הדיונה של ברוק שילדס

אורי שיינס
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
אורי שיינס

בשנות ה-80 המוקדמות הגיעה השחקנית ברוק שילדס לצלם את הסרט "סהרה" בחולות הערבה. באותם ימים לא האמנו שיבוא יום ובמקום להציל את ברוק היפה מזרועותיו של השייח (לפחות בדמיונו של חייל צעיר, כפי שהייתי אז) ניאלץ להציל את החולות, שעליהם דהר השייח, מזרועותיו של מינהל מקרקעי ישראל, המתכנן לכרות אותם בשבועות הקרובים לטובת ענף הבנייה.

למען הדיוק, גם הדיונה של ברוק שילדס כבר מזמן נהפכה לשדה חקלאי ומלבד הדיונה הקטנה של סמר לא נשארו דיונות חול בערבה. קטנה, כי גם חולות סמר שבעבר השתרעו על פני שבעה קמ"ר, התכווצו לרצועה של 2.3 קמ"ר, לאחר שבחלק מהם השתמשו כדי להוזיל את מחירי הבנייה באילת בחצי אחוז, חלק אחר זוהם משפכי החציבה בתמנע וחלק נוסף הופנה לחקלאות.

בפעם האחרונה שבה התבקשתי להגיע לערבה כדי להציל בעלי חיים משטח בחולות סמר, שהומר לשטח חקלאי, התגלה לנו אחד המכרסמים היפים ביותר בארץ, ירבוע גדול, שכלל לא ידענו שהוא חי באזור. ואולי זה האסון הגדול ביותר של הדיונה של סמר, שרק עכשיו אנחנו מתחילים לגלות עד כמה היא מיוחדת. כאשר פקידי הממשלה יגלו את הייחוד שלה זה יהיה כבר מאוחר.

ייתכן שגם בעבור העכביש שקיבל את שמו המדעי מהערבה, צרבלוס ערבנזיס, זה יהיה מאוחר מדי. העכביש המדהים הזה, שמוטת רגליו יכולה להגיע ל-20 ס"מ, התגלה למדע רק בשנים האחרונות, ועורר תגובות מכל העולם שקראו לעשות הכל כדי להציל את בית הגידול שלו. אבל האסון הוא של כל אחד מבעלי החיים ששטח המחיה שלו נהרס. אותו ירבוע שכביכול הצלנו מהדחפורים לא חזר לטבע לאחר לכידתו, כי אין לאן להשיב אותו. את כל אותם בעלי החיים שרשות הטבע והגנים תלכוד לפני שהדיונה תיהפך לחומר גלם לבנייה, לא יהיה לאן להשיב והם יסיימו את חייהם בכלובים.

בשנים האחרונות אנחנו מתחילים גם לגלות נדבך נוסף של המגוון הביולוגי העשיר של חולות סמר. עד כה ראינו מגוון מינים יוצא מן הכלל, שכולל חיפושיות ועכבישים ייחודיים לחולות, שממית בשם ישימונית תמנע, שזה בית הגידול האחרון שלה בארץ, נחש ארסי בשם עכן גדול, מכרסם בשם גרביל דרומי שנמצא בסכנת הכחדה, קיפוד מדבר, ארנבת מצויה, שועל מצוי, זאב וצבוע. את כל אלה ועוד עדיין ניתן לראות בחולות סמר. את חתול החולות כבר לא נראה. הוא נעלם מהארץ עם היעלמות החולות בערבה.

הנדבך הנוסף של המגוון הביולוגי הוא המגוון הגנטי. למגוון הגנטי חשיבות גדולה בשרידות של המין. הוא מאפשר למינים להתמודד עם תנאי סביבה משתנים, מאחר שהוא מגדיל את הסיכוי שבאוכלוסייה יימצא הגן שיאפשר למין כולו לשרוד, גם אם רוב הפרטים לא ישרדו כתוצאה משינוי - למשל שינוי אקלימי, כפי שכדור הארץ חווה כיום. מסתבר שגם ישימונית תמנע וגם הגרביל הדרומי מראים בחולות סמר ייחודיות גנטית יוצאת מן הכלל. הם שונים מאוכלוסיות אחרות, ועם זאת ולמרות הבידוד שלהם, הם מפגינים מגוון גנטי גבוה במיוחד. כל זה עשוי להיעלם, כי כשם שהרס של דיונה אחת יותר מדי גרם להיעלמות חתול החולות, כך גם כרייה נוספת במעט שנשאר תביא כליה על המינים המיוחדים של חולות סמר.

ד"ר שיינס הוא ראש החוג לביולוגיה באוניברסיטת חיפה - אורנים

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ