על חשבון הערבים

אמנון בארי-סוליציאנו ומוחמד דראושה
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
אמנון בארי-סוליציאנו ומוחמד דראושה

אם אפשר היה לחשוב שהמלצות ועדת טרכטנברג, הנוגעות למיעוט הערבי, לא יכולות להיות מצומקות יותר - נראה כעת, שגם המעט שעליו המליצה הוועדה עלול להיעלם.

המלצות טרכטנברג אמנם אושרו בממשלה כמקשה אחת, אבל לא לפני שהוכנסו בהן שינויים בהתאם לדרישת ישראל ביתנו. תקציבים שהיו אמורים להתמודד עם המצוקות שבגללן פרצה המחאה החברתית וליצור חברה מעט יותר צודקת, הפכו אתנן פוליטי לשותפים הטבעיים של ראש הממשלה בנימין נתניהו.

כך למשל, החליפה הממשלה את הקריטריון למתן סיוע בדיור: ממספר הילדים, כהמלצת ועדת טרכטנברג, להשתכרות שני בני הזוג. בחברה הערבית שיעורי התעסוקה, כידוע, נמוכים בהרבה מאלה שבחברה היהודית. פערי השקעה בחינוך והעדר אזורי תעסוקה, תחבורה ציבורית ומעונות יום הם רק כמה מן הגורמים שמקשים על השתלבות האזרחים הערבים בשוק העבודה. הערמת קשיים על השתלבות תעסוקתית וקביעת קריטריון השתכרות לצורך סיוע בדיור הן, לפיכך, עוול כפול.

שינוי נוסף שעשתה בממשלה, גם הוא בעקבות דרישת ישראל ביתנו, הוא מתן הטבות ליוצאי צבא. מאז כוננה הכנסת ה-18 העלתה ישראל ביתנו אינספור הצעות הפוגעות בזכויות האזרחים הערבים, בהן הזכות הבסיסית ביותר לשוויון בהקצאת משאבים; זאת באמצעות קריטריון "השירות הצבאי", שלעתים אין לו דבר עם ההטבה המוצעת. כך, לדוגמה, יזמה המפלגה הצעת חוק שלפיה תינתן עדיפות ליוצאי צבא בקבלה לעבודה בשירות הציבורי. במלים אחרות - אפליה והדרה של קבוצות הסובלות ממילא מתת-ייצוג בשירות המדינה כמו ערבים, חרדים ובעלי מוגבלויות. יו"ר הכנסת רובי ריבלין אמר, שהצעת החוק הופכת את השירות הציבורי "לכלי ניגוח פוליטי", והיועץ המשפטי לממשלה יהודה וינשטיין כתב לנתניהו, שהצעת החוק "יוצרת אפליה אשר קשה להצדיקה במבחנים חוקתיים... ומלווה בתחושת עלבון והשפלה שנחשבת גם כפגיעה בזכויות האדם".

אם כן, לא כל הטבה ניתן להצדיק בשירות צבאי. ועדת טרכטנברג מצאה לנכון להמליץ על הטבות מסוימות ליוצאי צבא, אבל לא על הטבות אחרות. מכיוון שהוחלט שלא לפרוץ את מסגרת התקציב, הרי שהתניית תמיכת ישראל ביתנו בהמלצות הוועדה במתן הטבות עודפות ליוצאי צבא, משמעותה פגיעה בסיוע אחר - ליהודים או ערבים.

כעת מגיעות המלצות טרכטנברג לכנסת, והחשש הוא שהכרסום שנעשה בהן בממשלה היה רק הספתח. יו"ר ועדת הכספים משה גפני כבר הודיע, שבכוונתו לקיים דיון נפרד בכל המלצה, ומשמעות אפשרית ומדאיגה היא מחיקתן של ההמלצות הנוגעות לאוכלוסיות המודרות פוליטית והסטת תקציבי טרכטנברג לטובת אינטרסים פוליטיים צרים.

על פרופ' מנואל טרכטנברג להתנגד נחרצות לניסיונות לעוות את ההמלצות שהגישה הוועדה בראשותו. גם מנהיגי המחאה - דפני ליף וסתיו שפיר מצד אחד ויו"ר התאחדות הסטודנטים איציק שמולי מצד שני - צריכים, מבלי לוותר על טענתם המרכזית נגד המלצות ועדת טרכטנברג בכללותן, להילחם נגד הפקעת תקציבי טרכטנברג על ידי חברי הכנסת והשרים.

הכותבים הם מנהליה השותפים של עמותת יוזמות קרן אברהם, הפועלת לשילוב ושוויון בין יהודים לערבים בישראל

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ