תעמולה ימנית נבזית

אילן ברוך
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
אילן ברוך

גם רונן שובל, כדרכם של תועמלני הימין בכל הזמנים, מאשים את השמאל במחדלי הימין. הוא טוען ("מאנטי ציונות לתג מחיר", "הארץ" 9.10), כי השמאל אשם בפעולות הנתעבות המכונות "תג מחיר". זאת ועוד, על השמאל לגנות עצמו על ההתנשאות ההרסנית שהוא מפגין ביחס לדמוקרטיה הישראלית והעם בישראל - כפי שהוא מממשה בתקשורת, באקדמיה ובבתי המשפט. התנשאות שבעטיה, לדברי שובל, אין להשתומם על כי יש כאלה שאיבדו את האמון ביכולת המשילות של הממשלה, ועל כן הם נדחפים לבצע מעשי נבלה נבזיים נגד אזרחים תמימים.

נזכיר לשובל את רצח רבין. לא שוליים סהרוריים, אלא דוברי הימין הישראלי המובהקים והבכירים ביותר הסיתו בראש חוצות נגד ממשלה נבחרת ונגד העומד בראשה, כאשר אלה ניהלו משא ומתן לשלום במתווה אוסלו, על בסיס הפרדיגמה של שטחים תמורת שלום.

טוענים תועמלני ימין, כי לממשלת רבין לא היה מנדט לוותר על חלקי ארץ ישראל, שכן בסיס הכוח שלה בכנסת היה צר ולא ייצג רוב בעם. אם כך, הרי שכלל זה נכון גם לגבי ממשלת נתניהו: נזכיר, כי קדימה היא המפלגה שזכתה ברוב הקולות בבחירות. ציפי לבני לא מצאה בלבה את היכולת להתגבר על עכבותיה המוסריות ולרכוש את תמיכתם של שותפים פוטנציאליים לקואליציה, במחיר מדיני/כלכלי/חברתי מופקע. אין זה אומר שאין להעדפה המדינית של קדימה אחיזה חשובה בדעת הקהל בישראל, או שרוב תומכי הליכוד נבדלים באופן מהותי מתומכי קדימה.

זאת ועוד, ממשלת נתניהו לא נבחרה על מצע המקדש את שלמות הארץ ומעדיף אותה על הסכם שלום. רוב הציבור שהעניק לנתניהו את אמונו, ביקש ואף קיבל סיעה שמשה פייגלין איננו נמנה עם חבריה וממשלה שבה סיעת "האיחוד הלאומי" איננה שותפה בקואליציה. ברם, נתניהו מנווט זה שנתיים וחצי את ישראל למימוש חזונו של הימין הקיצוני, תוך שהוא מוליך שולל מעגלי תמיכה רחבים (שלא ראו זאת בעין יפה מלכתחילה) מבין תומכיו הפוליטיים בפרט ובקרב הציבור בכלל. המחיר המדיני שישראל משלמת ותשלם בזירת יחסי החוץ על מדיניותו המסתגרת והמשתקת הינו חסר תקדים ואף מבהיל.

שובל מצביע על דיאלקטיקה כביכול, שעל פיה מה שהוא מכנה "אנטי ציונות" משמאל מולידה את היוזמה הטרוריסטית המכונה "תג מחיר" מימין. מכיוון שפעולות תג מחיר פוגעות בשמאל וב"יקיריו הערבים", הרי שהשמאל ראוי לבוז על כי בעיוורונו הוא פוגע בעצמו.

בעיני שובל, עולה מהאנטי ציונות ניחוח של בוגדנות: הנה השמאל, במקום שימתין בסבלנות לתורו למשול, שואף להכשיל את הימין באמצעים אנטי דמוקרטיים ובלתי לגיטימיים, תוך חבירה לממשלות עוינות בחו"ל, המעמידות לרשותו משאבים שנועדו לחתור תחת חוסנה הבינלאומי של ישראל. בכך ממשיל שובל את הממשלה בירושלים לממשלת ויימר ואת השמאל הישראלי לאלה שהואשמו בפי תועמלני הימין בעת ההיא ב"תקיעת סכין בגב האומה". אין האשמה נבזית מזאת. כמוה כצביעת תג מחיר על גבו של כל שמאלן המתהלך ברחובותינו.

אומר ביושר לשובל: כרבים אחרים אני מחזיק בהשקפות שמאליות בהרבה מאלה שלך. אם תרצה, אינני פטריוט נאמן פחות ממך. אינני אנטי ציוני, נהפוך הוא: אני לא פחות ציוני ממך. בעיני הטרור של תג מחיר עלול לסכן את כל הישגי הציונות. ובעיניך?

הכותב הוא חבר המועצה לשלום וביטחון. בעבר כיהן כשגריר ישראל בדרום אפריקה

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ