חטוף חשוב מהרוג

שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
אמיר אורן
אמיר אורן

בתום מלחמת יום הכיפורים, עם השלמת חילופי השבויים בין ישראל למצרים, התברר שלא נכלל בהם איש המוסד ברוך מזרחי, שנתפס בשליחות ריגול בתימן והועבר ממנה למצרים. גולדה מאיר הציעה לאנואר סאדאת תמורת מזרחי "כמה מצרים המוחזקים בידי ישראל", לפי רשימה שתעביר מצרים, והעברת אספקה לכוחות נצורים בשני מקומות במפרץ סואץ. במהרה הובהר, שאין בידי ישראל כל מרגל מצרי. בהעדר תחליף שווה ערך למזרחי, כתב לאחרונה ראש המוסד דאז צבי זמיר, הוצע - ובוצע - שחרור "טרוריסטים מעזה".

עסקת מזרחי נגזרה מהפרדת כוחות ומהפשרה כללית ביחסי ישראל-מצרים. אמנם לא היתה זו החלטה ראשונה של ממשלת ישראל לשחרר מחבלים בתמורה לבני ערובה - התקדים היה מטוס "אלעל" שנחטף לאלג'יר בקיץ 1968. בדרך מקרה, לא היו בין נוסעיו אנשי צבא. אלוף אריאל שרון ואלוף משנה אברהם טמיר, שתוכננו להימצא בו, נהנו כל כך מבילוי במועדון לילה בפאריס, עד שדחו את שובם ארצה ביממה גורלית.

תקדימים כאלה אינם יכולים לשמש להצדקת עסקת שליט. אחרי החטיפה לאלג'יר קבע יצחק רבין את כלל האופציה הצבאית, שאינו בהכרח "על האפס" - במבצע לחילוץ רוב בני הערובה עלולים להיפגע אחדים מהחטופים או מהמחלצים. כך היה לא רק באנטבה, אלא גם בקו 300. ולא הרי הסדרה ביטחונית גדולה עם החמאס, שתכלול גם הפסקת ירי והתעצמות, כפי שהציע אלוף פיקוד הדרום יואב גלנט לאחר חטיפת שליט, כהרי עסקה המוגבלת לחילופים. ושבירת הטאבו על הכללת ערביי ישראל מלמדת, שעזמי בשארה יכול להצטער על שלא נשאר כאן לעמוד לדין ולצאת עכשיו לחופשי.

אהוד ברק זנח את חתירתו להרתעה, שעמדה ביסוד המבצע שתיכנן ב-1992 (ושהכנתו נכשלה באסון צאלים ב') להתנקשות בסדאם חוסיין, כדי להיפרע ממנו על מכות הטילים שהרביץ בישראל ללא תגובה מיידית. בנימין נתניהו, ממציא תקן ההדדיות, "ייתנו - יקבלו", ירד לעמדת "ייקחו - יקבלו". אם אנשי חמאס או ארגונים אחרים ייקחו בשבי ישראלים, מבטיח נתניהו לתת להם תמורתם אלפי אסירים. לאחר העסקה הנוכחית יישארו בכלא עוד 6,000 או 8,000 אסירים. די במבצע ראווה של השתלטות על קבוצת ישראלים - מוצב, יישוב, משלחת, חבורת תיירים בחו"ל (כולל סיני) - כדי להמירם בכל תכולת השב"ס. בן ערובה ישראלי יהיה למטבע עובר לסוחר, במיוחד לסוחרי הבאזאר הפרסי ובראשם מפקד כוח קודס, קסאם סולימני, העלולים להפוך אותו למגן אנושי באתרי גרעין.

משהו השתבש בסולם הערכים של החברה הישראלית, שבי - על כל מוראותיו - נחשב מר ממוות, אף שרק המוות אינו הפיך. והרי ההקשחה המובטחת להבא של המדיניות כלפי חוטפים וחטופים, מעין נוהל "חניבעל" לאומי, עלולה לגרום למבצעיהם של פיגועי מיקוח להרוג במקום לחטוף. הקושי הגדול בשביו של שליט היה פשע המלחמה של מניעת הפגשתו עם הצלב האדום. זה לא הפריע לנתניהו, ולפניו לאהוד אולמרט, לנהל "שיחות קירבה" - אוי לאותה קירבה - עם מנהיגם של פושעי המלחמה, אחמד ג'עברי. מקצועית ומוסרית, ראוי היה גם להפריד בין שליח נתניהו לסגירת העסקה לבין המעריך הראשי של סיכוניה באוזני השרים והציבור. אדם אחד, ראש השב"כ, אינו מסוגל למלא את שני התפקידים.

דאגת הפוליטיקאים נתונה לעצמם. אילו עמדה לנגד עיניהם רק טובתו של גלעד שליט היו מרסנים את תאוות ההתנפלות המצולמת עליו, הם ומי מנשותיהם, בסמוך לנחיתתו בבסיס חיל האוויר. פרטים במיפקדת קצין רפואה ראשי, אצל סא"ל ד"ר אופיר לוי, מפקד היחידה לתגובות קרב, ואל"מ ד"ר אייל פרוכטר, ראש מחלקת בריאות הנפש; ואם נעתק הדיבר מפי קציני הקבע - ישמיעו את האמת המקצועית קודמיהם בתפקיד.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ