סימני המלחמה הבאה כבר כאן

זאב שטרנהל
זאב שטרנהל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
זאב שטרנהל
זאב שטרנהל

כמדי שנה בימים הסמוכים ליום הכיפורים חוזרת ועולה השאלה הגדולה: איך ייתכן שלא הבחנו בסימני המלחמה הקרבה? אך לא רק למלחמות יש סימנים מקדימים, גם מאורעות פוליטיים וחברתיים הרסניים אינם נופלים מן השמים כרעם ביום בהיר.

בקרב הימין קיימת בימים אלה נטייה גוברת להתרחק מהבריונים של "תג מחיר" ולהשכיח את העובדה שקבוצות אגרוף אלה, המזכירות יותר ויותר תופעות באירופה בתקופה שבין שתי מלחמות העולם, אינן אלא חיל החלוץ של ההתנחלות כולה. כמובן, הרוב המכריע של האנשים החיים מעבר לקו הירוק סולדים משריפת מסגדים; אך לא זכור לי שרבים מהם יצאו להפגנות בגנות הפוגרום שהיה בענתות לפני כשבועיים, או שגינו את ההתנכלות השגרתית לפלאחים פלסטינים, את עקירת העצים או את משטר הטרור היום-יומי בחברון.

שריפת מסגדים היא מיותרת ומזיקה בעיניהם, אך שליטה יום-יומית בחייהם של הפלסטינים מסייעת להנציח את שלטון הכיבוש, וכאן יש לכנופיות הגבעות תפקיד מכריע בשירות ההתנחלות: פעולת הבריונים היא הוכחה חיה לחוסר התוחלת שבמחשבה על שינוי כלשהו בשטחים. הרי הכנופיות הן אלה המשרטטות את גבול כוחה של המדינה: גם אם ביום מן הימים יישמט השלטון מידי הימין המדיניות בשטחים לא תשתנה באורח מהותי, כי שם שולטים הפורעים, בשיתוף פעולה עם המשטרה והצבא ובהסכמה כללית שבשתיקה. הם המחזיקים את המפתח לאפשרות של התקוממות אלימה נגד כל ממשלה שלא תשרת את מטרותיהם. בתנאים אלה כל משא ומתן להסדר עם הפלסטינים אינו יותר מבדיחה עצובה. האמת היא שהחברה הישראלית ומוסדות השלטון שלה עומדים חסרי אונים מול שלטון הפחד והסחטנות של המתנחלים.

הזרוע השנייה של הצבת הסוגרת על ישראל היא זאת של "הימין המכובד". שתי הזרועות מתחברות באופן סמלי באישיותו של שר המשפטים: מוברג היטב בעשירון העליון, יעקב נאמן משמש כשליחו בממשלה של אביגדור ליברמן החילוני, בעוד הוא אינו מסתיר את דעתו כי הוא מייחל לשלטון הלכה בישראל.

אכן, ללאומנים החילוניים והדתיים בסיס ומטרות משותפים: כולם רואים בעקרון העליונות היהודית את הבסיס היחיד לציונות ולקיומה של ישראל. כמו אצל הלאומנים האירופים בתקופה השחורה של המאה שעברה, כמו אצל גזענים באירופה בימינו, גם הלאומנים הישראלים מטפחים את הלכידות האתנית בעזרת שנאת הזר והאחר. בעיניהם, הקהילה של כל אזרחי המדינה, הכוללת את הערבים, היא קהילה מלאכותית, כפי שמושג האזרחות הוא מלאכותי, ולכן היא נחותה לעומת הקהילה האתנית-דתית הנחשבת בעיניהם לטבעית. הדת משמשת כלי להאדרת היהודי עתיר הזכויות ולדריסת הנחותים ממנו. בתפישה כוללת זאת, זכויות אדם וערכים אוניוורסליים נתפשים כעקרונות אינפנטיליים.

במציאות זאת מתרבים סימני ההתפוררות בכל התחומים. החקיקה האנטי-דמוקרטית שכבר אושרה בכנסת, בתמיכת מפלגת קדימה, וזאת שבדרך, מעודדות את שחיקת המרכיבים הליברליים של החינוך הממלכתי. כך הופך גם למובן מאליו הגירוש של זרים, שילדיהם נולדו בארץ ועל פי המקובל בכל העולם המערבי היו צריכים להיחשב ישראלים. אלה רק דוגמאות בודדות המעניקות ללאומיות הרדיקלית הישראלית גוון חשוך ומנוכר. סביר להניח שההמשך עוד יבוא.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ