החיילים אז, המתמחים היום

דוד זונשיין
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
דוד זונשיין

לא בכל יום שומע אדם את ההאשמות הקשות שהוטחו לעברו זה כבר מוטחות שוב, כמעט כלשונן, באחרים. הוא מרכז את מבטו, מחדד את שמיעתו ומנסה להבין אם ייתכן שבין המעשים שבעיני הציבור הרחב נתפשים כבלתי קשורים, רב הדומה על השונה. אכן, רב הדומה על השונה בין ההתפטרות של מאות הרופאים המתמחים במחאה האישית והציבורית חסרת התקדים לבין הסירוב של חיילים לשרת בשטחים.

כשסירבנו לשרת בשטחים לפני קרוב לעשור - קבוצת קצינים וחיילים קרביים, שברבות הימים גדל מספרם לכדי אלף חיילים - החלטנו להודיע למפקדינו שלמען עתיד ישראל אנחנו מסרבים לשרת בשטחים. המעשה, אף שלא היה חדש, התקבל בתדהמה וברעש ציבורי גדול מפאת מספר המסרבים והעובדה שהשתייכו לשדרה המרכזית של הציבוריות הישראלית. לעומת זאת, האיום של כ-700 רופאים מתמחים להתפטר התקבל לפני חודשים אחדים בחוסר אמון, שנהפך לתדהמה כשהחליטו לממש את איומם ולעזוב את המקצוע שזה כעשר שנים הוא מרכז חייהם.

שר האוצר הטיח במתמחים שהם מפקירים את החולים שנשבעו לרפא, בדיוק כפי שבנו הוטח, עשר שנים קודם לכן, שאנחנו מפקירים את המדינה, שלה ולצבאה נשבענו אמונים, להגן עליה גם במחיר חיינו. אלה דיני נפשות, עניינים שבשבועה, הטיחו בנו. עוד מטיחים במתמחים שהם מפקירים במעשיהם את חבריהם - המומחים והמתמחים שלא התפטרו - שייאלצו לשאת בנטל שיכבד עקב עזיבתם, כפי שבנו הטיחו חברינו שהסירוב הוא פגיעה בערך הרעות ולכן הוא פסול מיסודו.

אומרים גם למתמחים שהתפטרותם כקבוצה ולא כיחידים אינה חוקית והיא מעשה אלים. מה יקרה למערכת אם כולם יעזבו? מה יקרה אם יעזבו גם המומחים? כלומר, אנחנו מקבלים את עמדתכם כל עוד היא קוריוז של יחידים, שרוצים להתפרנס או לחיות טוב יותר, אך איננו מקבלים אותה כשהיא אמירה ציבורית נוקבת, שנאבקת את מאבק הציבור על עתיד הרפואה והתמורה שהוא מקבל לביטוח הבריאות שהוא משלם. המתמחים, כמונו לפני עשר שנים, ראויים להערכה על כך שכמו כל חייל מילואים היו יכולים להיעלם מהמערכת, אך במקום זאת בחרו להיאבק ואף לשלם על כך מחיר אישי כבד, שדומה שאינו זוכה להכרה הראויה לו: הם דבקים במחאתם עד כדי סיכון ממשי של פרנסת משפחותיהם, עתידם והמעמד שטרחו עליו שנים ארוכות.

אחוז המתפטרים מכלל ציבור המתמחים גדול הרבה יותר מאחוז החיילים הקרביים שסירבו לשרת בשטחים, וגם מחיר מאבק הרופאים עלול להיות כבד עשרות מונים מהסירוב לשרת בשטחים. כוחה של התפטרות קבוצתית, זאת יודע כל חייל שסירב וכל אדם שנאבק לשינוי, טמון כולו במספרים וביכולת שלהם להשפיע על המדיניות. חמישה מתפטרים הם קוריוז. אלף מתפטרים הם שינוי הרפואה הציבורית מהיסוד. סרבן בודד הוא אנקדוטה. חטיבת מילואים סרבנית היא סופו של הכיבוש.

מאשימים את מתמחים שהם מרסקים את הרפואה הציבורית, שתקרוס עקב התפטרותם. מציעים להם לנהל את מאבקם ב"דרכים לגיטימיות"; בדיוק כפי שבנו הטיחו שישראל צריכה צבא חזק ולכן כל פגיעה בו גורמת נזק בלתי הפיך, גם אם היא נעשית במטרה להציל אותו מאסון מוסרי, ומהתמקדות במשטור הפלסטינים במקום בהגנה על מדינת ישראל.

יש הבדלים גדולים בין התפטרות מתמחים לסירוב של קצינים וחיילים לשרת בשטחים. ועם זאת, ממעוף הציפור רב הדומה על השונה. התפטרות הרופאים המתמחים - בעקבות סירוב המערכת להשתנות לטובת כלל אזרחי ישראל - היא פעולת תיקון אזרחית ערכית מהמעלה הראשונה. יש לקוות שהמאבק שהם מנהלים למען כולנו יצלח ויעורר השראה ברבים וטובים שיבואו בעקבותיהם.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ