסטין הגדולה. אולם שלושה או ארבעה מיליון פלסטינים יהיו עסוקים בעיקר בפרנסת משפחותיהם, ברוגז איש על מפלגת רעהו, בקנאה בעשירי המדינה ובתלונות על מחירי החומוס הבלתי נסבלים.

האזרח הקטן בפלסטין ירצה לנסוע "הכל כלול" לטורקיה. משחק הכדורגל בין בית"ר שכם להפועל חאן יונס יעסיק במשך שבועות את המדיה הפלסטינית, וגילויי שחיתות הקשורים בתכנון קו הרכבת רמאללה-עזה לאורך המעבר הבטוח דרך ישראל יסעירו את המדינה הפלסטינית ויגרמו שם רעידת אדמה, שתורגש גם בחוגי הון-שלטון בישראל.

עם קבלת העצמאות יזכה המעמד העליון של מדינת פלסטין, זה שיקבע למעשה את אופי היחס פלסטין-ישראל, לשלל הכיבודים וההטבות החומריות, שהשמירה עליהם היא המניע החזק ביותר של השכבה השלטת ברוב ארצות העולם. המעמד הזה יהיה עסוק בעיקר בשרידותו, ויהיה לו הרבה מה להפסיד ממלחמה עם ישראל.

קודם שראש ממשלת פלסטין יתפנה לעסוק בכיבוש מחדש של רמלה הוא ייאלץ לטפל בשסעים בחברה הפלסטינית, שמקורם בעוינות מסורתית תלוית גיאוגרפיה. עליה נוספו מאז הנכבה משקעים חדשים של תסכול, איבה, בוז וקנאה בין פלגים שונים של החברה הפלסטינית, שחלקם מופנים גם כלפי הערבים במדינת ישראל. תוך כדי הטיפול בבעיות הכלכלה והאבטלה במדינתו, לא ייוותר בידו זמן פנוי להזיות מלחמתיות.

עם זאת, אין זה מן הנמנע ש"פלסטין ביתנו" תצליח להקים קואליציה עם "האיחוד הפלסטיני הלאומי", מפלגה שהסעיף הראשון במצעה יהיה תוכנית טרנספר ליהודים, "בחזרה לפולניה ארץ מוצאם". זו תחבור למפלגת "הבית המוסלמי" כדי להקים בפלסטין ממשלה, שקווי היסוד שלה יכללו מימוש זכות השיבה של ערביי פלסטין לתוך מדינת ישראל.

אם כך יקרה, צה"ל יידע להרגיע את חרחורי המלחמה של הממשלה הזאת, כשם שהוא עושה בהצלחה ביחס לקולות מלחמה הנשמעים מפי ממשלות של מדינות אחרות העוינות את ישראל.

אם אין אמת בכך ששרי השמינייה הישראלית אינם מבינים את כל זאת, והם כן מבינים את מה שמבין הניה, כי אז מצבנו חמור הרבה יותר.

תגיות:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ