לתפארת שלטון החוק

טליה ששון
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
טליה ששון

ראש הממשלה הורה לשר המשפטים להקים ועדה, שתציע פתרונות משפטיים להסדרת הבנייה הישראלית בשטחים. בעיקר עליה למצוא פתרונות להכשרת תפיסת קרקעות פרטיות מפלסטינים בשטחים, שלרוע מזלם הוקמו עליהן מאחזים. לא בכדי עלה רעיון הוועדה. בעיה בוערת מונחת לפתחה של הממשלה: בהוראת בג"ץ, עד מארס 2012 עליה לפנות כמה מאחזים בלתי חוקיים, ובהם מגרון, הממוקם על קרקע פרטית של פלסטינים.

ההוראה מעלה שאלות קשות בדבר מדיניות הממשלה והתחייבויותיה לארצות הברית. לא ברור גם, הכיצד ניתן להקים ועדה שתהיה מוסמכת לדון במצב המשפטי באותם מאחזים, אחרי שבג"ץ מצאם בלתי חוקיים והורה על פינויים.

עצם הדיון במאחזים לאחר הוראת בג"ץ חותר תחת מושכלות ראשונים של מדינת חוק. פסק דין יש למלא ללא עוררין. ולגופו של עניין נשאל - הכיצד ניתן "להכשיר" גזילת קרקעות פרטיות, שנעשתה בכוח הזרוע וללא כל הליך חוקי? ועוד נקשה - בשטחים חל הדין הבינלאומי ולפיו, ניתן ליטול קרקע פרטית מפלסטיני רק לצורכי ביטחון, וכבר קבע בג"ץ ב-1979 שהקמת התנחלויות אינה בגדר עילה ביטחונית.

לכן לא ניתן להפקיע קרקע פרטית מפלסטיני לצורך התנחלות ישראלית. ואם, תאמרו, נשנה את החוק - הרי שאין אפשרות כזאת, שכן הדין החל בשטחים הוא הדין הבינלאומי. אם ניתן היה ליצור מנגנון משפטי כלשהו, כדי להכשיר את גזילת הקרקעות הללו - מדוע לא הוצג לבג"ץ בעת הדיון בעתירות? למה מנסים להמציאו עכשיו, לאחר שבג"ץ אמר את דברו?

ומדוע קבע ראש הממשלה בנימין נתניהו, שחברי הוועדה המשפטית לא ימונו מבין המשפטנים של פרקליטות המדינה? והרי התשובה ברורה - משום שאין משפטן אחד ראוי לשמו, שיחתום על חוות הדעת הנדרשת, ודאי לא בפרקליטות המדינה.

למעשה, מתגנב חשד ללב שהוועדה נועדה באמת רק למשוך זמן ולשמש עילה קלושה לאי ביצוע החלטות בג"ץ. והרי אם חשקה נפשו של ראש הממשלה לפעול להסדרת הבנייה בגדה המערבית, היה מוצא את האפשרות בקלות בדו"ח המאחזים המונח על שולחנו.

כן כן, הדו"ח ההוא משנת 2005, שאצבעו של ראש הממשלה הנוכחי הורמה בהצבעת הממשלה לקבלת עקרונותיו ויישומו. לא נשמע ממנו אז אף לא צל צלה של טענה כלפי ממצאיו, מסקנותיו והמלצותיו. מה גם שהיועץ המשפטי לממשלה אז, מני מזוז, עבר על כל שורה בו טרם נחתם, ולא הסתייג בישיבת הממשלה אף לא מעניין אחד שפורט בו. כל הנתונים ששימשו לאותו דו"ח, נמסרו על ידי משרד הביטחון של מדינת ישראל והמלצותיו הלכו בעקבות פסיקת בית המשפט העליון.

ומעבר לשאלות המשפטיות היבשות, אולי הגיעה השעה שנתניהו יסביר מדוע בכלל מחפשת הממשלה דרך להלבין גזילת קרקעות שנעשתה בניגוד לחוקי המדינה עצמה. לא רק שהמדינה לא עשתה דבר למניעת המעשים הנפשעים והבלתי חוקיים, לא רק שעזרה במימונם לא פעם ולא פעמיים, הנה הגענו לרגע, שלשיטת הממשלה גזל יכול להפוך למעשה חוקי. ואין מי שיצחק. ואין כבר מי שיבכה.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ