על חומר ורוח

יאיר אסולין
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
יאיר אסולין

שעה אחרי יום הכיפורים, אבא שלי, במכנסיים קצרים וגופיה, התחיל לבנות את הסוכה. רץ ממצווה למצווה. עישנתי מקטרת במרפסת והסתכלתי עליו. נזכרתי בשכנה שהיתה באה אלינו כדי להכין שרשראות לסוכה מעיתונים ישנים (והפסיקה כשההורים שלה קנו סוכה משלהם), וחשבתי לעצמי שיש משהו רומנטי בחג הזה, החג של ראשית הסתיו. אחר כך הסתכלתי במוטות הברזל החלודים וב"סכך לנצח" ונזכרתי ברעיון של הרב קוק שהסוכה מסמלת ביטחון, כלומר, בניסיון להסביר איך ייתכן שכמה מוטות ברזל מסמלים ביטחון יותר מהבית שממנו אנחנו מצווים לצאת. הרעיון שלו אומר שביטחון, כלומר, רוגע, כלומר, היכולת לחיות חיים נורמליים, אינו נובע מהחומר, מהברזל, מצבירת רכוש אלא דווקא מהאמונה, מהשלמות הפנימית, מהרוח.

דחסתי את הטבק שבמקטרת וחשבתי על הרעיון הזה, שבז למחשבה הפשטנית כל כך שמה שבפנים (כלומר, רוח) לא כל כך חשוב כל עוד הוא מוקף בטנקים וטילים (כלומר, חומר). חשבתי על זה שאם במקום לבלבל את המוח על לאומיות יהודית ריקה מתוכן, היו לוקחים את הרעיון היהודי הזה - שהוא הרעיון המהותי של סוכות - את הדרישה להרפות לאיזה זמן מהחומר, להבין שלא הוא המקור לביטחון של האדם, לאושר שלו, המציאות הישראלית היתה משופרת יותר.

על כל כך הרבה דברים אפשר להחיל את הרעיון הזה, חשבתי לעצמי בעוד אבא שלי מכה בפטיש שניצלים על פינות הסוכה הצומחת. למשל, על הדיון האם לקצץ בביטחון (חומר) לטובת חינוך, תרבות ורווחה (רוח); על המחאה החברתית שעוד לא שמעתי אותה פעם אחת מוקיעה את הרדיפה החזירית של מעמד הביניים אחרי החומר, תוך כדי זניחה מרצון של הרוח; על טיעוני הביטחון המועלים כנימוק להחזקת השטחים. והרי השחיקה המוסרית (רוח) מסוכנת הרבה יותר. ועוד ועוד.

אחר כך חשבתי עד כמה הרעיון הזה פשוט, צלול, כמעט מובן מאליו. אז בא אבא שלי, "שמעת על התג מחיר?" שאלתי, "גועל נפש", סיננו יחד, "גועל נפש".

הכותב הוא סופר

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ