לא ראוי למגורי אדם

ורד לי - צרובה
ורד לי
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
ורד לי - צרובה
ורד לי

באחרונה הודה נציב שירות בתי הסוהר, אהרון פרנקו, שבישראל יש בתי כלא שאינם ראויים למגורי אסירים. פרנקו בודק את האפשרות להעתיק את כלא נוה תרצה, כלא הנשים היחיד בישראל, לדרום הארץ. יש לקוות שהמהלך יתבצע במהרה. מאז הקמתו ב-1968 יש בנוה תרצה 229 מקומות כליאה. אוכלוסיית האסירות בישראל קטנה - ב-2010 היו 139 אסירות שפוטות ו-50 עצירות, בעוד שאוכלוסיית האסירים הגברים מנתה כ-22 אלף.

המספר הגדול של האסירים הגברים הביא לבניית מספר רב של בתי כלא, המאפשר תמרון בשיבוץ, באופן המספק תנאי כליאה מתאימים ואפשרויות שיקום - בתי כלא לבני נוער, לנגמלים מסמים, לאסירים פגועי נפש ועוד. לנשים המרצות מאסר אין אפשרות בחירה. אף שמספרן מועט נדמה שהן סובלות מענישה כפולה. נוה תרצה הוא כלא זערורי עם מעט אגפים, שאינו מאפשר הפרדה ומיון: נערה בת 18 שזהו מאסרה הראשון כלואה ביחד עם אסירות מבוגרות; עצירות לפני משפט יושבות עם אסירות ותיקות; מכורות לסמים חולקות תא עם נשים "נקיות"; אסירות פגועות נפש אינן זוכות למענה ייעודי. לא רק שמצב זה אינו מאפשר שיקום, אלא מדובר בנתיב מהיר להעמקת דפוסי פשיעה.

צוות שב"ס משקיע במתחם בית הכלא, והוא כולל פינת חי, ספרייה ומבנה מעוצב למפגשי אם וילד, אך אין די בכך. גודל התאים שבהם משוכנות רוב האסירות הוא 13 מ"ר (כולל שירותים ומקלחת), ובכל תא שש אסירות בממוצע. כלומר לכל אסירה ניתן בממוצע שטח של שני מ"ר. תקן האו"ם קובע שהמינימום ההכרחי הוא שמונה מ"ר. לפי מחקרים צפיפות יתר בבתי כלא מביאה לעלייה באלימות אסירים, לדיכאונות ולהתאבדויות. אכן, רבות מהאסירות בנוה תרצה סובלות מבעיות נפשיות, וכשליש מהן צורכות תרופות פסיכיאטריות. שיפור תנאי הכליאה הכרחי, כדי למנוע הידרדרות נוספת. צורמת במיוחד גם העובדה שאין בכלא תקן לפסיכולוג, ורק תקן של 75% לפסיכיאטר. זאת ועוד, מאחר שכ-70% מהאסירות הן אמהות, השיקום שלהן חיוני גם לילדיהן.

נוה תרצה מספק מבט תמציתי ומר על מעמד האשה. כ-90% מהאסירות חוו תקיפה מינית בילדותן. אלה נשים ללא ילדות, המגיעות למאסר עם היסטוריה של אלימות, הזנחה והתעללות. 60% מהן מכורות לסמים. מפקדות הכלא לדורותיו תמיד התבטאו בחמלה, באומץ ובכנות על נזקי הצפיפות והצורך במתחם כליאה הומני יותר. גם דו"חות הסנגוריה הציבורית מצביעים שוב ושוב על העיוותים במתקן. אחד השיקולים המעכבים כעת את החלטת שב"ס להעביר את הכלא הוא שמשפחות האסירות יתקשו לבקרן. אך האמת היא שכמחצית מקרובי האסירות כלל לא מגיעים לביקור, ושב"ס יכול לדאוג לפתרון תחבורתי למשפחות, בדומה לנהוג בבתי כלא מרוחקים אחרים.

בשנים האחרונות אני מרבה לבקר בבתי כלא. בתום כל ביקור מתחדדת בי התחושה שמה שמכונה "החצר האחורית של החברה הישראלית" הוא למעשה המראה החדה והצלולה ביותר של החברה שלנו. לפי הספרות המחקרית נשים עברייניות מוגדרות כקורבנות של ניצול שיטתי - גופני, מיני ונפשי. אין הצדקה מוסרית שהדרישה לשוויון תישאר מעבר לגדר בעבורן - גם אם בישראל הפרת זכויות אדם של אסירים מתקבלת בשוויון נפש.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ