איפה נספח X של הבנות ז'נווה

זאב שיף
זאב שיף
מעבר לטוקבקיםכתוב תגובה
הדפיסו כתבה
זאב שיף
זאב שיף

מחברי מסמך הבנות ז'נווה נפגשו באחרונה בירדן. הם ביקשו לקיים את המפגש ביריחו, אך שלטונות הביטחון בישראל לא התירו לפלשתינאים לבוא ליריחו. הרעיון להעביר את המפגש לירדן לא עורר התלהבות שכן ירדן נהפכה למקום לא בטוח לישראלים - כפי שהוכיח שוטר ירדני שירה לפני כמה שבועות אל ארבעה ישראלים במעבר גשר אלנבי. הארבעה - בהם גם פקיד בכיר של משרד הביטחון - באו לירדן בעקבות הזמנה של אוניברסיטה אמריקאית ובעידוד ממשלת ירדן. כמה מהישראלים היו מוכנים להעיד במשפטו של השוטר, אך מהדיווח בעיתונות הירדנית עולה, כי הוא הועמד למשפט חפוז בהאשמה משנית ושקרית.

המשלחת יצאה איפוא לירדן באוטובוס מאובטח. מי שציפה שהמפגש יספק הזדמנות לסיים את ניסוח הבנות ז'נווה, התאכזב. מעטים יודעים, כי המסמך

מדור הזירה

לא הושלם, וחסר בו חלק חשוב ביותר. חלפה כשנה מאז פורסם בעיתונים, באוקטובר 2003. חודש אחר כך הוא הופץ לציבור במאות אלפי עותקים. קריאה מדוקדקת בו מגלה, שבכ-30 מקומות מצוין, שהפרטים שבהם עוסק סעיף זה וזה יופיעו בנספח X.

מדובר לכאורה בנושאים טכניים. אך בדיקת הפרטים החסרים האמורים להופיע בנספח X מלמדת, כי הם מהותיים ביותר. למשל, מה תהיה סמכות המדינה הפלשתינית בנוגע להתנחלויות שיישארו בשטחה; מה הם נכסי דלא-ניידי שישראל תהיה מחויבת להשאיר בהתנחלויות; כיצד ינהל הצד הפלשתיני את חלקו בפרוזדור שבין רצועת עזה לגדה; מה הנשק שכוחות הביטחון הפלשתיניים יורשו להחזיק (אין במסמך סעיף על החרמת נשק בלתי חוקי); כיצד יסומן הגבול בין שתי המדינות; מה יהיה הגודל, ההרכב והמבנה של הכוח הבינלאומי שהמסמך ממליץ להקים, כיצד ימונה מפקדו ואיך יתפרשו המשקיפים שיוצבו, לפי ההצעה, באזורים הסמוכים לגבול.

בנספח X אמור להיות מצוין מיקומן של שתי תחנות ההתראה הישראליות שיישארו בשטח הפלשתיני, ומבנה הכוח הישראלי שיאייש את התחנות; כמו כן צריך להיות רשום שם לוח הזמנים של הפינוי הישראלי מהשטחים. אפילו פרטים הקשורים לאימוני חיל האוויר במרחב האווירי הפלשתיני חסרים, וקביעת אופן החלוקה של המרחב האלקטרומגנטי בין ישראל לפלשתינאים. בגלל העדרו של נספח X נותרו עלומות ההתחייבויות של שני הצדדים בעניין ירושלים - למשל, מקומות בעיר העתיקה שבהם ישטר כוח מיוחד, או אופן הפעולה של הגוף המייעץ הבין-דתי.

אפשר כמובן לדחות עד אינסוף את הכנת הנספח המקיף, אך אז יישאר מסמך ז'נווה רק עם הכותרות. כל עוד הנספח החשוב, הכולל נושאים רגישים שבהם יש חילוקי דעות, אינו מושלם, מתקשים מי שעקרונית תומכים במסמך ז'נווה להכריע סופית בדבר יחסם אליו.

29 הישראלים שחיברו את המסמך הצליחו אמנם להקים ועדות משנה לניסוח נספח X. לא כך 22 הפלשתינאים. הם דוחים זאת, או אינם מסוגלים לכך. אולי הם חוששים מיאסר ערפאת, שנשא נאום הפגנתי דווקא בשעה שבכיכר רבין בתל אביב נאספו המונים כדי להביע תמיכה בהבנות ז'נווה. בנאום אמר ערפאת: "לאיש בעולם אין זכות לוותר על זכות הפליטים לשיבה למולדתם. לא יהיה ויתור ולא תהיה פשרה". ההיפך ממה שנאמר במסמך ז'נווה.

תגובות

משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ