מאמר המערכת | מינוי לא ראוי

מעבר לטוקבקיםכתוב תגובה
הדפיסו כתבה

צודקים המרצים באוניברסיטת תל אביב המתנגדים למינוי של אל"מ פנינה שרביט-ברוך, ראש המחלקה לדין בינלאומי (דבל"א) בפרקליטות הצבאית, למרצה בפקולטה למשפטים. על הפקולטה הזאת, חוד החנית של המחקר האקדמי המשפטי בישראל, מוטלת כיום אחריות ציבורית ממדרגה ראשונה: לבחון לעומק את התנהלות ישראל במלחמה בעזה, להפריד בין מותר לאסור ולהציע סט כללים חלופי ואובייקטיווי לסט הכללים האינטרסנטי שגיבשה אל"מ שרביט-ברוך בתפקידה כראש דבל"א.

טעם חשוב שלא למנות את שרביט-ברוך למרצה בפקולטה הוא ההכשר שנתנה, כראש דבל"א, להריגת מאות אזרחים פלסטינים, רבים מהם ילדים, נשים וקשישים, בשבועות ספורים של מלחמה.

מדור הזירה

את ההריגה הנפשעת של עשרות שוטרים בהפצצת חיל האוויר את מסדר הסיום שלהם אישרה דבל"א בראשות אל"מ שרביט-ברוך בידיעה ששוטרים אלה אינם אלא אוכפי סדר אזרחיים, ובנימוק שהם עלולים ליהפך למשתתפים בלחימה עם ישראל (מוסף "הארץ", 23.1.09); הנספח המשפטי שצירפה דבל"א לפקודת המבצע של "עופרת יצוקה" דרש אמנם זהירות בהפעלה, אך לא שלל שימוש בפצצות מצרר, פצצות זרחן ומוקשים נגד אדם. הנספח אף קבע, כי ניתן להימנע מאזהרת אוכלוסייה אזרחית הנמצאת בקרבת יעד התקיפה.

על ההתנהלות של דבל"א נמתחה ביקורת חריפה: שורה ארוכה של מומחים למשפט בינלאומי ולדיני לוחמה בטרור, ובהם ראש דבל"א הקודם דניאל רייזנר, הביעו התנגדות ליד הקלה על ההדק שאיפשרה אל"מ שרביט-ברוך במלחמה בעזה.

דיקן הפקולטה למשפטים, חנוך דגן, מטעה בהשתמשו בנימוק הדמגוגי, ולפיו טוב יותר לחשוף את הסטודנטים למגוון דעות והשקפות, כל עוד הן במסגרת החוק. דגן מטעה הן מפני שדעותיה של אל"מ שרביט-ברוך - המקובלות ברחוב וגם, אפשר לשער, במסדרונות הפקולטה למשפטים - מקבלות ביטוי רב, הרבה מעבר לביטוי שמקבלות דעות הנגד, והן מפני שהסיבה לכך שדעותיה של אל"מ שרביט-ברוך נמצאות במסגרת החוק היא כי היא עצמה עיצבה את החוק, בהיותה ראש דבל"א.

תגובות

משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ