בתחינה נואשת

מעבר לטוקבקיםכתוב תגובה
הדפיסו כתבה

אני כותבת את המלים האלה אחרי שצפיתי בסרטון וידיאו מוקלט, ששודר בחדשות ערוץ 2 בטלוויזיה ביום שישי בערב. בסרטון נשאלת טרוריסטית של החמאס, אחלם תמימי, "האם את מצטערת על מה שעשית?" היא עונה בלי שמץ של היסוס: "לא, מדוע עלי להצטער?" "האם היית עושה זאת שוב לו היתה לך ההזדמנות?" התעקש המראיין. תשובתה היתה נחרצת: "כן". תמימי חזרה בכך על הצהרתה מ-2006: "אני לא מתחרטת על מה שעשיתי", אמרה אז.

באחד מימי חופשת הקיץ של אוגוסט 2001 רצחה תמימי את בתי בת ה-15 ועמה 14 גברים, נשים וילדים נוספים שאכלו ארוחת צהריים בפיצריה סבארו בירושלים. אני תוהה אם ראש הממשלה בנימין נתניהו שמע את הצהרותיה של תמימי. הייתכן שהסכים לשחרר רוצחת בדם קר שאינה מכה על חטא, אשר נידונה ל-16 מאסרי עולם לאחר שהודיעה בפומבי שתמשיך לרצוח?

מדור הזירה

אולי הוא פשוט לא צפה בראיון. או אולי צפה בו ולא התרגש. שהרי בעלי ואני שלחנו לו לפני כמה חודשים מכתב שבו פירטנו את הפשעים שבגינם תמימי הורשעה, והתחננו לפניו שלא יסכים לשחרר אותה. במכתב זה הזכרנו לו, שלמרות שתמימי מוגדרת פעמים רבות בטעות כ"נהגת" או "סייעת", הרי למעשה היתה זו היא שהגתה ותיכננה את ההתקפה. היא העבירה אישית עשרה ק"ג חומר נפץ שהוסתרו בתוך נרתיק של גיטרה במונית מרמאללה לירושלים, נפגשה עם עז א-דין אל-מסרי, המחבל המתאבד, ומסרה לידיו את הנרתיק.

השניים הלכו יחד, מחופשים לתיירים, אל מרכז העיר. הם עצרו ביעד שתמימי סימנה. היא הורתה לאל-מסרי לחכות 15 דקות לפני שיפעיל את המטען. היא רצתה שייתן לה מספיק זמן כדי להימלט מהזירה למקום מבטחים, הסבירה לאחר מכן.

ראש הממשלה בנימין נתניהו לא השיב לפנייתנו. הוא לא ניסה להסביר לנו מדוע החליט לכלול את תמימי בעסקה המחרידה הזאת, למרות מאפייניה השטניים הייחודיים: רוצחת המונים שהצהירה בפומבי שאינה מתחרטת ושבכוונתה לרצוח שוב.

עתה, אנו חוששים שקרוב היום שבו תמימי תעלה על האוטובוס שיסיע אותה לירדן, היום שבו יתגשמו דבריה ב-2006: "אני עוד אהיה חופשייה".

אנו נואשים. אנו מתחננים לפני נתניהו שיקדיש לנו כמה דקות מזמנו וישמע את דברינו. בכל מדינה שפויה עם מערכת משפט הוגנת, אפילו רוצחים המשתחררים בערבות לא משוחררים בלי שתינתן ליקירי הנרצחים הזדמנות להשמיע את דברם לפני ועדת השחרורים. חשבתי שישראל היא מדינה כזאת. אני מתפללת שלא טעיתי.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ